Aloe vera: lék pro pleť i střeva

Aloe – dekorativní a léčivá rostlina, kterou má možná spousta z vás doma. V poslední době zažívá boom a prodává se v podobě nápojů, tablet, gelu a nebo jako kosmetika. Není divu. Tento sukulent, původně z tropické Afriky, oslavovaly a uctívaly již mnohé minulé civilizace.

Na světě se dnes vyskytuje asi 300 druhů aloe. Nejznámějším z nich je Aloe vera (aloe pravá neboli Aloe barbadensis/Aloe vulgaris), 50-80 centimetrů vysoká rostlina vytvářející růžice dužinatých listů. Listy aloe vera jsou po okrajích trnité, mají světle zelenou až šedo-zelenou barvu a mohou mít na povrchu bíle skvrnky.

Léčivé účinky aloe vera

aloe vera

Vnitřek listů aloe, který vypadá jako průhledný gel, obsahuje spoustu člověku prospěšných látek, jako jsou aminokyseliny, enzymy, polysacharidy, vitamíny, minerální látky, antioxidanty a další. Díky tomu má tento listový gel až téměř zázračné účinky na pokožku, kdy napomáhá zrychlovat regeneraci a je proto vhodný zejména při hojení popálenin (i těch od sluníčka) a pupínků. Pokud máte aloe vera doma a chtěli byste doslova na vlastní kůži vyzkoušet jeho blahodárné účinky, pak stačí odříznout list, odkrojit trny, oloupat vnější zelenou slupku a přiložit na pokožku. List by ale měl být aspoň dva roky starý, aby měly látky ty správné účinky.

Aloe vera se dá užívat i vnitřně, kdy napomáhá léčbě cukrovky, čistí střeva, detoxikuje organismus, zlepšuje průtok krve a posiluje imunitu. Tak či onak si dejte pozor na vnější, zelenou část listu. Ta totiž obsahuje aloin, který může vyvolat kožní alergie, průjem a silné dráždění střev a žaludku.

Pokud aloe nepěstujete doma, můžete si koupit hotový aloe vera gel. Ten určený ke konzumaci je v tekutější formě, takže ho můžete pít. Aloe vera gel určený k vnějšímu použití většinou obsahuje další látky, díky kterým má gelovou konzistenci, takže se snadno nanáší na pleť.

Můj tip: Aloe vera gel můžete použít i jako tužidlo na vlasy. Umí lehce zpevnit lokny i uhladit poletující vlasy, ale přitom nezatíží ani neslepí.

Můj oblíbený aloe vera gel

Aloe vera si pěstuji doma, ale jen málokdy nanáším na pleť přímo šťávu z rozříznutého listu. Aloe totiž používám každý večer pod pleťový olej. No a jelikož jsem totiž tvor lenivý, tak si aloe vera gel (nebo spíš šťávu) kupuji.

Dlouho mi trvalo, než jsem v českých obchodech našla takové aloe vera, které by mi vyhovovalo složením – požaduji totiž co nejčistší. Naštěstí jsem narazila na 100 % Aloe vera šťávu v bio kvalitě od značky Allnature. Ve složení má kromě aloe vera jen kyselinu citrónovou, která je přírodním konzervantem. A cena okolo 279 Kč za 1 litr je bezkonkurenční. Je super pro vnitřní i vnější (jako tonikum/pleťová voda/sérum) použití.

Od chvíle, co jsem jsem dostala rozum, se snažím žít ekologický život v souladu s přírodou. Nejsem ale extrémistka a spokojenost jsem našla v jednoduchosti a vyváženosti. Více o mně si můžete přečíst tady.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *