Boty pro první krůčky: Barefoot jako první boty, nebo ne?

Botičky pro první krůčky
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Výběr prvních botiček pro malé caparty je ještě důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Rozhodující není pouze to, jak boty vypadají nebo kolik stojí. Měly by především podporovat správný vývoj chodidla a klenby. Kdy vůbec děťátku první botky pořídit? Na co vše při jejich nákupu myslet? A proč (ne)volit barefoot pro první krůčky?

Kdy koupit dítěti první boty?

Nasazovat děťátku boty ještě dřív, než začne samostatně chodit, není vůbec nutné. Boty nejsou pouhý módní doplněk, kterým vkusně doplníte celý outfit. Nevydávejte se tady do obuvi už ve chvíli, kdy dítko teprve sedí nebo se staví o nábytek. Může to být totiž dokonce na škodu – svaly na chodidle nemohou správně pracovat, což vede k tomu, že se nevytvoří klenba a nožička se nezpevní.

Při úplně prvních krůčcích nechte děťátko zkoumat terén a reagovat na něj – buďto mu dopřejte chůzi úplně na boso, nebo mu kupte tzv. capáčky. Vůbec tedy nemusíte řešit, zda budou barefoot boty pro miminko vhodné či nikoliv. Teprve po nějakých dvou, třech měsících samostatné chůze můžete vyrazit pro první opravdové botky.
první boty pro dítě

K čemu vede špatně zvolená obuv

Pokud boty, a to nejen ty první, špatně vyberete, hrozí dítku nejen nepříjemné otoky a puchýřky na nožičce, ale také různé deformace i to, že bude po celý zbytek života chodit nesprávným způsobem. Právě nevhodně zvolená obuv v dětství bývá příčinou zborcené klenby, vbočeného palce, kladívkových prstů či ploché nohy. Vyhnout se těmto potížím lze ale snadno: stačí děťátku vybrat správné botičky.

Jaké boty jsou pro malé chodce vhodné?

Jestliže už vaše ratolest samostatně chodí, nastává čas zavítat poprvé do obuvi. Ale jak správně vybrat první botičky? Nejdůležitější je, aby se do nich chodidlo pohodlně vešlo:

  • Bota by měla mít kulatou, dostatečně prostornou špičku, aby do ní při chůzi nenarážely prsty.
  • Kromě délky chodidla je ale neméně důležitá i jeho šířka a také výška nártu – nožička v botě nesmí být příliš sevřená.
  • Dále se zaměřte na podrážku, která by neměla být příliš tvrdá.

 

Přečtete si také: Jsou barefoot boty (pro dospělé) zdravé nebo ne?

Barefoot jako první botičky – ano, nebo ne?

Názory odborníků na to, zda jsou jako úplně první boty vhodné dětské barefoot boty se značně liší (přečtete si např. zde). Zatímco jedni je doporučují všemi deseti, jiní je naopak zatracují a malým dětem by je raději vůbec neobouvali – nuže, vlastní obrázek si udělejte sami.

Proč barefoot pro děti?

    • Běžná obuv má tvrdou, neohebnou podrážku – chodidlo nevnímá správně terén.
    • Na rozdíl od barefootů pro děti v ní není dostatek místa pro prsty, a nožička tak při chůzi naráží do špičky.
    • Chodidlo není v barefoot botách nepřirozeně stažené a může tak přirozeně pracovat.
    • Dítě při chůzi v běžných botách uvolňuje svaly na bříšku, vystrkuje zadeček nebo povoluje kotníky – kvůli tomuto špatnému postoji může například zakopávat.
    • Běžná obuv mívá zvýšený podpatek – dochází pak ke zkracování Achillových šlach, vbočení palce, ale i k nesprávnému vývoji celé dolní končetiny.
    • Běžná obuv zhoršuje citlivost chodidel, senzomotoriku i celkovou koordinaci.

Proč NE barefoot pro děti?

    • Většina lidí v dnešní době žije ve městě, a chodí tak po tvrdém, rovném povrchu, což může vzhledem k tenké podrážce vést k bolestem nohou atd.
    • Barefooty nemají pevný opatek, nefixují tak patu a neposkytují nožičce při chůzi řádnou oporu (to může vést k úrazu).
    • Zpravidla v nich není podšívka, a bota tak nesaje dobře pot. Což je problém, pokud se dítě více potí nebo trpí na nějaké kožní problémy.
    • Bez dobré podpory a, ideálně ortopedické, stélky se nožní klenba nemůže dobře vyvíjet (tento vývoj trvá do cca šesti let) – může dojít ve vzniku ploché nohy apod. (zdroj)

DOPORUČUJEME

Články o dětských barefoot botách na blogu naBOSO.cz:

výběr prvních bot

Což takhle kompromisní dětské boty?

Váháte, na kterou stranu se přiklonit? Zaujaly vás spíše barefooty, ale i tak z nich z jakýchkoliv důvodu máte určité obavy? Nebojte, existuje ještě kompromis k barefoot botám.

Nabízí se dětské kompromisní boty. Ty mají dostatečný prostor pro prsty, ale ve svým dalších vlastnostech se oproti barefootům liší. Mají zpevněný opatek, o něco tlustší a méně flexibilní podrážku (ale zase ne tolik jako běžná obuv) a také jemný rozdíl mezi patou a prsty.

TIP: Kompromisní boty pro děti najdete např. na e-shopu LittleShoes.cz.


Přihlašte se k odběru nových článků

Jednou za měsíc dostanete přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránky.

Přihlášením k odběru dáváte souhlas se Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 5. 12. 2023

Zuzana Holmanová

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

4 Replies to “Boty pro první krůčky: Barefoot jako první boty, nebo ne?”

  1. Kdo psal tento nesmysl? „Bez dobré podpory a, ideálně ortopedické, stélky se nožní klenba nemůže dobře vyvíjet (tento vývoj trvá do cca šesti let) – může dojít ve vzniku ploché nohy apod“?

    Dite, ktere ma boty bez ortopedicke stelky ma spatne vyvinutou klenbu? Prijdte se podivat na ukazkvou klenbu moji dcery (nosi jen barefoot). Spis ta pasivni opora v podobe ortopedicke stelky neumizni klenbe prirozene se vyvijet a pracovat.

    1. Děkujeme za komentář. Doplníme do článku zdroje, ze kterých bylo čerpáno.
      Rádi přidáme i opačný názor, pokud nám pošlete nějaké studie a výzkumy.

  2. Tak ohledně vývoje klenby nemáte správné informace. Článek nema správné informace.

    1. Děkujeme za komentář. Rádi opravíme informace, které nejsou správné, pokud nám pošlete nějaké odborné zdroje/studie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *