EKO VÁNOCE: Jak nakupovat dárky, které si vaši blízcí skutečně přejí

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

V naší sérii článků nazvané EKO VÁNOCE můžete načerpat inspiraci k výběru ekologických, udržitelných a bezodpadových dárků, kterými můžete nejen potěšit svoje nejbližší, ale zároveň být i zodpovědnější k naší planetě, co je poslání kterého se tento blog drží 🙂 Můžete se podívat i na téma, jak dárky ekologicky balit, a třeba přijde i na ekologický předvánoční úklid

Dneska je to ale takové zamyšlení nad tématem, o kterém napovídá název článku.

 

Když opominu nedávání si žádných dárků (a bez dárků by byl svět o něco smutnější), není totiž nic ekologičtějšího, než dávat k Vánocům dárky, které budou obdarovanému člověku užitečné nebo dárky, které si přímo přeje.

Jenže to se lehce řekne, ale hůře udělá. Nebo alespoň nevidím jiný důvod, proč lidi neustále darují dárky, které hned po vánocích skončí hluboko ve skříni nebo v nejhorším případě v popelnici.

Jak dávat užitečné dárky, které si lidé přejí?

Pokud s člověkem, kterému chcete dát něco co si opravdu přeje, trávíte hodně času, je to jednoduché: zamyslete se, jestli často mluví o něčem, co by si přál, ale sám si to nepořídí.

Další možností je domluvit se, čím se vzájemně obdarujete. To je asi to nejjistější, ale bohužel taky nejnudnější, protože moment překvapení je pryč.

Můžete ale vyzkoušet tyhle tipy, podle kterých se řídím já 🙂

1) Věnujte dárkový poukaz

Dárkové poukazy někomu asi už darovala většina z nás. Letos to můžete povýšit ještě na další úroveň a darovat poukaz k výběru různých eko či zero-waste věcí.

Moje tipy na eko dárkové poukazy:

2) Vytvořte si seznam přání

Kdo říkal, že dopis Ježíškovi se seznamem přání je jen pro děti? Ve skutečnosti je to ta nejsnadnější cesta, jak dávat a dostávat dárky, které skutečně využijete. Tedy vynechte ten samotný dopis a zaměřte se pouze na seznam přání.

Seznam svých vánočních přání si už několikátý rok vytvářím v české aplikaci VOLO. Stačí si vytvořit profil a začít plnit svůj seznam (nebo více seznamů), včetně odkazů na to, kde se dají jednotlivé dárky koupit. Seznam pak jen nasdílíte, s kým chcete. Pokud se někdo z vašich blízkých rozhodne vám něco ze seznamu pořídit, jedním klikem označí dárek za „rezervovaný“, takže nemusíte mít strach, že jednu věc dostanete víckrát.

Je tam dokonce i funkce blacklist, kde můžete vyjmenovat, co opravdu, ale opravdu nechcete dostat. To se možná bude hodit nejednomu z vás 🙂

Seznam pak vypadá nějak takto:

TIP: V aplikaci VOLO můžete o Vánocích taky udělat dobrý skutek. Podívejte se do jejich dobročinné sekce, kde najdete seznamy přání dětských domovů a dalších charitativních organizací, a vyberte, co byste rádi věnovali těm, kteří to potřebují 🙂

A jaká je vaše taktika rozdávání dárků, které jsou chtěné a užitelné? Podělte se se mnou v komentářích, ať se navzájem inspirujeme a vytvoříme si ty nejkrásnější #EkoVánoce.

Naposledy aktualizováno 28. 11. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *