EKO VÁNOCE: Jak nakupovat dárky, které si vaši blízcí skutečně přejí

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Dnešním dnem startuje na ChooseGreen.cz série článků nazvaná EKO VÁNOCE. Bude vycházet v průběhu celého listopadu až do půlky prosince, abyste měli dostatek času načerpat inspiraci k výběru dárků pro vaše blízké. Chci vám postupně dávat tipy na ekologické, udržitelné a zero-waste dárky, díky kterým můžete nejen potěšit svoje nejbližší, ale zároveň se pořád chovat zodpovědně k naší planetě 🙂 Zabrousím i na téma, jak dárky ekologicky balit, a třeba přijde i na ekologický předvánoční úklid.

TAK JDEME NA TO!

 

Nemůžu začít jinak než tématem, které jste si přečetli v nadpisu. Když opominu nedávání si žádných dárků (a bez dárků by byl svět o něco smutnější), není totiž nic ekologičtějšího, než dávat k Vánocům dárky, které budou obdarovanému člověku užitečné nebo dárky, které si přímo přeje.

Jenže to se lehce řekne, ale hůře udělá. Nebo alespoň nevidím jiný důvod, proč lidi neustále darují dárky, které hned po vánocích skončí hluboko ve skříni nebo na půdě a v nejhorším případě v koši.

Jak na to?

Pokud s člověkem, kterému chcete dát něco co si opravdu přeje, trávíte hodně času, je to jednoduché: zamyslete se, jestli často mluví o něčem, co by si přál, ale sám si to nepořídí.

Další možností je domluvit se, čím se vzájemně obdarujete. To je asi to nejjistější, ale bohužel taky nejnudnější, protože moment překvapení je pryč.

Můžete ale vyzkoušet tyhle tipy, podle kterých se řídím já 🙂

1) Věnujte dárkový poukaz

Dárkové poukazy někomu asi už darovala většina z nás. Letos to můžete povýšit ještě na další úroveň a darovat poukaz k výběru různých eko či zero-waste věcí.

Co takhle darovat poukaz do e-shopu s nejširším výběrem ekologických výrobků u nás? Mluvím samozřejmě o Econea.cz, která nabízí dárkové poukazy v různých hodnotách.

2) Vytvořte si seznam přání

Kdo říkal, že dopis Ježíškovi se seznamem přání je jen pro děti? Ve skutečnosti je to ta nejsnadnější cesta, jak darovat a dostávat dárky, které skutečně využijete. Tedy vynechte ten samotný dopis a zaměřte se pouze na seznam přání.

Já sama ho dělám už několik let. Většinou jsem vytvářela sdílenou tabulku (třeba na Google Drive), kterou jsem rozposlala rodině a blízkým. Pokud si se seznamem chcete víc vyhrát, můžete ho vytvořit jako nástěnku na Pinterestu, kterou snadno nadílíte.

Letos si vytvářím seznam svých vánočních přání v aplikaci Tomikup.cz. Stačí si tady vytvořit profil a začít plnit svůj seznam (nebo více seznamů), včetně odkazů na to, kde se dají jednotlivé dárky koupit. Seznam pak jen nasdílíte, s kým chcete. Pokud se někdo z vašich blízkých rozhodne vám něco ze seznamu pořídit, jedním klikem označí dárek za „rezervovaný“, takže nemusíte mít strach, že jednu věc dostanete víckrát.

Je tam dokonce i funkce blacklist, kde můžete vyjmenovat, co opravdu, ale opravdu nechcete dostat. To se možná bude hodit nejednomu z vás 🙂

Seznam pak vypadá nějak takto:

 

A jaká je vaše taktika rozdávání dárků, které jsou chtěné a užitelné? Podělte se se mnou v komentářích, ať se navzájem inspirujeme a vytvoříme si ty nejkrásnější #EkoVánoce

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *