EKO VÁNOCE: Jak zabalit dárky ekologicky

#EkoVánoce ekologické balení dárků
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Vánoce už na nás netrpělivě čekají, a tak je třeba promyslet ještě jednu věc – totiž do čeho všechny ty krásné věci pro své blízké zabalíte. Protože když už pro někoho máte vybraný nějaký eko dárek, byla by škoda mu ho předat zabalený do tuny klasického vánočního papíru a omotaný metry blyštivé stužky.

Pokud vám, stejně jako mě, není lhostejný osud naší planety, a nechcete tak ani o Vánocích produkovat zbytečný odpad (taky vám rve srdce každoroční pohled na přetékající kontejnery?), jistě se vám příčí jít nakoupit zásobu metalických mašlí nebo dárkových taštiček. No jo, ale jak si tedy poradit? Vyzkoušejte některý z mých tipů na ekologické balení dárků, které vás mnohdy překvapí tím, že jsou i přes svou jednoduchost velmi efektní.

Proměňte nudný papír v nápaditý obal

Klasická šedá role recyklovaného papíru ve vás vzbuzuje velké pochyby, jestli je pod vánoční stromeček vhodná? Jistěže je! Stačí se vyzbrojit různými razítky či barevnými popisovači, popustit uzdu fantazii, a rázem budete mít originální balicí papír. Hotový balíček pak už jen zbývá převázat provázkem nebo lýkem, pod který snadno zastrčíte i jmenovku s milým vzkazem nebo ozdobičku v podobě proužku juty, smrkové větvičky, kousku skořice apod. Dědečkovi můžete klidně dárek zabalit i do novinového papíru (zvlášť, pokud najdete nějaký kousek novin) a bráchovi milujícího komiksy zase do starého časopisu. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

jak ekologicky balit dárky

Mimochodem, pokud jste šikovní v kuchyni, můžete si vytvořit i jedinečné jmenovky na dárky – upéct je v podobě perníčků a jednoduše je pak popsat pomocí bílkové polevy v různých barvách.

jmenovka perníček

Vsaďte na ekologickou tašku, která přežije Vánoce

Látkové tašky (nebo i menší látkové sáčky), jež při cestách do obchodů skvěle nahradí běžné igelitky, se doma nikomu neztratí. Dají se sehnat v mnoha barevných provedeních, s různými potisky nebo aplikacemi. Překvapivě dobře poslouží právě na ekologické balení dárků!

dárek v látkovém sáčku

Prozkoumejte třeba Fler, kde najdete krásné kousky od malých českých výrobců, které tak svým nákupem v této nelehké době podpoříte. Ze sebe doporučuji tuto prodejkyni, od níž jsem pořídila již několik tašek. Se všemi u nás v rodině jsme s nimi moc spokojení a nosíme je na každý nákup, protože jsou opravdu pevné.

Vyzkoušejte japonský trend jménem furoshiki

Že vůbec netušíte, o co se jedná? Furoshiki je speciální technika balení dárků do kusu textilu, který má čtvercový tvar. K tomuto účelu si můžete pořídit nový bavlněný šátek nebo látkový ubrousek (pokud víte, že se obdarované osobě bude hodit), ale bezvadně vám poslouží i odstřižky látek. Tato technika balení je poměrně snadná a hravě ji zvládnete i v případě, že máte „obě ruce levé“.

Pro začátek je ale určitě vhodné vrhnout se nejprve do balení větších dárků, které pro vás bude pohodlnější a získáte při němu ten správný grif.


Přihlaste se k odběru nových článků, ať vám ten příští neuteče! 🙂

Zuzana Holmanová
Latest posts by Zuzana Holmanová (see all)

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *