Etická a udržitelná móda v Česku – kde koupit?

Etická móda v Česku

O tom, co je udržitelná a etická móda neboli slow fashion jsem se rozepsala v předchozím článku, kde jsem také zmiňovala, že sehnat oblečení, které do této kategorie spadá, není v dnešní době vůbec těžké.

A protože u nás stále vznikají nová a nová místa, kde lze takovou módu nakupovat, vytvořila jsem seznam obchodů, který budu průběžně doplňovat. Máte tip na obchůdek nebo e-shop s etickou módou? Dejte mi vědět tady!


NILA

Kamenný a internetový obchod s etickou módou a originálními bytovými doplňky. Najdete tu kousky od více než 40 pečlivě vybraných, nezávislých značek a designérů, včetně jejich vlastní značky NILA. Dvě pobočky se nacházejí v Praze na Vinohradech.

Kuráž.cz

Kamenný obchod v Praze i e-shop prodává zboží od značek z Česka a Slovenska. Dává šanci jak novým, neokoukaným autorům, tak známým designérům. V jejich sortimentu najdete nejenom módu a módní doplňky, ale i knihy či bytový design.

EtikButik.cz

Veganské boty a boty z recyklovaných materiálů, etická móda, doplňky a třeba i přírodní parfémy – tak na to všechno a ještě mnohem víc se zaměřuje tento internetový obchod s kamennou prodejnou v Praze.

LOCAL LABELS

Misí obchodu LOCAL LABELS je podle jejich vlastních slov přinášet to nejlepší z lokální módy online. Najdete tu oblečení od “zodpovědných” českých značek a návrhářů. V nabídce jsou i designové kousky do bytu.

GreenButik.cz

E-shop, který se zaměřuje na dámskou i pánskou etickou módu. Prodává výrobky vybraných značek, která splňují kritéria férové módy, např. Braintree, Nomads nebo Komodo.

Biošatník.cz

Česká značka, která šije oblečení v České republice, a to výhradně z materiálů v bio a fairtrade kvalitě. Jejich oblečení je navíc pouze v přirozených odstínech bavlníku, takže nedobarvované a šetrné k přírodě i k lidské pokožce.

Férová Móda

Internetový obchod s etickým a fairtrade oblečením od zodpovědných značek, zahraničních i českých. Najdete tu ale i sortiment přírodní kosmetiky, ekodrogerie, doplňků do bytu a třeba i hraček.

MOLO7

MOLO7 je internetová prodejní galerie, kde najdete to nejlepší od českých módních designérů a malých značek. Zkrátka originální kousky jako alternativa k běžné konfekci. Často nabízí zvýhodnění v podobě slevy na příští nákup.

Oska

Německá značka udržitelné módy, která většinu své produkce šije v České republice. Má jeden kamenný obchod v Brně, ale i e-shop, kde je v nabídce celý sortiment pro aktuální sezónu. Vyznačuje se jednoduchým, nadčasovým designem.

TukTuki

Internetový obchod, který prodává fairtrade módu a doplňky z celého světa. Zboží pochází z malých dílen, kde se ručně vyrábí, takže za každým kouskem je osobitý příběh a historie. Vybrané výrobky distribuují do vybraných kamenných obchodů po Česku.

Fler

Fler je komunitní místo pro prodej originálních výrobků, nejen ze světa módy. Prodávat módní kousky tu může doslova každý – najdeme tu nabídku malých značek, šikovných designérů i amatérských tvůrců. Všechno je ale tvořené lokálně a s láskou.

Bobu

Místo, kde nakoupíte originální módní kousky od českých a slovenských malovýrobců. Všichni výrobci jsou pečlivě vybraní a v nabídce naleznete opravdu originální a unikátní věci, které jsou vyráběny pouze v jednom kuse nebo maximálně v několika kouscích.


Pro úplnost ještě dodávám, že v duchu slow fashion můžete samozřejmě nakupovat v jakémkoliv second handu, protože tím, že oblečení nakoupíte z druhé ruky vlastně napomůžete jeho znovuvyužití. A hlavně vaše peníze neputují přímo do kapsy módním řetězcům.

Další možností jsou různé fashion markety a vaši lokální tvůrci. Zkuste si najít ve vašem městě nebo obci šikovnou švadlenu a můžete mít kvalitní oblečení šité (nebo upravené) přesně na míru.

Další tipy, kde nakupovat oblečení a doplňky eticky, ráda přivítám. Napište mi vaše tipy! 🙂

Back(pack) To School

Od chvíle, co jsem jsem dostala rozum, se snažím žít ekologický život v souladu s přírodou. Nejsem ale extrémistka a spokojenost jsem našla v jednoduchosti a vyváženosti. Více o mně si můžete přečíst tady.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *