Jak nejefektivněji přijímat minerály z potravin

Jak efektivně přijímat minerály z potravin
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Abychom v těle měli dostatečné množství minerálů, je třeba v první řadě dbát na vyváženou stravu. Tím to ale bohužel nekončí. Důležité je i znát minerály, které není dobré přijímat současně, vitamíny, které pomohou se vstřebáním minerálních látek, a antinutrienty, které vstřebávání naopak brání. Na to vše se podíváme v následujícím článku.

jak přijímat minerály

Co jsou minerály a proč jsou důležité?

Minerály naše tělo nezbytně potřebuje pro svoje fungování – jsou důležité pro růst a tvorbu tkání (jsou např. základním stavebním kamenem zubů a kostí), pomáhají při přenosu kyslíku, ale přispívají i ke správnému fungování nervů, svalů a udržení zdravé hladiny hormonů.

Minerální látky se dělí na tzv. makrominerály, které potřebujeme ve větším množství (nad 100 mg / den) a mikrominerály (stopové prvky), které stačí přijímat v množství v rozmezí 0 až 100 mg / den. Mezi makrominerály řadíme např. hořčík, vápník, fosfor, draslík či sodík. Ke stopovým prvkům pak patří např. zinek, selen, jód, měď, železo, mangan či kobalt.

Vybrané minerály – tabulka doporučených denních dávek*
Minerál Doporučená denní dávka Optimální denní dávka
Draslík 2 000 mg 4 700 mg
Fosfor 700 mg 700 mg
Hořčík 375 mg 400 mg
Chrom 40 µg 35 µg
Jód 150 µg 150 µg
Měď 1 mg 900 µg
Sodík 1 500 mg
Vápník 800 mg 1 000 mg
Zinek 10 mg 11 mg
Železo 14 mg 8 mg

*zdravá dospělá osoba

Více na: https://www.nzip.cz/clanek/1143-mineralni-latky-pokryti-denni-potreby

K čemu přispívají jednotlivé minerály?

Každý minerál má trochu jinou funkci v těle a jeho nedostatek se bude projevovat jinak, proto si nyní představíme postupně jednotlivé hlavní makro i mikrominerály.


Draslík

Draslík najdeme ve všech buňkách. Reguluje tep srdce, krevní tlak a ovlivňuje také nervosvalový systém. Draslík rovněž reguluje množství vody v tkáních a buňkách a umožňuje přeměnu krevního cukru na glykogen, což je zásoba energie ve svalech a játrech.

Nedostatek draslíku se projevuje bušením srdce, svalovou slabostí nebo ztuhlostí, křečemi, závratěmi, zažívacími problémy, únavou a někdy i mdlobami. Draslík můžeme doplnit masem, mlékem, ovocem (avokádo, banány, mango, papája), zeleninou, luštěninami nebo žampiony.

draslík z banánů

Hořčík

Hořčík (magnesium) naše tělo potřebuje, aby mohlo vstřebat a přeměnit další minerály a vitamíny. Podporuje správnou funkci svalů, včetně srdce. Hořčík potřebují pro svou činnost také enzymy.

Nedostatek hořčíku se projevuje podrážděností, problémy se spánkem, únavou, křečemi nebo třesem, závratěmi, svalovou slabostí, únavou a psychickými problémy. Hořčík si doplníte vybranými minerálními vodami, brokolicí, špenátem, luštěninami, ořechy, dýňovými semínky nebo celozrnným chlebem.

hořčík ze zeleniny

Měď

Patří mezi esenciální prvky v našem těle. Podílí se na činnosti centrálního nervového systému a stavbě kostí, působí protizánětlivě a zmírňuje křeče. Obsahuje ji také kolagen, který je součástí kůže, kostí a pojivových tkání. Podílí se na tvorbě melaninu, tedy kožního pigmentu. V kombinaci se zinkem ovlivňuje využití cukrů, se železem podporuje tvorbu červených krvinek.

V případě nedostatku mědi mohou brnět končetiny, objevují se neurologické poruchy, anémie a slabost. Nedostatek mědi také zhoršuje imunitu a metabolismus cukrů a narušená může být také tvorba kostí a vaziv i růst nehtů a vlasů. Měď je například v korýších, luštěninách, sezamových semíncích, ořeších, tofu a hořké čokoládě. Je také v černém pepři.

měď z luštěnin a oříšků

Sodík

Neobejdeme se ani bez sodíku, který ovlivňuje, jak tělo hospodaří s vodou, a také pH krve. Nedostatek nám většinou nehrozí, protože v polotovarech i jiných potravinách jeho nadbytek. To může vést k zvýšení krevního tlaku a dalším problémům.

Někteří lidé používají léky na odvodnění nebo se potí více, než je obvyklé. V takovém případě mohou mít sodíku nedostatek, což se projevuje hlavně únavou, snížením tlaku krve, bušením srdce, nevolností, bolestmi svalů i hlavy, případně křečemi v nohou. Nejjednodušeji se dá sodík doplnit obyčejnou kuchyňskou solí.

Vápník

Minerálem, kterého máme v těle nejvíce, je vápník, hlavně v kostech a zubech, jejichž kvalitu ovlivňuje. Reguluje činnost srdce, nervosvalovou vzrušivost, aktivuje enzymy a podílí se také na krevní srážlivosti.

Na nedostatek vápníku ukazují například zlámané nehty, zubní kazy, deprese či nervozita, bolesti kostí i svalů, vysoký krevní tlak, snížená citlivost, případně křeče. Neřešený nedostatek může zapříčinit vznik osteoporózy a artritidy. Vápník je v mléku a mléčných výrobcích, rybách, ze zeleniny například v brokolici a květáku, dále v luštěninách, semínkách (chia, sezam, konopné) nebo v tofu.

vápník z mléčných výrobků

Zinek

Zinek je zásadní hlavně pro naši imunitu a z jater uvolňuje vitamín A. Díky zinku vnímáme vůně a chutě. Jeho nedostatek může u dětí zpomalit růst a u teenagerů negativně ovlivnit pohlavní zralost.

Když chybí dospělým, projevuje se to kožními problémy, vypadáváním vlasů, nekvalitními nehty, ale i zhoršením zraku, zlomeninami a horším hojením. Zinek najdete v červeném mase, mořských plodech, fazolích, ořeších, semínkách a v čokoládě.

zinek z červeného masa

Železo

Jedním z minerálů, který nám chybí nejčastěji, patří železo. Je v červeném krevním barvivu a řídí pohyb kyslíku v krevním řečišti. Je zásadní i pro enzymy ovlivňující trávení.

Nedostatek železa je příčinou anémie, únavy, horší koncentrací, slabostí, závratěmi a bušením srdce. Nedostatek železa se pozná také podle bledých sliznic i kůže. Zdrojem železa je listová zelenina, luštěniny, maso, vejce a v obilovinách. Najdete ho také v sušeném ovoci, třeba meruňkách a rozinkách.

železo z listové zeleniny

Jak zvýšit využitelnost minerálních látek

V první řadě je třeba dbát na konzumaci takových potravin, které jsou velmi bohaté na konkrétní minerály. Bohužel výživová hodnota potravin v průběhu času klesá kvůli klesajícímu obsahu živin v půdě v případě rostlinných produktů a kvůli krmení, využívání léčiv a věku zvířat v případě živočišných produktů. Dává tak smysl do jídelníčku zahrnout primárně ty potraviny, které jsou na klíčové minerály nejbohatší.

Dále je třeba potraviny skladovat a upravovat takovým způsobem, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám při přípravě jídla. Vaření, i když je považováno za nejdravější úpravu pokrmů, vede k uvolnění minerálních látek (např. draslíku, hořčíku a vápníku). Pokud můžete, zeleninu tedy připravujte v páře.


Myslete také na to, že různé látky mezi sebou reagují a mohou se navzájem ovlivňovat. Např. vitamín C z čerstvého ovoce pomáhá vstřebávat železo. Vitamín D zase pomáhá absorpci vápníku. Zinku pak prospívá jídlo bohaté na bílkoviny. Na příjem selenu pozitivně působí dostatek vitamínu A, E a C. Vitamín B6 často najdete u doplňků stravy s hořčíkem.

Naopak antinutrienty, které tvoří část obrany rostlin proti škůdcům, narušují vstřebávání minerálů. Fytáty (např. v luštěninách) snižují vstřebání hořčíku, zinku, vápníku, železa, fosforu i mědi. Oxaláty (např. v červené řepě) stěžují absorpci zinku či železa. Podobný efekt mají i třísloviny, které najdeme v kakau, kávě či čaji. Nepříznivý efekt má ve velkém množství ale i jinak zdravá vláknina.

Některé minerály pak využívají stejné cesty v těle, a tak při současném podání se mohou navzájem vytěsňovat. Platí to pro vápník a železo, vápník a zinek, vápník a fosfát či meď a zinek. Dbejte tedy na to, ať jednotlivé potraviny správně kombinujete.

Při konzumaci jídla si také dejte záležet na tom, ať jíte v klidu a beze stresu. Zásadní je důsledné rozžvýkání potravy, což usnadní rozložení potraviny a vstřebání prvků jako je vápník či železo. V případě, že máte problémy s trávením, navštivte rozhodně lékaře a snažte se tento problém řešit. U určitých poruch zažívacího traktu (např. při celiakii, Crohnově chorobě, či ulcerózní kolitidě) může docházet ke špatné absorpci minerálních látek.



Vyvážená strava je základ, pokud se vám ale nedaří z potravin získat dostatek minerálů, mohou pomoci i různé doplňky stravy zejména v tzv. chelátové formě, které se hodí zejména ve specifických případech (např. hořčík při zvýšeném stresu).

Snažte se tedy udělat si přehled o tom, zda minerály přijímáte v dostatečném množství a konzumovat potraviny, které jsou na ně nejbohatší. Možná budete pak sami překvapeni, o kolik lépe se cítíte.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 7. 8. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *