Ale ano, čtete správě. Zuby si můžete vyčistit i bez toho, abyste použili klasickou pastu. Ta totiž často obsahuje látky, které našemu zdraví zrovna dvakrát neprospívají. Na trhu jsou sice k dostání i zubní pasty na přírodní bázi, ale díky našim tipům brzy zjistíte, že se klidně obejdete i bez nich. Takže, jdeme na to.
Proč se vzdát klasických zubních past?
Ono přijít do kterékoliv prodejny a koupit si pastu téměř doslova za pár korun zní pro naši peněženku lákavě, ovšem pro naše zdraví to až tak dobré není. Konvenční zubní pasty hýří barvami, obsahují různé drobné perličky (mikroplasty) a další triky, které nás mají přinutit ke koupi. Jejich složení ale žádná velká sláva není. Kromě sulfátů (SLS, SLES), které dráždí a vysušují citlivou sliznici v ústech (zdroj), obsahují také syntetická barviva, často pocházející z ropy. A jak ukázaly výzkumy, jsou tato barviva nejen alergenní, ale některá z nich dokonce mohou potenciálně zvýšit riziko vzniku nádorů (zdroj).
Problematickými látkami jsou také syntetické emulgátory PEG (polyethylen glykol) a PPG (polyptopylen glykol), a sice z toho důvodu, že se při jejich výrobě požívají velmi jedované plyny, které mohou obsahovat karcinogeny. Pokud si nechcete čistiti zuby něčím, co neprosívá zdraví, vaší pozornosti by neměly uniknou ani parabeny. Tyto konzervanty mohou po proniknutí do organismu způsobit hormonální nerovnováhu, a u onkologických pacientů mohou dokonce vést k rychlejšímu a agresivnějšímu růstu nádorů a způsobovat jejích malignost (zdroj 1, zdroj 2). Diskutabilní složkou je pak fluorid, který má pomáhat posilovat sklovinu, ovšem ve větším množství ji naopak demineralizuje.
Čím tedy zubní pastu nahradit?
Mnozí odborníci říkají, že není až tak důležité, jestli pastu používáte, nebo ne. Zásadní je podle nich to, abyste si zuby čistili pravidelně, kvalitním kartáčkem (menší hlavice s měkkými, hustými štětinami) a za pomoci správné techniky. Pokud si však nedovedete čištění „nahým“ kartáčkem představit, vyzkoušejte některý z přírodních prostředků, které váš chrup zaručeně zbaví zbytků jídel i plaku. A určitě vás potěší, že mnohé z nich najdete doma v lednici nebo ve spižírně. Záměrně jsem při psaní článku vynechala čištění zubů jedlou sodu, která je poměrně agresivní a dokáže poškodit sklovinu.
Jak tedy na čištění zubů bez pasty a čím je možné zubní pastu nahradit?
1) Kokosový olej
Nejedná se o žádný módní výstřelek současnosti, čištění zubů kokosovým olejem má svůj původ v ajurvédě. Rostlinný olej totiž dokáže výborně pohlcovat toxiny. Tradiční ajurvédská technika se nazývá „mlgání“ – po 20 minut v puse převalujete malé množství oleje, a pak ho jednoduše vyplivnete. Díky tomu se skvěle vyčistí nejen zuby a mezizubní prostory, ale i celá ústní dutina.
Rostlinný olej, konkrétně kokosový, ale můžete dát i na kartáček. Díky obsahu kyseliny laurové odstraní výborně nejen zubní plak, ale i bakterie, které jsou zodpovědné za jeho vznik. Kokosový olej zuby navíc dokáže zbavit zabarvení způsobené pitím kávy, čaje a vína nebo kouřením.
2) Kurkuma
Jestliže vám samotný kokosový olej přijde nudný, přidejte do něj špetku kurkumy. Je to trochu paradox, ale ačkoliv kurkuma patří mezi výrazná přírodní barviva, ze zubů nežádoucí pigmentaci naopak odstraňuje. Potěší vás jistě i to, že má protizánětlivé účinky, takže je čištění zubů kurkumou vhodné i v případě, že jsou vaším trápením citlivé dásně.
3) Jíl
Žádná velká věda – navlhčený kartáček prostě vložíte do kelímku s jílem, a hurá do čištění. Můžete klidně přidat pár kapiček éterického oleje (já miluju např. mátu kadeřavou, pomeranč a skořici), aby vám jeho chuť byla příjemnější. Jíl nejen zbavuje zuby plaku, ale také je mírně obrušuje, a navíc pomáhá neutralizovat kyselost v ústech. A který z jílu je na čištění zubů nejvhodnější? Doporučuje se zelený, bílý (kaolin) nebo bentonit.
4) Aktivní uhlí
Skvělou přísadou, kterou jednoduše smícháte s jílem, je kokosové aktivní uhlí. Já i moje ségra jsme si ho rychle zamilovaly. Vyrábí se ze skořápek kokosových ořechů a vyniká svými absorpčními vlastnostmi. Až si zuby vyčistíte, budete žasnou na tím, jak budou dokonale vyčištěné, lesklé a zbavené nepříjemného zabarvení od kafe apod. Aktivní uhlí mimoto příznivě ovlivňuje i stav dásní a pomáhá detoxikovat celou ústní dutinu.
5) Plavená křída
Plavená křída, přesněji uhličitan vápenatý, je látkou, která má jemné abrazivní účinky. Z vašeho chrupu účinně odstraní nejen plak, ale i zubní kámen. Nepoužívá se samostatně, ale míchá se třeba s kokosovým olejem (2 polévkové lžíce oleje na 2 lžičky plavené křídy). Je pravdou, že sama o sobě nemá nijak výraznou chuť, proto do hotové pasty můžete opět přidat trochu éterického oleje.
6) Kouzlená větvička Siwak neboli Mishwak
Pokud jste fanoušky alternativního životního stylu, možná už jste někdy slyšeli o Siwaku. Tenhle zubní kartáček je ve skutečnosti kořenem stromu, který se jmenuje Salvadora perská.
Siwak neboli Mishwak se v ústní hygieně používá už tisíce let a je velmi šetrný. Odstraňuje ze zubů plak, bakterie i mikroby, má dezinfekční účinky, působí proti zánětlivosti a krvácení dásní, a zuby navíc sám o sobě nejen krásně čistí, ale i zbavuje skvrn od kávy či tabáku.
TIP: Přečtete si také recenzi na bambusový kartáček Curanatura.
Naposledy aktualizováno 13. 8. 2024
- Jak vyčistit troubu bez chemie - 28. 6. 2024
- Jak vyčistit pračku bez chemie - 20. 3. 2024
- BIO bavlna a vše o ní. Proč jí dát přednost před běžnou bavlnou? - 16. 2. 2024