Ahoj a díky za návštěvu blogu!

Jmenuji se Lucie a ChooseGreen.cz je takový můj prostor, kde se chci dělit o zkušenosti, nápady, postřehy nebo prostě jen věci, na které jsem zatím na českém internetu nenarazila. Zároveň chci mapovat svoji cestu směrem k ekologičtějšímu způsobu života, nebo chcete-li,  života šetrnějšího k naší planetě.

lucie choosegreen.cz

Ekologické cítění se ve mě objevilo už když jsem byla malá. Vyrůstala jsem na malém městě a s našima jsme chodili často do lesa, do přírody, na procházky a na túry. Už tenkrát jsem nechápala, proč si lidi neváží přírody a proč odhazují svoje odpadky jen tak okolo sebe.

Doma jsme pili minerálku ze skleněných lahví, které se nosily zpátky do obchodu. Postupem času je nahradily pet lahve a čím dál víc věcí se balilo do plastu (tenkrát jsme tomu říkali “umělá hmota”). Díky mýmu tátovi jsme ale třídili odpad už od začátku. Nejdřív jen ty lahve, pak i kelímky od jogurtů a postupně všechny obaly. Bio odpad jsme nosili k babičce na kompost a papír jsme schovávali do komory a jednou za rok ho odnesli do školy, když byla soutěž tříd ve sběru starého papíru. Zkrátka trénink už od malička, za který jsem vděčná.

Před sedmi lety jsem byla na studijním pobytu ve Finsku a až tam pochopila, co to doopravdy znamená vážit si přírody a životního prostředí. Finové neodhazují odpadky nikam jinam než do popelnice. Dokonce ani okolo popelnice není nepořádek. A když vyrazíte do lesa, nikde nevidíte válející se obaly, vajgly nebo plechovky (plechovky i pet lahve se totiž vracejí zpátky do obchodu). Taky jezdí hodně na kole, a to dokonce i v zimě, když je -20°C a dva metry sněhu. V supermarketu mají kompostovatelné sáčky na ovoce a zeleninu, a tak bych mohla pokračovat dále…

V té době jsem narazila na blogy o přírodní kosmetice. A protože jsem člověk s problematickou pletí, rozhodla jsem se kompletně změnit svoji péči, abych viděla, jestli za to nemůžou všechny ty chemikálie, co na sebe “patlám”. Jako první jsem začala s metodou péče o pleť podle Caroline Hirons a po krátké době viděla výsledky. Když se mi osvědčila přírodní pečující kosmetika, přesedlala jsem i na přírodní péči o vlasypřírodní dekorativku a tělovou péči. Teď tvoří základ mého kosmetického arzenálu především různé kvalitní oleje.

V posledních letech jsem se začala snažit o co největší eliminaci odpadu v mojí domácnosti. Začala jsem uklízet s vlastnostučně vyrobenými čistícimi prostředky z octa a sody a prát s eko pracími prostředky.

Až jako poslední se ke mě dostal zájem o etickou a udržitelnou módu. V sekáčích nakupuju odjakživa (k čemuž mě vždycky vedla mamka), ale přestala jsem úplně chodit do “fast fashion” řetězců a místo toho jsem si koupila pár věcí od malých českých výrobců a dva kousky od eko značek. A celkově jsem si toho na sebe za poslední rok moc nekoupila. Uvědomila jsem si, že to co mám mi bohatě stačí. Navíc jsem se při stěhování zbavila asi půlky šatníků a věcí, které jsem nenosila nebo se mi už nelíbí.


To je ve zkratce můj příběh a důvody, proč jsem založila tento blog.

Pokud mě chcete kontaktovat, můžete to udělat tady.

Lucie.


AFFILIATE ODKAZY

Na tomto webu najdete affiliate odkazy. To znamená, že pokud si skrze můj odkaz něco koupíte, získám z toho malou provizi. Odkazuji ale pouze na produkty, které osobně používám a mám s nimi dobré zkušenosti, nebo jsem přesvědčená o jejich vysoké kvalitě a šetrnosti k životnímu prostředí.