Komedogenní a nekomedogenní pleťové oleje

komedogenní a nekomedogenní oleje

Komedogenní a nekomedogenní složky… o nich určitě už slyšel každý, kdo bojuje s akné, černými tečkami a úcpávání pórů. Co to ale přesně znamená? Komedogenní jsou ty složky, které mohou často způsobovat komedony, a logicky nekomedogenní naopak komedony nezpůsobují.

Komedon je zjednodušeně řečeno “zátka” v kožním póru tvořená bakteriemi, mazem, odumřelými kožními buňkami a pozůstatky různých přípravků, které si aplikujeme na pleť. Jsou to nechvalně známé černé tečky, ale mohou být i ve formě pupínku s bílou hlavičkou.

Je důležité si uvědomit, že nejen pleťové přípravky a jejich složení mají vliv na tvorbu komedonů. Za vším totiž věží hlavně typ pleti a velikost pórů. Sušší pleť má menší póry a ty nevylučují tolik mazu, který by mohl pomoct vytvořit onu “zátku”. Mastnější pleť má naopak póry větší a vylučuje více kožního mazu.

Také typ produktu ovlivňuje jeho komedonitu. Čistič nebo odličovač, který necháváme na pleti maximálně pár minut a poté ho smyjeme, nemá skoro šanci napomoci ucpávání pórů. Naopak sérum, krém či pleťový olej, který na pleti necháváme hodiny, může ucpání póru napomoci.

Na internetu najdete spoustu tabulek ingrediencí a jejich stupně komedogenity, přičemž stupnice se pohybuje od 0 (nekomedogenní) až do 5 (vysoce komedogenní). Prosím, mějte na paměti, že se nejedná o žádná exaktní čísla a každá pleť může reagovat na každou ingredienci jinak. Různé zdroje také mohou uvádět různé stupně komedogenity toho samého oleje. Proto se raději řídím obsahem kyseliny linolové a kyseliny olejové v olejích.

Pokud ale máte smíšenou/mastnou/aknózní pleť, pomůže vám tento přehled alespoň v základní orientaci, čemu se vyhnout a co naopak v pleťové péči vyhledávat. Já osobně takovou pleť mám a když se koukám na ingredience nějakého přípravku, nechci, aby obsahoval nějakou složku, která má míru komedogenity víc jak 2 (platí nejen pro oleje, ale i pro další ingredience).

OLEJ

MÍRA KOMEDOGENITY

Arašídový olej 2
Arganový olej 0
Avokádový olej 3
Brutnákový olej 2
Dýňový olej 2
Hroznový olej 1
Jojobový olej 1
Kokosový olej 4
Konopný olej 0
Kukuřičný olej (olej z kukuřičných klíčků) 3
Lískooříškový (lískový) olej 2
Lněný olej 4
Makadamiový olej 2-3
Mandlový olej 2
Meruňkový olej 2
Měsíčkový olej 1
Minerální olej 0
Mokřadkový olej 1
Neemový (nimbový) olej 1-2
Olivový olej 2
Olej z černého kmínu (černuchový olej) 2
Olej z granátového jablka 1
Olej z oříšku Inků (Sacha Inchi Oil) 0-1
Olej z pšeničných klíčků 5
Olej z vlašských ořechů 1-2
Pupalkový olej 2-3
Rakytníkový olej 1
Ricinový olej 1
Sezamový olej 2
Skvalan (squalane) 1
Slunečnicový olej 2
Sójový olej 3
Světlicový olej 0
Šípkový olej 1
Tamanu olej 2

Poslední aktualizace: 24. 1. 2017. Seznam průběžně doplňuji.

Pro rychlou analýzu složení kosmetických přípravků doporučuji web cosdna.com, který umí rychle zanalyzovat složení produktu. Ten si buď můžete najít v rozsáhlé databázi produktů nebo sem jednoduše vložíte výpis ingrediencí (INCI) a ihned dostanete přehled míry komedogenity každé složky v přípravku.

Od chvíle, co jsem jsem dostala rozum, se snažím žít ekologický život v souladu s přírodou. Nejsem ale extrémistka a spokojenost jsem našla v jednoduchosti a vyváženosti. Více o mně si můžete přečíst tady.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *