Komedogenní a nekomedogenní pleťové oleje

Komedogenní a nekomedogenní pleťové oleje
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Komedogenní a nekomedogenní složky… o nich určitě už slyšel každý, kdo bojuje s akné, černými tečkami a ucpávání pórů. Co to ale přesně znamená? Komedogenní jsou ty složky, které mohou často způsobovat komedony, a logicky nekomedogenní naopak komedony nezpůsobují.

Komedon je zjednodušeně řečeno “zátka” v kožním póru tvořená bakteriemi, mazem, odumřelými kožními buňkami a pozůstatky různých přípravků, které si aplikujeme na pleť. Jsou to nechvalně známé černé tečky, ale mohou být i ve formě pupínku s bílou hlavičkou.

Na internetu najdete spoustu tabulek ingrediencí a jejich stupně komedogenity, přičemž stupnice se pohybuje od 0 (nekomedogenní) až do 5 (vysoce komedogenní). Prosím, mějte na paměti, že se nejedná o žádná exaktní čísla a každá pleť může reagovat na každou ingredienci jinak. Různé zdroje také mohou uvádět různé stupně komedogenity toho samého oleje. Proto se raději řídím obsahem kyseliny linolové a kyseliny olejové v olejích.

Pokud ale máte smíšenou/mastnou/aknózní pleť, pomůže vám tento přehled alespoň v základní orientaci, čemu se vyhnout a co naopak v pleťové péči vyhledávat. Já osobně takovou pleť mám a když se koukám na ingredience nějakého přípravku, nechci, aby obsahoval nějakou složku, která má míru komedogenity víc jak 2 (platí nejen pro oleje, ale i pro další ingredience).

OLEJ

MÍRA KOMEDOGENITY

Amarantový olej 2-3
Arašídový olej
Arganový olej 0
Avokádový olej 3
Baobabový olej 2
Brutnákový olej 2
Dýňový olej 2
Hořčičný olej 2-3
Hroznový olej (olej z vinných hroznů) 1
Chia olej 3
Jojobový olej 1
Kokosový olej 4
Konopný olej 0
Kukuřičný olej (olej z kukuřičných klíčků) 3
Lískooříškový (lískový) olej 2
Lněný olej 4
Makadamiový olej 2-3
Makový olej 0-1
Malinový olej 0-1
Mandlový olej 2
Meruňkový olej (olej z meruňkových jader) 2
Měsíčkový olej 1
Minerální olej 0
Mokřadkový olej 1
Moringový olej 3-4
Neemový (nimbový) olej 1-2
Okurkový olej 1
Olivový olej 2
Olej z černého kmínu (černuchový olej) 2
Olej z granátového jablka 1
Olej z oříšku Inků (Sacha Inchi Oil) 0-1
Olej z pšeničných klíčků 5
Olej z vlašských ořechů 1-2
Opunciový olej (olej z opuncie) 1-2
Ostropestřecový olej 1
Pupalkový olej 2-3
Rakytníkový olej 1
Ricinový olej 1
Sezamový olej 2
Skvalan (squalane) 1
Slunečnicový olej 2
Sójový olej 3
Světlicový olej 0
Šípkový olej 1
Švestkový olej 1-2
Tamanu olej 2

Seznam průběžně doplňuji.

Je důležité si uvědomit, že nejen pleťové přípravky a jejich složení mají vliv na tvorbu komedonů. Za vším totiž věží hlavně typ pleti a velikost pórů. Sušší pleť má menší póry a ty nevylučují tolik mazu, který by mohl pomoct vytvořit onu “zátku”. Mastnější pleť má naopak póry větší a vylučuje více kožního mazu.

Také typ produktu ovlivňuje jeho komedonitu. Čistič nebo odličovač, který necháváme na pleti maximálně pár minut a poté ho smyjeme, nemá skoro šanci napomoci ucpávání pórů. Naopak sérum, krém či pleťový olej, který na pleti necháváme hodiny, může ucpání pórů napomoci.

Pro rychlou analýzu složení kosmetických přípravků doporučuji web cosdna.com, který umí rychle zanalyzovat složení produktu. Ten si buď můžete najít v rozsáhlé databázi produktů nebo sem jednoduše vložíte výpis ingrediencí (INCI) a ihned dostanete přehled míry komedogenity každé složky v přípravku.


Přihlašte se k odběru nových článků

Jednou za měsíc dostanete přehled nových článků přímo do vaší e-mailové schránky.

Přihlášením k odběru dáváte souhlas se Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 23. 2. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

13 Replies to “Komedogenní a nekomedogenní pleťové oleje”

      1. Mohu se zeptat, od cerpate info? Na jinych webech jsem cetla opuncie komedonita 0. Jak to tedy, prosim, je? Dekuji

    1. Dobrý den, moringový olej má stupeň 3-4, takže bych ho na aknózní pleť náchylnou k ucpávání pórů vůbec nedoporučila. Je doplněn v tabulce 🙂

  1. Dobrý den, jak prosím z hlediska komedogenity vychází okurkový olej? A máte nějaké doporučení pro smíšenou pleť s prvními vráskami (je mi 35).
    A jak prosím dlouho trvá, než začnete na pleti vidět pozitivní účinky? Zvládla jsem oleje používat cca 10 dní, ale musela jsem přestat, protože to pleti evidentně nesvědčilo – vyrašily mi pupínky, byla zarudlá a celkově jsem cítila diskomfort (používala jsem hroznový olej).
    Moc děkuji:-).

    1. Dobrý den 🙂 Okurkový olej má stupeň komedogenity 1, tudíž velmi nízký a nebála bych se ho použít na problematickou pleť. Do tabulky jsem ho doplnila.

      Na smíšenou pleť s prvními vráskami bych doporučila arganový, šípkový a mokřadkový olej, které jsou lehké, ale zároveň vyživující a doporučují se i na stárnoucí pleť.

      Co se týče těch pozitivních účinků, tak je to velmi individuální, ale celkově se říká, že účinky přírodní kosmetiky pocítíte až za delší dobu – pleť si musí zvyknout na přechod a taky přírodní kosmetika neobsahuje žádné instantní zlepšováky jako ta chemická (např. silikon, který pleť na oko vyhlazuje).
      Dodržela jste při používání oleje zásady, které popisuji v tomto článku? https://choosegreen.cz/5-zasad-pouzivani-pletoveho-oleje/
      Hodně častou chybou je např. velké množství oleje (nevsákne se do pleti, takže na ní sedí a ucpává) nebo nanášení na nenavlhčenou pleť (pak může olej spíš vysušit a pleť se brání produkcí většího množství mazu). Případně doporučuji pleť zvykat postupně a olej nejdřív používat třeba jen na noc. Je taky možné, že vám prostě hroznový olej nesedl, ačkoliv smíšené pleti obvykle sedí. Doporučuji vyzkoušet jiný, případně ho smíchat s jiným 🙂

      Kdyžtak mi napište, pokud budete chtít ještě něco poradit 🙂

  2. Dobrý den, moc děkuji za skvělé informace a tipy. Díky Vám jsem se začala zajímat o obsah jednotlivých látek v olejích a hledám ten svůj top. Momentálně používám švestkový olej a pod něj růžovou vodu, pleť je po 14 dnech krásně hydratovaná, vyhlazení, snížila se mi výrazně produkce mazu. Je mi 43, zralá pleť, smíšená až mastná. Chystám se vyzkoušet šípkový a malinový olej. Je ještě nějaký, co mi doporučíte? Potřebovala bych asi trochu řešit kruhy pod očima. A koupila jsem ricinový olej, že budu používat na odlíčení. Poradíte, s jakým olejem ho naředit? Moc děkuji, jste skvělá.

    1. Dobrý den,
      moc děkuji za pochvalu a jsem taky moc ráda, že vám oleje vyhovují 🙂 Doporučila bych vám určitě ještě vyzkoušet arganový olej, který je super na mastnou/smíšenou a zároveň zralou pleť. Pod oči mi vyhovuje šípkový olej.
      Ricinový olej na odličování ředím většinou s hroznovým olejem, který je lehoučký. Většinou dávám 1/4 ricinového a 3/4 hroznového 🙂

  3. Zdravím Vás Lucie, jdu zase na radu😉. 12letý syn začíná mít klasické projevy puberty na pleti. Chtěla bych u něj také vyzkoušet oleje, začít třeba šípkovým, levandulovou vodu, ale tápu u něj, jak a čím čistit. Poradíte prosím? Moc Vám předem děkuji, Helena

    1. Dobrý den,
      asi bych se podívala po nějakém šetrném čisticím gelu s obsahem kyseliny salicylové. Viděla jsem, že např. značka Logona má celou řadu s touto kyselinou. Také přípravky s obsahem zinku pomáhají pleť s akné zklidnit a rychleji hojit.
      Jinak pokud by mu nevyhovovaly oleje, tak slovenská značka Kvitok má velmi dobrý krém na problematickou pleť 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *