Látkové vložky: Proč a jak je používat?

Látkové menstruační vložky
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Látkové menstruační vložky představují jednu z ekologických alternativ ke klasickým dámským hygienickým potřebám. Proč je vyzkoušet, jak se používají a co vám mohou přinést? To se dozvíte v dnešním článku

Proč používat látkové vložky

Zamyslely jste se někdy na tím, kolik dámských hygienických potřeb (vložek/tampónů) za život použijete a následně vyhodíte? Podle výzkumů to může být až 10 000 kusů. Jednorázové menstruační potřeby jsou pro planetu opravdu velkou zátěží, protože rozkládají minimálně 250 let.

Látkové vložky představují ekologickou alternativu, protože při správné péči vám vydrží alespoň 10 let. Navíc jsou vyrobené z přírodních materiálů, které se v přírodě rozloží mnohem rychleji.

Pokud vás ani toto nepřesvědčí (což upřímně nechápu 😀 ) jsou tu i další důvody. Látkové vložky jsou mnohem pohodlnější a příjemnější na nošení. Nejsou napuštěné chemikáliemi jako jednorázové vložky a tampony, a tak jsou pro ženské tělo i mnohem zdravější.

V dlouhodobém horizontu se vyplatí i po finanční stránce. Investice do látkových vložek se vám vrátí do několika let.

V neposlední řadě musím uznat, že látkové vložky jsou i daleko hezčí, což sice není tak podstatné, ale může to potěšit. Vyrábí se v různých barvách a z látek se zajímavými vzory.

ekologická menstruakce
Ekologické menstruační potřeby

Kdy používat ekologické látkové vložky

Látkové vložky můžete používat v podstatě kdykoliv a ve všech situacích.

 • – během menstruace
 • – při infekcích, mykózách, výtocích
 • – po porodu
 • – po operacích ženských orgánů
 • – při inkontinenci
 • – každý den pro pocit čistoty (např. pěkně sají pot)

Jak používat látkové vložky (praní a péče)

Látkové vložky fungují v podstatě stejně jako jednorázové menstruační a inkontinenční vložky. Budete je tedy měnit ve stejné frekvenci. Rozdíl je jen v tom, jak s nimi naložíte po použití.

Po použití můžete vložku sepnout (jsou na ní patentky) a uložit do speciálního nepropustného sáčku nebo do plastového boxu či kyblíku. Někde se doporučuje vložky po použití propláchnout ve studené vodě (krev obecně lépe pouští ve studenější vodě) a předeprat pomocí žlučového mýdla. Předeprané vložky pak můžete skladovat v kyblíku na sucho nebo ve vodě (tu ale musíte každých 24 hodin měnit). Nejpozději do 2-3 dnů dnů je potřeba vložky vyprat v pračce.

Vložky by se měly prát v pračce, která je zaplněná maximálně do poloviny. Pokud jste vložky nepředepraly, měly byste je nechat nejdříve vymáchat.  Až potom vyprat na 60°C. Vložky můžete samozřejmě prát spolu s ostatním prádlem.

Látkové vložky perte v ekologických pracích prostředcích, které jsou šetrnější k prádlu i k pokožce. Vyhněte se pracím prostředkům s obsahem mýdla (tedy např. mýdlovému slizu) a v žádném případě nepoužívejte aviváž, která obaluje vlákno a vložka by pak ztratila schopnost sát tekutinu. Pokud by se vám stalo, že na vložce i po vyprání zůstanou skvrny, můžete je vyčistit pomocí žlučového mýdla a pak vložku ještě jednou vyprat v pračce.

Vložky vám pak při pokojové teplotě uschnout během jednoho dne, případně je můžete dát do sušičky.


Výhody látkových vložek

   • – Pohodlí – jsou vyrobené z měkkých přírodních materiálů, které jsou příjemné na dotek a poddajné
   • – Zdravotní nezávadnost – plno výrobců vložky šije z textilií v BIO kvalitě (nejčastěji z biobavlny) a používá barviva rostlinného původu – to se opravdu nedá srovnat s jednorázovými vložkami, které jsou bělené chlórem, napuštěné absorpčním gelem a mnohdy uměle parfemované
   • – Prodyšnost – zmizí nepříjemný pocit vlhkosti a nehrozí zapaření
   • Jsou přirozeně antibakteriální – zabraňují množení kvasinek a bakterií
   • – Jsou ekologické (až zero waste) – na jeden cyklus budete potřebovat asi 20 látkových vložek, které vám vydrží alespoň 10 let
   • – Jsou levnější – počáteční investice do sady látkových vložek se vám vrátí za 2-3 roky
   • – Jsou vzhledově nápadité – buď můžete sáhnout po jednoduchých černých nebo bílých vložkách nebo dát přednost různých vzorům

Nevýhody látkových vložek

   • – Skladování použitých vložek – manipulace s nimi může být složitější
   • – Nutnost praní do 2 dnů – je s nimi zkrátka víc práce

Jaké látkové složky si pořídit

Na tuto otázku bohužel jednoznačná odpověď neexistuje a je to u každé ženy velmi individuální. Proto bude lepší, když se samy zamyslíte nad svojí současnou spotřebou a podle toho odhadnete, kolik a jaké vložky si budete muset pořídit.

Látkové vložky se samozřejmě vyrábí v různých velikostech a dokonce s různými stupni savosti. Například pro slabší menstruaci nebo při „špinění“ využijete látkové slipové a intimní vložky (dají se používat i jako „pojistka“ při používání menstruačního kalíšku). Při silnějším krvácení zase můžete sáhnout po vložkách, které mají jedno savé jádro navíc.

Látkové vložky se vyrábí i v různých tvarech. Nejčastější a nejpraktičtější jsou ty s křidélky, které k sobě připnete pomocí patentů. Viděla jsem ale i varianty bez křidélek.

Látkové vložky od značky Breberky (zdroj: breberky.cz)

Výrobci látkových vložek

Obliba látkových vložek v posledních letech stoupá, proto se na našem trhu vyrojilo poměrně dost značek a e-shopů, které je nabízí. Pokud se rozhodnete látkové vložky vyzkoušet, rozhodně doporučuji podívat se spíše k českým výrobcům, kteří používají kvalitní a BIO materiály.

Já osobně používám již několik let menstruační kalíšek, který mi zatím vyhovuje. Momentálně ale zkouším látkové vložky jako „pojistku“ při vytečení. Můžu tedy doporučit českou značku Breberky, která moje požadavky splňuje. Vložky vznikají pod šikovnýma českýma rukama v malé rodinné dílně v Poděbradech. Kromě vložek Breberky vyrábějí i látkové plenky a další eko hygienické pomůcky.


Zkoušely jste už látkové vložky nebo o nich teprve uvažujete? Budu ráda, když se svěříte se svými zkušenostmi nebo otázkami dolů do komentářů 🙂


Přihlaste se k odběru nových článků, ať vám ten příští neuteče! 🙂

Naposledy aktualizováno 14. 9. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *