Černými tečkami trpím už od puberty a za tu dobu jsem vyzkoušela spoustu přírodních (ale i chemických) masek na akné. Jsou ale 3 stálice, ke kterým se vracím, a právě ty bych chtěla dnes představit.
Hned na začátku je potřeba říct jedna věc – žádná přírodní maska na černé tečky není zázračná a černé tečky z pleti nevytáhne. Těch se zbavíte pouze mechanicky (vymáčknutím) nebo pomocí čištění pleti olejem. Masky ale dokáží černé tečky zesvětlit, takže budou méně viditelné, ale především pomáhají předcházet jejich vzniku tím, že čistí póry do hloubky.
Zelený jíl + různé přísady
Tohle je vlastně domácí maska na obličej, ale chci u ní začít, protože se jedná o tu vůbec nejlevnější, ale zároveň nejuniverzálnější – dá celkem snadno přizpůsobit aktuálnímu stavu a potřebám pleti.
Zelený (nebo jiný) jíl je základem skoro všech přírodních masek na akné. Jíl má totiž schopnost čistit pleť celkem do hloubky a absorbovat z pórů kožní maz a nečistoty. Zároveň pleť zvláčňuje a rozjasňuje.
Jelikož je maska čisticí, dá se použít rovnou na předem nevyčištěnou pleť. Používat se dá dle potřeby, doporučuji tak 1-2 týdně.
Jak ze zeleného jílu masku vyrobit
Úplně nejzákladnější verze domácí jílové masky je smíchat sypký zelený jíl s vodou tak, aby vznikla krémová konzistence – tedy asi v poměru 2:1 (jíl:voda).
Dá se ale i různě vylepšovat přidáním dalších přísad 🙂 Já si obvykle namíchám sypkou směs do zásoby a pak při každé jednotlivé aplikaci vybírám různé tekuté složky.
Ze sypkých „ingrediencí“ můžete vyzkoušet:
- – neem prášek (nimbový prášek) – indická bylinka a tradiční lék proti akné v ajurvédě
- – skořice – je protizánětlivá, prokrvuje pleť a pomáhá zmírňovat jizvy a skvrny po akné
- – kurkuma – je protizánětlivá, sjednocuje tón pleti, čistí a dokáže bělit jizvy a pigmentové skvrny
- – drcený kořen lékořice – sjednocuje tón pleti, bělí skvrny, prokrvuje a projasňuje pleť
Z tekutých přísad pak doporučuji zkusit:
- – med – zvláčňuje, hydratuje, čistí a má antibakteriální účinky
- – aloe vera – zvláčňuje a pomáhá rychlejší regeneraci pleti
- – květové / květinové vody – čistí a zklidňují pleť, zároveň ji osvěžují
- – citrónová šťáva – projasňuje pleť a pomáhá bělit jizvičky a pigmentové skvrny
- – éterické oleje – každý má jiné účinky na pleť, záleží, po kterém sáhnete 🙂 Do masky přidávejte velmi střídmě!
- – rostlinné oleje – hydratují a vyživují, ale opět platí, že každý je jiný a má jiné benefity pro pleť
Použití
Masku smíchejte a naneste na pleť spíše v tenčí vrstvě (čím silnější vrstva, tím hůře se bude smývat). Nechte působit alespoň 15 minut. Masku nemusíte nechat úplně zaschnout, protože pak se hůře smývá. Během působení dokonce můžete na pleť sem tam nastříkat (květinovou) vodu, aby maska nezaschla.
Výsledky
Jíl má úžasnou vlastnost, že na sebe dokáže navázat maz a nečistoty a vytáhnou je hluboko z pórů. Když maska začne schnout, uvidíte, že se na ní začnou tvořit malé mastné tečky – to je právě kožní maz z pórů.
Pokud necháte masku působit delší dobu (20+ minut), budeme mít po umytí trochu začervenalou pleť – to znamená, že je prokrvená, což čas od času neuškodí (pleť rychleji „pracuje“ a regeneruje se), pokud tedy nemáte moc citlivou pleť.
Po použití jílové masky jsou póry jakoby zatažené a pleť působí celkově čistším dojmem. Při pravidelném dlouhodobém používání dokáže předchází tvorbě černých teček a vznik pupínků.
Existují další druhy jílů a dají se používat dost obdobně. Na akné je výborný zejména rhassoul – maska z marockého jílu.
Tarika (Ayurvedic Pimple Remover)
Tarika není výrobcem Ayurlabs India prezentována jako maska, nýbrž jako kúra proti akné, ale já ji jako masku používám. Jedná se o prášek složený z různých jílů a ajurvédských bylinek a díky tomu má poměrně silnou bylinnou vůni, která nemusí sednou každému (dá se na to ale zvyknout).
Protože je maska opravdu hodně čisticí, nanáším ji klidně na předem nevyčištěnou pleť.
Použití
Čajovou lžičku prášku nasypu do dlaně a smíchám s vodou, tak abych vytvořila konzistenci, která jde nanést na obličej (tedy, aby nebyla moc tuhá, ale aby nestékala). Následně vmasíruji v poměrně tenké vrstvě na pleť a nechám působit 20-25 min. Masku následně smyju vodou a houbičkou. Maska obsahuje kurkumu, takže hodně barví.
Výsledky
Maska na obličeji postupně schne a přitom vytahuje z pórů maz a další nečistoty. Už po pár minutách uvidíte mastné tečky – stejně jako u první zmíněné masky se zelného jílu.
Výsledkem jsou tedy čisté, zmenšené póry a méně viditelné černé tečky. Pleť je prokrvená, ale přitom zklidněná. Maska mi dost pomáhala i v době, kdy jsem trpěla cystickým hormonálním akné. Pomáhala totiž cystickým „boulím“ rychleji zmizet. Doporučila bych ji i na hojení ranek po akné – tahle místa totiž hezky pročistí, zatáhne a hojení se tak urychlí.
Použití jako kúra proti akné
Musím se přiznat, že jsem to nikdy nezkoušela, ale doporučila jsem to kamarádce, která kúru vyzkoušela, když už ji nic jiného nezabíralo, a kúra ji pomohla dostat se z toho nejhoršího akné.
Při kúře se Tarika nanáší 1-2x denně po dobu 7-10 dní, menší množství prášku (1/4 lžičky) smíchaného s vodou nebo mlékem. Mezitím by se neměla používat žádná jiná kosmetika, pleť by se měla nechat tak, jak je.
Lush – Mask of Magnaminty
Kosmetiku Lush nemám moc ráda. Snaží se tvářit jako přírodní, k tomu má ale většina produktů docela daleko, protože se v nich objevují ingredience jako parabeny a sulfáty, které zkrátka do přírodní kosmetiky nepatří. Co na ni naopak oceňuji je snaha redukovat kosmetické obaly.
Mask of Magnaminty obsahuje jednu syntetickou látku, a to je metylparabel. Proto se maska nedá označit za 100% přírodní! I přesto bych ji sem chtěla zařadit. Všechny ostatní ingredience jsou totiž super a účinky masky na černé tečky a akné ještě víc.
Tahle maska funguje zároveň jako peeling, protože obsahuje obrušující částečky – rozemleté fazole a semínka pupalky. Kvůli tomu bych ji nedoporučovala používat, pokud máte „rozjeté“ akné, je vhodnější právě na ucpané póry a černé tečky. Má silnou, osvěžující mátovou vůni.
Použití
Množství asi vrchovaté čajové lžičky vmasírujeme na obličej a necháme působit aspoň 15 minut. Poté smyjeme krouživými pohyby – jak uvádím výše, maska já má peelingové částečky, takže zároveň funguje jako scrub. Dá se používat dle potřeby, já doporučuji 1-2 týdně.
Výsledky
Hlavní složkou je kaolín, což je vlastně taky jíl, který vyčistí póry. Maska zárověň pleť prozáří. Díky mátě budete mít pocit osvěžení a toho, že je pleť čistá na maximum. Díky peelingovým částečkám, které pleť obrušují odumřelé kožní buňky bude pleť zároveň super jemná na dotek. Právě odumřelé kožní buňky jsou jednou z příčin vzniku černých teček, takže je potřeba se jich čas od času „zbavit“.
TIP: Podívejte se na video z výroby Mask of Magnaminty 🙂
Existuje nějaká další přírodní maska na černé tečky a akné, kterou bych měla rozhodně vyzkoušet? Je to nekonečný boj, takže budu ráda, když se o vaše tipy podělíte v komentářích 🙂
Stále ještě přemýšlíte nad tím, jestli přesedlat na přírodní kosmetiku bez chemie? Přečtete si důvody, proč ji začít používat.
Naposledy aktualizováno 17. 4. 2024
- Recenze: TIERRA VERDE – Kopřivový šampon na mastné vlasy - 18. 9. 2024
- Pánské kotníkové boty – Jak je kombinovat s podzimním kabátem? - 13. 9. 2024
- Náhražky kávy – proč a kdy je pít? - 11. 9. 2024