Přírodní čištění pleti olejem: Oil Cleansing Method

Přírodní Čištění pleti olejem
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

O čištění pleti olejem (oil cleansing method, zkráceně OCM) jsem poprvé slyšela asi před 7 lety, když jsem se začala více zajímat o přírodní kosmetiku. Nebyla to láska na první vyzkoušení, kouzlo této metody jsem objevila až časem. Od té doby se k tomuto přírodnímu a přirozenému způsobu čištění pleti pravidelně vracím.

Co je metoda čištění pleti olejem (oil cleansing method)

přírodní čištění pleti olejem

Většině lidí zní divně, když doporučuji používat oleje na mastnou, smíšenou a problematickou pleť. Proto hned na začátku zopakuji, že všechno je zejména o správném výběru olejů. Pokud si k péči o pleť vyberete vhodný olej (ať už pro čištění nebo pro použití místo pleťového krému), nemělo by dojít ke zhoršení akné ani k většímu maštění.

Zkuste zamyslet, jestli důvod špatného stavu vaší pleti nemůže být ukrytí někde uvnitř. Z vlastní zkušenosti vím, že na vině ve většině případů bývá špatné stravování, hormonální nerovnováha, stres nebo nedostatek spánku.

Metoda čištění pleti olejem jednoduše znamená, že používáte olej (nebo spíše směs olejů) jako čisticí produkt na obličej. Tedy olej místo gelu, mýdla nebo micelárky. Oleje mají totiž schopnost navazovat na sebe nečistoty, takže nejenže pleť vyčistí, ale zároveň pokožka zůstane hydratovaná, pružná a její ochranný film nenarušený.

Proč OCM (oil cleansing method)

Když používáte běžné produkty pro čištění pleti, které obsahují tenzidy, jako jsou sulfáty (jakýkoliv sulfate ve složení), odstraňujete z pleti příliš přirozeného kožního mazu. Pokožka zůstane vysušená, svědivá a napjatá. A to je špatně.

oil cleansing method olej

Pleť produkuje kožní maz, protože právě ten ji chrání před škodlivými vnějšími vlivy, udržuje ji v hydratovaném stavu a podporuje pH rovnováhu, která drží bakterie způsobující akné pod kontrolou. Když přirozený kožní maz odstraníte, pokožka ho logicky začne produkovat čím dál víc, aby sama sebe ochránila.

Totéž se stane, když si myjete vlasy moc často a navíc šampony se sulfáty.

Metoda čištění pleti olejem a její benefity

Olej pomůže rozpustit a odstranit nečistoty, které se během dne na pleti nahromadí, a přitom udrží přirozenou kožní bariéru nedotčenou. Odstraní ale i nečistoty usazené v pórech a dokonce i méně „hluboké“ černé tečky (ty „hluboké“ se bohužel dají odstranit jen mechanicky). Metoda OCM tedy bez ohledu na to, jaký typ pleti máte, umožní pokožce navrátit se do svého přirozeného stavu, aby mohla sama obnovit přirozenou tvorbu kožního mazu.

Jak funguje metoda čištění pleti olejem (oil cleansing method)

oil cleansing method

Tady si nejdříve pomůžu základní chemií. Možná si ze školy pamatujete, že podobné se rozpouští v podobném. V tomto případě tedy kožní maz v oleji, protože molekulárně jsou si velmi podobné. Jednoduše řešeno tedy olej póry ucpané mazem „vymývá“.

Postup přírodního čištění pleti olejem

Pro oil cleansing method se používá směs dvou různých rostlinných olejů. Jeden z olejů by měl být ricinový, který je opravdu hutný a samotný může pleť vysušovat, takže se míchá s méně hutným olejem, který pomáhá vysušení předejít.

olej pro čištění pleti

Druhý, nosný olej, volte podle typu pleti. Důležité je, aby byly oba oleje za studena lisované, tedy nerafinované neboli panenské, a nejlépe bio. Jenom takové rostlinné oleje jsou různých prospěšných antioxidantů, mastných kyselin a dalších živin.

Tady máte rozsáhlý seznam nekomedogenních a komedogenních olejů. Stačí si jen vybrat 🙂

1. Vyberte si své oleje

Osobně jako první olej vždycky používám ricinový, ale dávám ho daleko méně, než druhého oleje (o poměrech olejů píšu o něco níže). Jako druhý, nosný olej používám, co mám zrovna při ruce. Nejradši mám světlicový, hroznový nebo jojobový olej. Spolu s ricinovým olejem vytvoří každý z těchto olejů směs, která mi vyhovuje.

Tady jsou nějaké tipy, pokud jste v olejích úplný začátečníci a nevíte, který je pro vás vhodný:

Avokádový olej – zejména pro suchou, svědivou, citlivou nebo stárnoucí pleť
Olej z meruňkových jader (meruňkový olej) – zejména pro suchou, citlivou, stárnoucí nebo normální pleť
Hroznový olej – hodí se pro všechny typy pleti, zejména na problematickou a mastnou
Jojobový olej – vhodný pro všechny typy pleti, zejména na problematickou (aknózní), mastnou a citlivou
Mandlový olej – zejména pro normální nebo smíšenou pleť

Použití ricinového oleje ale samozřejmě není podmínkou a můžete si smíchat jakékoliv dva druhy olejů, které vám vyhovují. Ricinový nemusí některým typům pleti dělat dobře (zejména citlivé nebo náchylné k tvorbě podkožního akné). To poznáte většinou tak, že je pokožka po čištění opravdu vysušená.

Něž ale ricinový olej zatratíte, zkuste si vyzkoušet různé poměry obou olejů ve směsi. Klíč totiž spočívá právě ve správném poměru ricinového oleje a druhého nosného oleje.Pokud je vašeho pokožka po čištění až moc suchá, použijte příště méně ricinového oleje.

Můžete vyzkoušet tyto poměry olejů:

Mastná pleť – 30 % ricinový olej až 70 % nosný olej
Normální pleť – 20 % ricinový olej až 80 % nosný olej
Suchá pleť – 10 % ricinový olej až 90 % nosný olej
Velmi suchá pleť – 0 % ricinový olej až 100% nosný olej

Experimentujte s poměry a časem zjistíte, co dělá vaší pokožce nejlépe. Pak si směs olejů můžete namíchat „do zásoby“, do nějaké vhodné lahvičky s pumpičkovým aplikátorem (nebo užším hrdlem), jak to dělám já.

2. Masírujte pleť obličeje za pomocí směsi olejů

Do dlaně si dejte menší množství oleje (později můžete přidat). Rozetřete ho v obou dlaních a postupně nanášejte na suchou pleť. Tvář jemně masírujte kruhovými pohyby.

Masírujte pleť po dobu nejméně 2 minut, abyste umožnili oleji dělat kouzla. Čím déle budete masírovat pleť olejem, tím hlouběji budete čistit pleť. Zatímco make-up a povrchové nečistoty olej odstraní prakticky hned, k černým tečkám a nečistotám hluboko v poréch se musí postupně dostat. Masírovat můžete klidně 20 minut, pokud to vydržíte 🙂

3. Otevřete póry

Potom je potřeba napařit a otevřít póry. Vezměte si bavlněný ručník nebo ručník z mikrovláken a namočte ho do teplé (ne horké!) vody. Položte ho na obličej a nechte ho tam, dokud nevychladne (alespoň půl minuty). Napařováním pomůžete pleti vyloučit další nečistoty, bakterie a mrtvé kožní buňky.

4. Olej z pleti setřete

Tím stejným ručníkem začněte stírat olej z pleti směrem ven. Použijte jen jednu stranu ručníku. Tu pak znovu namočte v teplé vodě a přiložte znovu na pleť. Až trochu vychladne, otřete s ním pleť znovu.

Pleť vlhkým ručníkem otírejte opravdu opatrně, pleť nedrhněte a netahejte. Napařená kůže je změkčená a tudíž velmi jemná a citlivá.

5. Tonizuje růžovou vodou

Po tomto kroku je potřeba ošetřit pokožku kvalitní růžovou vodou nebo jinou květovou vodou, abyste vyrovnaly pH pokožky.

Na kůži navlhčenou květinovou vodou pak naneste pár kapek pleťového oleje. Nebo počkejte až obličej uschne a aplikujte hydratační krém.

Jak často čistit pleť olejem?

Obecně řečeno by se tato metoda čištění pleti neměla používat více než jednou denně. Bohatě stačí, když budete pleť takto ošetřovat večer před spaním, jak to dělám já.  Klidně ale můžete metodu provádět jenom jednou nebo dvakrát týdně, ale masáž prodloužit. Pokud netrpíte na akné a černé tečky, tak klidně jednou měsíčně, pokud cítíte, že pleť potřebuje domácí hloubkové čištění.

Ze začátku možná zjistíte, že se pleť začala mastit více a možná se vám udělá pár pupínků. To je ale naštěstí jen krátkodobý problém, způsobený tím, že se pořádně otevřely a vyčistily póry a vy jim umožnili začít fungovat, jak mají. Nemělo by to trvat déle než 1-2 týdny. Pokud problémy přetrvávají, zkuste změnit oleje ve směsi a pleť čistit i pomocí masek na akné.

čištění pleti olejem ocm

Jak ještě zvýšit účinnost čištění olejem

Pokud chcete směs olejů „nakopnout“ a zvýšit tak účinnost čištění pleti olejem, zkuste do vaší olejové směsi přidat 1-2 kapky éterického oleje. Více opravdu ne, protože éterické oleje jsou velmi koncentrované a až na výjimky by se neměly používat na pokožku přímo.

Pro mastnou a problematickou pleť doporučuji klasický tea tree olej (olej z čajovníku). Úžasný je ale i rozmarýnový nebo levandulový éterický olej.


Výhody čistění pleti olejem

• dá se přizpůsobit každému typu pleti
• pomáhá odstraňovat černé tečky a předchází vzniku akné
• pomůže vysušené a podrážděné pleti
• kůže je rozjasněná a přirozeně hydratovaná
• předchází vzniku vrásek
• přírodní metoda čištění pleti bez použití chemie
• funguje jako fantastický a levný odličovač
• nezbavuje pleť přírodního ochranného filmu
• nahradí běžné produkty na čištění pleti

Nevýhody čistění pleti olejem

• může trvat určitou dobu, než si pokožka na tento druh čištění zvykne (obvykle několik týdnů)
• v závislosti na použitých olejích může být dražší než klasické produkty na čištění pleti
• při použití nevhodných olejů může být kůže vysušená


Pár poznámek na konec

  • – Obecně doporučuji provádět OCM pouze večer před spaním, protože v noci to vaše pleť obzvláště ocení – má totiž lepší možnosti regenerace.
  • – Možná časem zjistíte, že už po čištění olejem nepotřebujete pleť hydratovat. Pokud nepne a nemáte pocit vysušení, nechte pleť tak jak je.
  • – Ujistěte se, že všechny oleje, které používáte, jsou čisté a nerafinované. Jen z těch může pleť těžit prospěšné látky. U některých českých blogerek jsem viděla, že používaly kuchyňský slunečnicový olej. Fuj!
  • – OCM rozhodně není pro každého. Někdy jenom pleť potřebuje víc času, aby si na tento typ ošetření zvykla. Pokud cítíte, že vám ani po nějaké době nevyhovuje, přestaňte s tím.

Máte vlastní zkušenosti s oil cleansing method (metodou čištění pleti olejem)? Budu ráda, když se se mnou podělíte dole v komentářích!


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 13. 8. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *