Přírodní sladidla, která možná neznáte

Přírodní sladidla, která možná neznáte
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

V jednom z minulých článků jsem psala o 5 nejlepších přírodních sladidlech, které jsou zdravější alternativou cukru. Protože zdravých možností, jak sladit, není nikdy dost, představím vám dnes 4 další přírodní náhražky cukru, které zatím nejsou tak známé, ale vaší pozornosti by rozhodně neměli uniknout.


Aztécký cukr

 

aztécký cukr

Aztécký cukr neboli lípie sladká je rostlina původně ze střední Ameriky a oblasti Karibiku. Tam ho už tisíce let používají jako sladidlo. Je to ale mocná bylina s léčivými účinky. Chutná hodně po kafru a tak se používá také k léčení dýchacích a astmatických potíží nebo kašle.

Jako sladilo je aztécký cukr tisíckrát sladší než bílý cukr, a přitom (podobně jako stévie) neobsahuje žádné kalorie. Hodí se jak pro ty, kteří se vyhýbají cukru kvůli zdraví a hubnutí, tak pro diabetiky.

Na českém trhu se bohužel zatím neobjevil aztécký cukr v jiné formě, než jako rostlinka, kterou si ale může pěstovat každý doma. Je to poměrně nenáročná rostlina, která navíc zajímavě vypadá.

Aztécký cukr se používá nejlépe čerstvý. Místo bonbónů můžete jíst lístky, které jsou tak sladké, že vaše chuťové pohárky uspokojí. Pro oslazení čaje nebo jiných nápojů stačí lístky vylouhovat ve vodě. Lístky aztéckého cukru se dají také usušit a rozemlít na jemný prášek.


Luo Chan Kuo (Lo Han Kuo) – Monk fruit

 

monk fruit
Rostlina monk fruit (zdroj: monkfruit.org)

Luo Chan Kuo je rostlina s tykvovitými plody, která pochází a roste výhradně v Číně a severním Thajsku. Jako sladidlo se používá výtažek z plodů, které se podrtí a následně projdou extrakcí pomocí horké vody. Vzniklý prášek má světle hnědou barvu a je 200-300krát sladší než cukr. Přitom nemá žádné kalorie.

Prášek z Luo Chan Kuo má pouze přirozeně sladkou chuť, proto je vhodné pro ty, který vadí hořká dochuť stévie nebo kafrová příchuť aztéckého cukru.

V angličtině ho najdete pod názvem Luo Han Guo nebo Monk fruit. V Česku jsem na něj zatím v žádném obchodě nenarazila, ale dá se objednat např. z amerického e-shopu iHerb.com.


Sirup z jakonu (yaconu)

 

sirup z jakonu
Sirup z jakonu (zdroj: lifefood.cz)

Jakon je rostlina z jižní Ameriky, která vytváří sladké hlízy podobné bramborům. Inkové pěstovali a používali již odedávna jakonové hlízy právě díky sladké a osvěžující chuti a v některých částek jižní Ameriky jsou dodnes konzumovány jako součást běžné stravy.

Jakonový sirup se vyrábí ze šťáv vylisovaných z těchto hlíz šetrným odpařováním. Jeho kalorická hodnota je oproti cukru i jiným přírodním sladidlům velmi nízká kvůli obsahu fruktooligosacharidů. Oligosacharidy nezvyšují krevní cukr a mají prebiotické vlastnosti. Mohou snižovat cholesterol a krevní tlak.

Sirup z jakonu je tedy nejen výborně chutnajícím přírodním sladidlem, ale navíc o něm můžeme opravdu říci, že je zdravé. Seženete ho ve zdravých výživách.


Erythritol

 

Erythritol

Ačkoliv název evokuje spíše chemickou sloučeninu nežli jméno přírodního sladidla, vězte, že erythritol patří mezi výborné přírodní náhražky cukru a na tento seznam patří.

Stejně jako xylitol, o kterém jsem se zmiňovala v minulém článku o přírodních sladidlech, i erythritol patří do skupiny alkoholických cukrů a získává se fermentací z glukózy. Přirozeně ve vyskytuje v ovoci a v některých fermentovaných potravinách.

Erythritol nezvyšuje hladinu cukru v krvi a má velmi nízkou kalorickou hodnotu. Je tedy opět vhodný pro diabetiky. Prodává se v granulované nebo práškové formě, vypadá tedy jako cukr a má stejnou sladivost. Dá se tedy jednoduše používat při pečení a vaření úplně stejně jako cukr.

Naposledy aktualizováno 9. 2. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

2 Replies to “Přírodní sladidla, která možná neznáte”

  1. Rada bych vedela jak slazeni syrupem z jakonu a erythrionem pusobi na streva.
    Cukr moje streva nesnasi a ze syrupu mam vyzkouseny agavovy, ktery mohu pouzit jen sporadicky.
    Stevie efektivne snizuje krevni tlak, coz je pro me take problem, mam ho velmi nizky.
    Premyslim jake ev. vedlejsi ucinky by mohl mit xylitol?

    Byla bych moc vdecna za radu co by bylo nejvhodnejsi pouzit aniz by funkce strev byla negativne ovlivnena.

    S Pozdravem Pavla Pokorna

    1. Dobrý den,
      můžu sdílet jen osobní zkušenost. Sirup z jakonu ani xylitol mi nikdy problém se střevy nezpůsobil, erythritol ano – ten může způsobit průjem. Pokud se ale konzumuje v malém množství, měl by být bezpečný i pro střeva. Nejsem ovšem doktor ani vědec, takže odborné informace doporučuji hledat jinde, např. v nějakým výzkumech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *