Odpověď na tuhle otázku je celkem jednoduchá a logická, ale přesto se najde spousta lidí, kteří se na to pořád dokola ptají. A proto vznikl tenhle článek.
Hlavním smyslem přírodní kosmetiky je to, že se při její výrobě nepoužívají látky, které škodí našemu zdraví, přírodě a životnímu prostředí.
Přírodní kosmetika má fungovat stejně dobře jako ta konvenční („chemická“), jen u toho nikomu a ničemu neškodit. Ani teď, ani do budoucna. Taky byste určitě nechtěli každý den jíst směs syntetických látek, tak proč ho do sebe dostávat skrze kůži (která je mimochodem náš největší orgán) pomocí kosmetiky?
Přečtěte si: Co je přírodní kosmetika a jak ji poznat?
Pojďme si to rozebrat trochu více do detailu u jednotlivých kosmetických kategorií.
Přírodní kosmetika na pleť
Péči o pleť obličeje věnuje většina z nás asi největší pozornost. Není divu, vždyť obličej je důležitá součást naší identity. Přírodní pleťová kosmetika využívá síly rostlinných olejů a másel, složek z prospěšných rostlin a bylin a taky mocných éterických olejů.
Třeba konvenční produkty na odličování a mytí pleti vaši pokožku sice vyčistí, ale zároveň smyjí přirozené kožní oleje a pleť naprosto vysuší. Přírodní čističe jsou o mnoho šetrnější a obsahují i pečující složky.
TIP: Pleť lze velmi účinně, ale přitom šetrně odlíčit a vyčistit i za pomoci přírodního rostlinného oleje.
Samotnou kapitolou je pak hydratace pleti, tedy nejrůznější pleťové krémy. Konvenční krémy sice můžou obsahovat taky olejové nebo máslové složky, ale v minimálním množství. Většinou platíte za vodu smíchanou s minerálním olejem a silikonem. Zato přírodní krémy obsahují čisté rostlinné oleje a rostlinná másla v mnohem koncentrovanější podobě. Nebo můžete používat samotné přírodní oleje – fungují stejně dobře a víte, co přesně na pleť dáváte 🙂
Přírodní pleťový krém nebo olej sice nemá instantní vyhlazovací efekt, jako konvenční krém se silikony, zato jsou jejich účinky dlouhodobé a předcházejí různým kožním problémům, ať už se jedná o akné, vrásky nebo vysušenou pleť.
Pokud trpíte na akné, musíte si i u přírodní kosmetiky dávat pozor na složky, které ucpávají póry a stav pleti tak mohou zhoršit. Tady je seznam rostlinných olejů, které jsou pro vás vhodné a naopak nevhodné.
Pokud se vám moc nechce pročítat složení či pátrat po certifikátech, můžu s klidným svědomím doporučit český e-shop Biooo.cz (mají i kamenné prodejny), kde najdete nejširší nabídku prověřené přírodní kosmetiky.
Přírodní tělová kosmetika
Pokud už nikde jinde, tak alespoň v péči o tělo by měl o přírodní kosmetice zauvažovat každý. Jak už bylo řečeno, kůže je největší orgán těla, skrze který se do organismu může dostat nejvíc syntetických a potenciálně škodlivých látek.
Přírodní tělová mléka a másla přitom fungují stejně, ne-li lépe než ta konvenční. Co se týče konvenčních mýdel a sprchových gelů, ty na kůži sice moc dlouho nezůstávají, ale mohou obsahovat vysušující pěnidla, která dráždí kůži (více o tom níže u vlasové kosmetiky)
Pro kvalitní přírodní tělovou kosmetiku doporučuji rovněž obchod Biooo.cz.
Přírodní kosmetika na vlasy
U konvenčních produktů na vlasy se jako dva největší problémy skloňují silikony a sulfáty, což jsou látky, které v přírodní vlasové kosmetice nenajdete.
Silikon sice vyhlazuje vlasové vlákno, ale některé typy nejdou vymýt a zůstávají na pokožce hlavy, kde tak vytváří vrstvu, přes kterou se ke kořínkům vlasů nedostává dostatečná výživa. Přírodní šampony a kondicionéry místo silikonu většinou obsahují pečující oleje (samozřejmě ale jen v tom množství, aby vám po umytí nezůstaly umaštěné vlasy).
Sulfáty jsou pěnidla (tenzidy), které totálně vysušují pokožku hlavy, ta je pak citlivější a vlasy se rychleji mastí, protože jste z nich smyli přirozený maz. V konvenční kosmetice nejčastěji narazíte na SLS (sodiumlaurylsulfát) a SLES (laurethsulfát sodný). Přírodní šampony obsahují různá alternativní pěnidla, která tolik nedráždí a nevysušují.
Moje oblíbené značky šamponů, které dobře myjí a o vlasy pečují:
- – Logona
- – Urtekram (recenzi na pár produktů si přečtěte tady)
- – Kvitok
Přírodní dekorativní kosmetika
Přírodní dekorativka má v mých očích pořád co dohánět vůči té konvenční, i když se mi zdá, že tady jde vývoj opravdu hodně rychle dopředu. Přitom ještě před pár lety bylo obtížné sehnat přírodní make-up, který by měl dostatečné krytí a vydržel déle jak 2 hodiny. To samé platilo u stínů, tužek nebo rtěnek.
Tady musím doporučit sáhnout spíše po dražších značkách, pokud chcete výdrž srovnatelnou s konvenčními produkty. Ale i u levné přírodní dekorativky (jako třeba Alverde z DM) se dá narazit na moc fajn produkty.
Značky dekorativní kosmetiky bez chemie, které mám ráda a doporučuji:
TIP: Přečtete si mini recenze přírodních make-upů od PuroBIO a Lily Lolo.
Pokud vás zajímá přírodní kosmetika, která se vyrábí v Česku, podívejte se na můj seznam značek a výrobců.
Naposledy aktualizováno 22. 7. 2024
- Recenze: TIERRA VERDE – Kopřivový šampon na mastné vlasy - 18. 9. 2024
- Pánské kotníkové boty – Jak je kombinovat s podzimním kabátem? - 13. 9. 2024
- Náhražky kávy – proč a kdy je pít? - 11. 9. 2024