Už před nějakou dobou jsem ze svého arzenálu vyřadila plastové zubní kartáčky a vyměnila je za přírodní alternativy z bambusu. Nebylo to ale jen tak. O přírodních zubních kartáčcích jsem měla nejdřív jisté pochybnosti, protože plast se mi zdál “hygieničtější” 🙂 Teď už bych ale neměnila, a tak se chci podělit o svoje zkušenosti.
Používám kartáček Curanatura Health soft s bílými vlákny. Existuje ještě verze Curanatura Bamboo ultra soft, kterou jsem měla předtím a povím o ní něco na konci článku, kde obě verze porovnávám.
Nejdříve ale pár základních faktů o bambusovém kartáčku Curanatura Health:
- rukojeť kartáčku je vyrobena z tepelně ošetřeného bambusu, který je pěstovaný udržitelným způsobem
- štětinky jsou z přírodních, biologicky rozložitelných nylonových vláken
- celý kartáček je plně biologicky kompostovatelný, včetně obalu (netkaná textilie) a krabičky z recyklovaného papíru
- štětinky jsou měkké a jemné, šetrné k zubům i dásním
- vlákna štětinek mají sílu 0,15 mm, jsou 1,1 cm dlouhá, se zaoblenými konci zastřiženými rovně a jsou nasázeny ve 4 řadách
- materiály, ze kterých je kartáček vyroben, neobsahují příměsi ftalátů ani Bisfenolu A
+ Výhody +
Kartáček je velmi příjemný v ruce, dobře se drží, je lehký a vůbec neklouže. Povrch bambusové rukojeti přitom není hrubý, ale velmi hladký. Štětinky jsou nasázeny ve čtyřech řadách a kartáček je tak poměrně úzký. To mě osobně ale vyhovuje, protože se tak snáze dostanu až dozadu na osmičky (mám všechny čtyři 🙂 ), které pohodlně vyčistím.
Štětinky z nylonového vlákna jsou měkké, přirovnala bych je ke Curaproxu super soft. Když už porovnávám se zubními kartáčky Curaprox, musím zmínit, že cenově vycházejí cca na stejno (Curanatura možná i levněji) a čistí stejně dobře, ačkoliv je bambusový kartáček užší a má řidší štětiny.
A v neposlední řadě se dá bambusový kartáček kompostovat! Takže na rozdíl od plastových kartáčků, které se za ideálních podmínek rozkládají až 150 let, nevytváří jejich přírodní kolegové vůbec žádný přebytečný odpad!
Pokud nemáte kompostér nebo popelnici na bioodpad, můžete kartáček po opotřebení použít jako štítek k rostlině – napsat na něj název a zapíchnout do květináče nebo do záhonu.
– Nevýhody –
Největší nevýhodu spatřuji v tom, že se bambusový kartáček musí po čištění zubů vysušit, čímž se prodlužuje jeho životnost. To ale zabere možná tak 3 vteřiny navíc 🙂
Kartáček určitě vydrží méně než plastové verze, štětinky se dříve opotřebí (ztratí tvar). Je na něm uvedeno, že by se měl měnit po 6-8 týdnech. Já ho měním, když cítím, že už nečistí tak dobře, což je cca po necelých 3 měsících. Déle by se jeden kartáček na zuby stejně používat neměl, a to ani ten plastový! Takže ve výsledku je to celkem jedno.
Pro někoho můžou být nylonové štětiny moc tvrdé, ale jak jsem psala už dříve, existuje i měkčí varianta kartáčku. Pokud je vás doma víc, asi neoceníte, že se kartáček vyrábí jen v jedné barvě a je tedy nutné použít nějaké barevné rozlišovače nebo kartáčky popsat.
Dva druhy kartáčků Curanatura – v čem je rozdíl?
Osobně mi více vyhovuje kartáček s bílými nylonovými vlákny, zuby si s ním vyčistím lépe a tvar vláken mi vydrží déle. Pro lidi s extra citlivými dásněmi a zuby bych ale určitě doporučila měkčí verzi Curanatura Bamboo ultra soft. Extra měkké štětinky této verze kartáčku jsou vyrobeny z vláken bambusové celulózy a a mají přírodní zbarvení.
V nabídce značky je ještě dětský zubní kartáček Curanatura Junior. Je samozřejmě menších rozměrů a štětinky jsou vyrobeny z ultra měkkých vláken bambusové celulózy.
°°°°
Ke zdravým kartáčkům Curanatura existuje ještě příslušenství v podobě stojánků. Ty se dají pořídit ve dvou velikostech: větší na 3-4 kartáčky nebo malý na jeden kartáček. Curanatura stojánky jsou taktéž vyrobeny z čistého bambusu a i jejich obal je z recyklovaného papíru. Stojánek doma sice (zatím!) nemám, ale líbí se mi jeho čistý a funkční design 🙂
Další přírodní zubní kartáčky, které chci vyzkoušet
Na trhu je jich dnes už spousty, ale mě zaujaly především tyto.
Zero Waste
Pokud mi něco na kartáčcích Curanatura chybí, tak je to hravý design. A ten je doménou právě kartáčků Zero Waste.
Zero Waste = nulový odpad
Je plně rozložitelný, vyrobený z bambusu a nylonových štětinek. Vyrábí se ve svou verzích s měkkými a středně tvrdými štětinami.
K zakoupení na Econea.cz.
Mobake
Slovenské bambusové kartáčky Mobake mě překvapily úplně jiným rozměrem. Mají totiž na sobě vygravírované motivační hlášky pro lepší ráno. Navíc jsou zdobené tradičním čičmianským vzorem.
Štetinky kartáčku jsou vyrobeny z DuPont vlákna. Existují ve variantě medium a soft.
Z každého prodaného kartáčku putuje část výdělku na ochranu slovenské přírody!
K zakoupení na Econea.cz.
Humble Brush
Švédské kartáčky Humble Brush jsou také vyrobeny z bambusu a štětinky z rozložitelného nylonu.
Kartáčky jsou vyráběny s jednou měkkostí štětinek. Ale ve čtyřech barevných variantách! Existuje i dětská verze s ještě měkčími štětinami.
Na kartáčcích Humble Brush se mi líbí především ergonomicky tvarovaná rukojeť s taky to, že štětinky nejsou zastřiženy do rovna, jako u ostatních jmenovaných kartáčků.
K zakoupení na Biooo.cz.
Máte s některým z nich zkušenosti? Pak se se mnou určitě podělte v komentářích!
Naposledy aktualizováno 1. 7. 2021
- Recenze: TIERRA VERDE – Kopřivový šampon na mastné vlasy - 18. 9. 2024
- Pánské kotníkové boty – Jak je kombinovat s podzimním kabátem? - 13. 9. 2024
- Náhražky kávy – proč a kdy je pít? - 11. 9. 2024
Super recenze, také jsem se dívala v obchodech už po nějakých zubních kartáčcích, tak třeba už konečně nějaký vyberu 🙂 Dívala jsem se na tento eshop naqed.cz, jestli tam nějaký nemají, protože se mi eshop docela zalíbil, ale žádný jsem nenašla, tak to zkusím ještě jinde.