TIP: Aplikace, která zjednoduší cestu k udržitelnému šatníku

alpaka slow fashion aplikace
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Přestat nakupovat oblečení v řetězcích a vytvořit si udržitelný šatník se nedá zvládnout ze dne na den. Je to určitá transformace, která není jednoduchá a vyžaduje spoustu času a úsilí. Pokud se na to teprve chystáte, nebo už v tomhle procesu jste, mám pro vás tip na mobilní aplikaci, která vám to usnadní.

Související článek: Etická a udržitelná móda a její principy

Aplikace se jmenuje Alpaka a byla vytvořena v Česku. Založila ji Steffi Černá, která léta sbírala informace o výrobě (nebo spíš nadvýrobě) našeho oblečení. O veškerém vykořisťování, neúctě k lidské práci a k životnímu prostředí, které jsou s výrobou fast fashion pevně spojeny. Nechuť k nakupování fast fashion ji dohnala až k myšlence změny současného systému výroby oblečení a našich nákupních návyků. A tak to celé začalo.

Aplikace se vyvíjela a nadále vyvíjí, ale základní myšlenka v ní zůstala zachována dodnes. Tou je počítání cost per wear (CPW). CPW je cena daného kousku oblečení / počet dnů nošení. Toto číslo vám jednoduše napoví, jestli váš nákup měl smysl.

alpaka app příběh

Jak Alpaka funguje

Aplikace Alpaka má v současné době 3 funkce:

  • 1. Naučí vás nakupovat slow fashion (nebo přestat nakupovat fast fashion?)

Aplikace umí zanalyzovat celý váš váš šatník. Vyfotíte a uložíte do ní své oblečení, u každého kousku zadáte cenu a odhadnete, jak často ho nosíte. Aplikace vám spočítá CPW a vy tak můžete sledovat, jak se vám vyplatilo, co nosíte nejvíce a co naopak méně. Objevíte svůj styl, oblíbené materiály atd.

  • 2. Pomůže vám vyměnit oblečení, které nechcete, za něco nového

V appce Alpaka najdete i funkci swap – virtuální tržiště, kde můžete vyměňovat věci s přáteli nebo s lidmi z okolí.

  • 3. Zjednoduší nákup udržitelného oblečení

Aplikace sdružuje na jednom místě e-shopy s udržitelným a etickým oblečením. Můžete listovat virtuálním katalogem oblečení a když se vám něco zalíbí, aplikace vás dovede až do e-shopu, kde můžete uskutečnit nákup. Vaše nové, udržitelné oblečení pak můžete vložit svého virtuálního šatníku.

TIP: Podívejte se, kde můžete nakupovat udržitelné oblečení v Česku.

 


Aplikace je zatím dostupná pouze pro Apple. Stáhnout si ji můžete zde.

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *