Třídění odpadů: co kam patří?

Třídění odpadů: co kam patří

Při třídění odpadů mnoho z nás stále tápe. Občas se prostě stane, že nevíte, kam co patří. Jak tedy třídit odpad co nejefektivněji?

Kontejnery a popelnice na tříděný odpad

Každý kontejner nebo popelnice na různý odpad má svoji specifickou barvu. Vždy je ale dobré sledovat nálepky a štítky na kontejnerech a popelnicích, obzvláště proto, že v každém městě se můžou pravidla trochu lišit.

Barevné SKLO – zelený kontejner

⇒ nevratné lahve od piva, lahve od vína, limonád a nealkoholických nápojů, barevné sklo z oken a ze dveří

Čiré / Bílé SKLO – bílý kontejner

⇒ sklenice od zavařenin, marmelád, kečupů, rozbité skleničky, čiré lahve od vína

POZOR! Skleněný odpad nikdy schválně nerozbíjejte! Dá se totiž recyklovat a znovu využívat do nekonečna. Zatímco v přírodě by se rozkládal tisíce let.

⊗ Nejčastější chyby

Do kontejnerů na sklo nepatří keramika ani porcelán, autosklo nebo zrcadla. Ty vyhazujte do směsného odpadu nebo odvezte do příslušné sběrny.

PLAST – žlutý kontejner

⇒ sešlápnuté PET láhve, vymyté obaly od čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a dalších mléčných výrobků, fólie, sáčky, plastové tašky, pěnový polystyren po menších kouscích

⇒ pokud není ve vaší obci oranžový kontejner na nápojové kartony, vyhazuje se sem (ale raději zkontrolujte nálepku na kontejneru)

Plast zabírá hodně místa, proto je nutné plastový odpad vždy sešlápnout nebo zmačkat.

⊗ Nejčastější chyby

Do kontejnerů na plast nevyhazujte mastné obaly se zbytky potravin nebo nevymyté obaly se zbytky čistících a kosmetických přípravků. Dále sem nepatří obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či stavební trubky.

PAPÍR – modrý kontejner

⇒ noviny a časopisy, krabice, sešity, papírové obaly, lepenka, knihy, obálky s fóliovými okénky, papír s kancelářskými sponkami, bublinkové obálky BEZ plastového vnitřku

Papíru produkujeme nejvíc, proto je důležité ho taky co nejvíc vytřídit.

⊗ Nejčastější chyby

Do kontejneru na papír nepatří celé svazky knih (pouze knihy bez vazby), uhlový papír, mastný nebo jinak znečištěný papír, dětské pleny nebo dámské vložky.

NÁPOJOVÉ KARTONY – oranžový kontejner

⇒ krabice od mléka a mléčných výrobků, džusů, vína, mléka – zkrátka Tetra paky

Nápojové kartony se v některých obcích vyhazují do jiných kontejnerů. Ty jsou ale vždy označeny oranžovou nálepkou. Vždy je sešlapute, protože zaberou hodně místa.

⊗ Nejčastější chyby

Do těchto kontejnerů nevyhazujte nápojové kartony se zbytky nápojů a potravin.

BIO ODPAD – hnědé popelnice

V některých obcích se v posledních letech objevily hnědé popelnice na bio odpad. Ty jsou skvělé zejména v případě, že si nemůžete doma založit kompost. Vhazujeme sem tedy různý biologicky rozložitelný odpad z kuchyně nebo zahrady.

Třídění odpadů: co kam patří
Třídění odpadů: co kam patří (zdroj: www.jaktridit.cz)


Na co si dát pozor

Následující věci používáme v domácnostech téměř denně, ale mnoho lidí tápe s tím, kam je vyhazovat.

  • Kosmetické obaly – musí být vždy vymyté, pokud to není možné (např. u řasenky, zubní pasty), vyhoďte jej do směsného odpadu.
  • Použité hygienické potřeby (pleny, tampony, vložky) – vyhazujeme vždy do směsného odpadu.
  • Plastové a skleněné lahve od oleje – musí se vždy pečlivě vymýt saponátem, jinak se výrazně komplikuje recyklace těchto materiálů.
  • Ruličky od toaletního papíru a krabice od vajec – jsou vyrobeny z materiálu, který již byl recyklován a dále recyklovat nelze, proto patří do směsného odpadu.
  • Použitý zubní kartáček – zde záleží na míře znečištění, ale ve většině případů byste ho měli vyhodit do směsného odpadu.

Plast se v přírodě rozkládá až 150 let a za život spotřebujeme nespočet zubních kartáčků. Ulehčete planetě a pořiďte si biologicky rozložitelný kartáček z bambusu.

  • Kelímky od jogurtů a mléčných výrobků – nemusí se vymývat, stačí vyškrabat lžičkou a vyhodit do plastů.

 

Chybí v článku nějaká důležitá informace? Můžete mě kontaktovat a ráda ji doplním.

 

Od chvíle, co jsem jsem dostala rozum, se snažím žít ekologický život v souladu s přírodou. Nejsem ale extrémistka a spokojenost jsem našla v jednoduchosti a vyváženosti. Více o mně si můžete přečíst tady.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *