Třídění odpadů: co kam patří?

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Při třídění odpadů mnoho z nás stále tápe. Občas se prostě stane, že nevíte, kam co patří. Jak tedy třídit odpad co nejefektivněji?

Kontejnery a popelnice na tříděný odpad

Každý kontejner nebo popelnice na různý odpad má svoji specifickou barvu. Vždy je ale dobré sledovat nálepky a štítky na kontejnerech a popelnicích, obzvláště proto, že v každém městě se můžou pravidla trochu lišit.

Barevné SKLO – zelený kontejner

⇒ nevratné lahve od piva, lahve od vína, limonád a nealkoholických nápojů, barevné sklo z oken a ze dveří

Čiré / Bílé SKLO – bílý kontejner

⇒ sklenice od zavařenin, marmelád, kečupů, rozbité skleničky, čiré lahve od vína

POZOR! Skleněný odpad nikdy schválně nerozbíjejte! Dá se totiž recyklovat a znovu využívat do nekonečna. Zatímco v přírodě by se rozkládal tisíce let.

⊗ Nejčastější chyby

Do kontejnerů na sklo nepatří keramika ani porcelán, autosklo nebo zrcadla. Ty vyhazujte do směsného odpadu nebo odvezte do příslušné sběrny.

PLAST – žlutý kontejner

⇒ sešlápnuté PET láhve, vymyté obaly od čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a dalších mléčných výrobků, fólie, sáčky, plastové tašky, pěnový polystyren po menších kouscích

⇒ pokud není ve vaší obci oranžový kontejner na nápojové kartony, vyhazuje se sem (ale raději zkontrolujte nálepku na kontejneru)

Plast zabírá hodně místa, proto je nutné plastový odpad vždy sešlápnout nebo zmačkat.

⊗ Nejčastější chyby

Do kontejnerů na plast nevyhazujte mastné obaly se zbytky potravin nebo nevymyté obaly se zbytky čistících a kosmetických přípravků. Dále sem nepatří obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či stavební trubky.

PAPÍR – modrý kontejner

⇒ noviny a časopisy, krabice, sešity, papírové obaly, lepenka, knihy, obálky s fóliovými okénky, papír s kancelářskými sponkami, bublinkové obálky BEZ plastového vnitřku

Papíru produkujeme nejvíc, proto je důležité ho taky co nejvíc vytřídit.

⊗ Nejčastější chyby

Do kontejneru na papír nepatří celé svazky knih (pouze knihy bez vazby), uhlový papír, mastný nebo jinak znečištěný papír, dětské pleny nebo dámské vložky.

NÁPOJOVÉ KARTONY – oranžový kontejner

⇒ krabice od mléka a mléčných výrobků, džusů, vína, mléka – zkrátka Tetra paky

Nápojové kartony se v některých obcích vyhazují do jiných kontejnerů. Ty jsou ale vždy označeny oranžovou nálepkou. Vždy je sešlapute, protože zaberou hodně místa.

⊗ Nejčastější chyby

Do těchto kontejnerů nevyhazujte nápojové kartony se zbytky nápojů a potravin.

BIO ODPAD – hnědé popelnice

V některých obcích se v posledních letech objevily hnědé popelnice na bio odpad. Ty jsou skvělé zejména v případě, že si nemůžete doma založit kompost. Vhazujeme sem tedy různý biologicky rozložitelný odpad z kuchyně nebo zahrady.

Třídění odpadů: co kam patří
Třídění odpadů: co kam patří (zdroj: www.jaktridit.cz)


Na co si dát při třídění odpadů pozor

Následující věci používáme v domácnostech téměř denně, ale mnoho lidí tápe s tím, kam je vyhazovat.

 • Plastové kosmetické obaly – do kontejneru na plasty musí jít vždy vymyté, pokud to není možné (např. u řasenky, zubní pasty), vyhoďte jej do směsného odpadu.
 • Použité hygienické potřeby (pleny, tampony, vložky) – vždy do směsného odpadu.
 • Plastové a skleněné lahve od oleje – musí se vždy pečlivě vymýt saponátem, jinak se výrazně komplikuje recyklace těchto materiálů.
 • Ruličky od toaletního papíru a krabice od vajec – jsou vyrobeny z materiálu, který již byl recyklován a dále recyklovat nelze, proto patří do směsného odpadu.
 • Použitý zubní kartáček – zde záleží na míře znečištění, ale ve většině případů byste ho měli vyhodit do směsného odpadu.

Plast se v přírodě rozkládá až 150 let a za život spotřebujeme nespočet zubních kartáčků. Ulehčete planetě a pořiďte si biologicky rozložitelný kartáček z bambusu.

 • Kelímky od jogurtů a mléčných výrobků – nemusí se vymývat, stačí vyškrabat lžičkou a vyhodit do plastů.

Chybí v článku nějaká důležitá informace? Můžete mě kontaktovat a ráda ji doplním.


Nechte si posílat nové články na e-mail! Přihlaste se zde:

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

8 Replies to “Třídění odpadů: co kam patří?”

 1. Dobrý den, chci se zeptat jak je možné, že v Košicích na Slovensku se dává plechovka do žluté na plasty.Bydlím v Žatci, ale všude jsou jen modré popelnice na veškeré sklo, bílou na bílé sklo nikde. Třídím, ale nemůžu to dělat dobře, když nemám správnou popelnici. Děkuji Novotná Žatec

  1. Dobrý den,
   je na každé jednotlivé obci, jaké popelnice na tříděný odpad se rozhodně využívat. Pokud u vás nějaké popelnice chybí, je nejjednodušší obrátit se přímo na zástupce obce a zeptat se jich, proč tomu tak je, a zda by to šlo napravit.

 2. Dobrý den uz dlouho patram po tom kam správně vytridit rozbitý skládací deštník. Netušíte prosím?

  1. Dobrý den,
   je možné deštník rozebrat na části dle materiálu – plastový držák, kovová (hliníková) konstrukce a látka. To pak každé zvlášť do speciálního kontejneru. Pokud ho chcete vyhodit celý, tak jedině do směsného odpadu 🙂

 3. Dobrý den, kam, prosím, patří platíčka od léků, pokud je plast potažený hliníkem?

  1. Dobrý den,
   v tomto případě bohužel nelze separovat hliník od plastu, takže do směsného odpadu.

 4. Dobrý den, mohu prosím do šedé nádoby na kovový odpad dát aluminiový kelímek do svíčky?? Musím případný zbytek vosku odstranit? Děkuji

  1. Dobrý den,
   ano, zbytek vosku je třeba odstranit, mohl by totiž bránit dalšímu zpracování a recyklaci hliníku.
   Kelímek můžete např. dát na chvíli do mrazáku a vosk by se pak měl dát snadno vyloupnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.