Velký průvodce: Enzymatický peeling a peeling s ovocnými kyselinami

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Enzymatické peelingy a kyselinové peelingy používám už několik let a nebojím se říct, že jsou jednou z věcí, které zachránili mou pleť před neustále se vracejícím akné.

Moderní výzkumy je považují za zázrak v péči o pleť a ve světě jsou opravdu hodně populární, proto mě docela mrzí, že u nás o nich zas tak moc slyšet není. Vím jen o několika českých kosmetických značkách, které svůj vlastní enzymatický peeling uvedly. A ani ty zahraniční se běžně v ČR koupit nedají.

Také terminologie je v našem jazyce hodně zmatená. Nejčastěji se setkávám s názvem enzymatický peeling‚ Přitom ale přípravky takto označené většinou obsahují i ovocné kyseliny, takže je můžeme nazvat rovněž jako kyselinový peeling.Často se také setkáte s označením peeling s AHA kyselinami. Dobrá zpráva ale je, že všechny fungují podobně 🙂

Enzymatický peeling (peeling s AHA kyselinami) vs. klasický (mechanický) peeling

Někdo z vás možná slyší o enzymatickém / kyselinovém peelingu úplně poprvé. Pojďme se tedy nejdříve podívat na to, jak funguje.

Jak funguje enzymatický peeling?

AHA/BHA kyseliny (alfa nebo beta-hydroxykyseliny) a/nebo ovocné enzymy působí na horní vrstvě pokožky. Zjednodušeně řečeno narušují chemické a mechanické spoje mezi odumřelými buňkami a nečistotami a ulehčí tak jejich odloučení z pokožky. Peeling nás tak šetrně zbaví odumřelých buněk a nečistot, které se usazují v pórech, přičemž pleť nedře a nedráždí jako klasický, mechanický peeling.

Při dlouhodobém používaní mají tyto peelingy spoustu dalších benefitů:

    • – zmenšení viditelnost pórů
    • – regulace tvorby kožního mazu, předejití tvorby akné a černých teček
    • – vyrovnání nerovností pleti
    • – sjednocení tónu pleti a zesvětlání pigmentových skvrn
    • – vymizení jemných vrásek a prevence vzniku vrásek

Navíc jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně té citlivé.

Pokud jste někdy slyšeli o chemickém peelingu, který provádí dermatologové či kosmetičky, tak tohle funguje na stejném principu. Přípravky na doma jsou ale šetrnější (tzn. nehrozí „popálení“ kyselinou), takže je mohou používat i neprofesionálové jako jsme my.

enzymatický peeling na akné

Proč je klasický peeling nevhodný?

Klasický peeling z hrubými částečkami mechanicky narušuje povrch pleti. Neselektivně, takže i zdravá místa, kde není exfoliace třeba. U aknózní pleti se tak jednoduše roznáší infekce – do takto „zraněné“ pokožky se bakterie uchytí daleko snadněji. A vy jste pak v koloběhu tvorby akné, který se bude opakovat.

Co všechno kyselinový a enzymatický peeling obsahuje

Ve většině přípravků, které najdete na trhu, najdete především ovocné kyseliny, o kterých se více rozepisuji níž. Jedná se o AHA/BHA kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a proto se často nazývají právě jako ovocné kyseliny.

ovoce a ovocné kyseliny

Většinou jsou ale v přípravcích pro lepší účinnost obsaženy taky nejrůznější přírodní enzymy, které se taktéž získávají z ovoce a různých rostlin – nejčastěji z papáji, ananasu, dýně nebo manga. Enzymy, stejně jako kyseliny, mají exfoliační a zesvětlující schopnost a stimulují buněčnou obnovu.

Pojďme se ale nyní podívat na nejznámější ovocné kyseliny…

Kyselina glykolová (glycolic acid)

AHA kyselina, která je nejznámější a v kosmetice nejpoužívanější. Vyrábí se nejčastěji z cukrové třtiny, přirozeně se vyskytuje v ananasu a žlutém melounu. Má výbornou schopnost pronikat do celé svrchní vrstvy pokožky a narušit spoje mezi odumřelými buňkami.

Kyselina glykolová stimuluje regeneraci elastinu a kolagenu, čímž také přispívá k vymizení jemných vrásek. Používá se také k odstranění jizev po akné.

U peelingu s kyselinou glykolovou pro domácí použití je obvyklá koncentrace kyseliny v rozmezí 5-15 % (do 5 % nemá exfoliační účinek). V koncentracích od 20 % výš patří do rukou kosmetičky/dermatologa.

Kyselina mléčná (lactic acid)

Další z AHA kyselin se získává z mléka, kde vzniká fermentací mléčného cukru. Pro kosmetické účely se nejčastěji získává z rostlinných zdrojů. Kyselina mléčná má podobné účinky jako kyselina glykolová, je však méně dráždivá a tím pádem je vhodná i pro citlivější pleť.

U peelingu s kyselinou mléčnou pro domácí použití bývá koncentrace kyseliny opět v rozmezí 5-15 %.

Kyselina salicylová (salicylic acid)

BHA kyselina, kterou nejspíše znáte z přípravků určených na akné. Získává se ze salicinu obsaženého ve vrbové kůře, tužebníku a dalších bylinách, je ji ale nutno chemicky upravit. Není rozpustná ve vodě, ale v tucích (na rozdíl od předchozích dvou). V praxi to znamená, že je schopná pronikat hluboko do pórů a čistit je zevnitř, což žádná jiná kosmetická látka neumí. Ucpané póry jsou ucpané z toho důvodu, že odstraňování odumřelých buněk zevnitř pórů neprobíhá správně, nahromaděné buňky pór ucpou a vznikne buď černá tečka (kožní maz se díky oxidaci při styku se vzduchem zbarví) nebo pupínek (nepořádek zůstane uzavřený v póru a ten se zanítí). Kyselina salicylová pomáhá udržet v pórech správný koloběh buněk a zároveň má jisté protizánětlivé vlastnosti, které sice nepůsobí na bakterii, jež je původkyní akné, ale pomohou likvidovat sekundární infekce – hnisání apod.

Všem, kdo na akné a černé tečky trpí proto doporučuji peeling s kyselinou salicylovou. Koncentrace bývá vždy v rozmezí 1-2 %, nikdy ne silnější.

Formy enzymatického či kyselinového peelingu

Doporučuji používat zejména masky s obsahem ovocných kyselin a enzymů. Kyseliny a enzymy ale najdete i v jiných formách.

Mohou být tekuté, jako třeba exfoliační tonika (např. čisticí tonikum Mossa s výtažkem z černého rybízu). Ty ale nefungují stejně účinně jako masky, spíše jen pomáhají s optimalizací pH pleti a stimulují pokožce vlastní proces zbavování se odumřelých buněk.

Najdete i čistící gely nebo pěny s obsahem kyselin (např. čistící krémová pěna Mossa Youth Defence), ale platí zde pravidlo, že co se z obličeje ihned smývá, to nemá šanci působit. Proto si vybírejte přípravky, které se nechávají na pleti alespoň pár minut působit. Nejčastěji se označují právě jako peeling nebo maska – moje doporučení najdete úplně na konci článku.

jak používat enzymatický peeling

Jak používat kyselinový/enzymatický peeling

Peeling s AHA (BHA) kyselinami nebo enzymatický peeling se používá na vyčištěnou pleť a to proto, že maz by jim mohl bránit ve funkčnosti. Po vyčištění naneseme vrstvu přípravku a dodržíme dobu působení v rozmezí několika minut až čtvrt hodiny (vždycky se řiďte časem, který je uveden na přípravku!) a opláchneme vlahou vodou.

Potom můžete nanést ještě hloubkově čistící masku, je na to nejvhodnější doba, protože póry jsou otevřené a průchozí a maska tak může účinkovat na 100 %. Komu se nechce nebo mu není čištění pórů třeba, pokračuje v péči jako obvykle.

Celý tento rituál je nejvhodnější dělat večer. Ráno pak nezapomeňte nanést přípravek s SPF, jelikož první obranný val – mrtvé kožní buňky – máme pryč a pleť je tak na sluneční záření ještě více citlivá.

Peeling provádíme 1-2 do týdně, ale některé přípravky můžete používat i častěji – záleží na koncentraci kyselin a enzymů. Zde se opět řiďte instrukcemi od výrobce.

Produkty, které doporučuji

Ovocné kyseliny a enzymy nejsou výsadou přírodní kosmetiky, čím dál častěji je najdete i u konvenčních značek. Já používám pouze přírodní kosmetiku, proto i moje tipy na přípravky jsou z řad přírodní kosmetiky.

enzymatické a kyselinové peelingy

1. AHA peeling s postupným uvolňovaním – Lobey

Inovativní peelingová maska, která uvolňuje ovocné kyseliny do pleti postupně po vrstvách. Je tak šetrnější a může se na pleti nechat i delší dobu.

2. Omlazující maska s kyselinou glykolovou a hyaluronovou – Dulcia

Kyselina glykolová v této masce se postará o odstranění odumřelých kožních buněk, zatím kyselina hyaluronová o hydrataci. Skvělá šetrná maska pro revitalizaci pleti!

3. Peelingová maska s AHA kyselinami – Mádara

První maska s AHA kyselinami, kterou jsem kdy vyzkoušela a jeden z důvodů, proč jsem nadobro přešla na kyselinové peelingy. Vhodná i pro začátečníky

4. Enzymatický peeling – Kvietok

Obsahuje pouze enzymy (ne kyseliny) a je vyrobený na Slovensku!

TIP: Vyzkoušet můžete i pleťová séra s ovocnými kyselinami. Přečtete si moji recenzi na skvělé sérum s kyselinou salicylovou od značky Kvitok.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 22. 7. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *