Všechno, co chcete vědět o ekologickém praní – část I.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Ekologické praní = praní, které nezatěžuje životní prostředí. Jednoduchá rovnice, kterou si uvědomuje většina z nás. A spousta z nás si určitě říká, že by bylo fajn začít prát ekologicky, bez chemie a co nejšetrněji k přírodě. Jak na to?

Máte pračku, která má nízkou spotřebu energie, a výběr úsporných programů? První krok je úspěšně za vámi 🙂 Teď je potřeba začít s prostředky pro ekologické praní.

Běžné prací prášky obsahují tenzidy, fosfáty, plnidla, chemické vůně a barviva, která výrazně znečišťují povrchové vody. Můžou mít špatný vliv i na naše zdraví a způsobovat citlivějším lidem kožní problémy.

Eko praní prádla

Ekologické prací prostředky existují v  různých variacích a cenových hladinách. My se dneska koukneme na ty nejlevnější. V druhé části článku se můžete seznámit s dalšími produkty, jejichž cena je o něco vyšší.

Levné ekologické praní

Ekologické praní nemusí být vůbec nákladnou záležitostí. Ekologický prací gel si můžete dokonce vyrobit doma!


MÝDLOVÝ (PRACÍ) SLIZ

Mýdlo + soda + voda. Tři obyčejné ingredience, které spolu dokáží vytvořit dobře fungující, ekologický prací gel. Mýdlo je jako aktivní prací složka a soda na praní zase změkčuje vodu i tkaniny, ze kterých vyplavuje vápenné usazeniny.

Náklady na výrobu kýble domácího slizu jsou několik desítek korun. Pokud přidáte vonné éterické oleje, cena se jen o něco málo zvýší.

Jedná se o jeden z nejšetrnějších způsobů praní prádla. K výrobě mýdlového slizu samozřejmě použijte přírodní mýdlo, které je nebarvené, neparfémované a bez přidaných chemikálií. Mýdlo se ve vodním prostředí dokáže rychle rozložit na látky v přírodě běžné.

Návod na výrobu domácího pracího slizu:

V 1 litru horké vody rozpustíme 100 g nastrouhaného jádrového nebo marseillského mýdla a 70 g prací sody. Vše dobře rozmícháme a přilijeme teplou vodu do objemu 5-6 litrů. Během chladnutí sliz často mícháme, aby se na povrchu nevytvořil pevný škraloup. Výsledkem je bílá, homogenní hmota připomínající puding. Jakmile je sliz kompletně vychladlý, zředíme jej vodou, abychom dostali konzistenci pracího gelu. Můžeme přelít do lahví. Na jedno praní používáme 200-250 ml pracího slizu.


MÝDLOVÉ OŘECHY

Mýdlové ořechy jsou plody stromu, který roste v Indii a Nepálu. Obsahují přírodní saponiny, které fungují podobně jako mýdlo, a při praní je vypouští do vody.

Mýdlové ořechy Yellow&Blue

Jeden kilogram ořechů na praní stojí okolo 300 Kč a při praní jednou až dvakrát týdně vydrží zhruba rok. Prací ořechy lze používat opakovaně a jelikož jsou biologicky rozložitelné, lze je po vypoužívání kompostovat.

Z mého pohledu mají ovšem rovnou dvě nevýhody:

– na více znečištěné prádlo jsou slabé a skoro jej nevyperou

– jejich ekologický aspekt je také problematický – ačkoliv se jedná o čistě přírodní produkt, musí se k nám dovážet přes půlku zeměkoule


Jak nahradit aviváž

Aviváž patří k nejškodlivějším “chemikáliím” v domácnostech. Jedná se o opravdový chemický koktejl, který je špatně biologicky odbouratelný. Na citlivé pokožce dokonce může rozvinout vyrážku nebo ekzém.

Co použít místo aviváže (aneb domácí “aviváž”):

OCET + ÉTERICKÉ OLEJE

Ocet je univerzální pomocník v domácnosti. Ocet působí dobře na zachování barev oblečení, vyplachuje zbytky pracího prášku/pracího slizu z tkaniny a navíc napomáhá čištění pračky od vodního kamene.

Na jedno praní je vhodné použít několik polévkových lžic, ke kterým můžete přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje. Směr nalijte do výlevky na aviváž.

Po vyprání prádlo vůbec nebude zapáchat octem, protože jeho zápach se při máchání odstraní.

éterické oleje na praní

SŮL + ÉTERICKÉ OLEJE

Sůl má jednu úžasnou vlastnost – změkčuje vodu. Pokud jste tedy doteď používali aviváž, protože je voda u vás doma tvrdá a prádlo po vyprání škrábalo, sůl je naprosto jednoduché a levné řešení!

Aby prádlo po vyprání krásně vonělo, pomůžeme si opět éterickými oleji. Smíchejte 4 hrnky soli s 20 kapkami éterického oleje (můžete použít jeden nebo více druhů, podle vašeho vkusu). Pro běžnou dávku prádla pak použijte 1/4 až 1/2 hrnku směsi (podle toho, jak moc je voda u vás tvrdá), pro menší dávku stačí použít 1-2 lžíce. Směs nasypte do výlevky na prací prášek.

Opět nemusíte mít strach, že byl sůl v textilii zůstala, protože se odstraní během závěrečného máchání.


Máte další tipy na levné a ekologické prací prostředky? Tak se s nimi podělte dole v komentářích! 🙂

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.