Zdravé kuchařky? To je něco pro mě! Proto, když se mi dostala do rukou kniha Jíme zdravě s Fitrecepty, bylo mi jasné, že se musím podělit o své dojmy. Kromě obsažených receptů mě zaujal i její příběh.
Jíme zdravě s Fitrecepty je první kuchařka od těchto autorů. Sestavili ji úplně sami a na vydali na vlastní náklady, což je opravdu obdivuhodné.
Najdete v ní celkem 120 receptů a můžete z ní vařit takřka celý den. Recepty jsou totiž rozdělené do kategorií Snídaně a svačiny, Polévky, Obědy a večeře, Pomazánky, Slané mlsání, Sladké mlsání a Osvěžení (saláty, smoothie, nanuky).
Kniha poprvé vyšla už v roce 2017 a doteď patří mezi bestsellery mezi zdravými kuchařkami. Od té doby vyšlo týmu autorů několik dalších tematických kuchařek. Některé z nich vám zrecenzuji někdy příště.
Příběh Jíme zdravě aneb Jak to všechno začalo?
Je to docela nezvyklé, ale na úplném začátku byla aplikace pro chytré telefony. Aplikaci s názvem Fitrecepty (stáhněte si ji zde pro Android nebo zde pro iOS) za těch pár let již vyzkoušely statisíce uživatelů. A aplikaci vznikla i Facebooková stránka, kterou sleduje okolo 350 tis. uživatelů. Potom už přišel nápad vydat e-book a tištěnou kuchařku.
Po první kuchařce, která zaznamenala nebývalý úspěch vyšlo hned několik dalších tematických knih, jako např. Jíme zdravě ze spíže, Jíme zdravě po celý rok nebo Jíme zdravě do 30 minut.
První dojmy z kuchařky
Za kuchařkou stojí kolektiv autorů, o kterých se toho ale bohužel na začátku knihy moc nedozvíme. Dočteme se pouze jejich křestní jména a to, že se jedná o studenty, kteří se zajímají o zdravé vaření. Osobně mám sice radši, když se autoři na začátku knihy více představí (zvláště pak pokud se jedná o knihu z kategorie zdraví/zdravého životního stylu), ale recepty mě natolik zaujaly, že jim to odpouštím 🙂
Kniha zaujme na první pohled především po vizuální stránce. Fotka krásně naaranžované acai bowl přímo křičí do světa, že v knize najdeme zdravé a přitom výborné recepty. Nádherné fotky nás pak provází celou knihou. Zajímavostí je, že food styling si autoři dělali sami bez pomoci profesionálního food stylisty.
Můj názor na kuchařku Jíme zdravě
Psát recenzi na kuchařku nikdy není jednoduché. Proto jsem se rozhodla shrnout do bodů, co se mi na knize líbilo a co naopak ne. Snad vám to pomůže v rozhodování, zda jí dát taky šanci 🙂
Co se mi na knize líbí?
- – Všechny recepty jsou jednoduché a hlavně rychlé, takže neztratíte hodiny vařením.
- – Nepotřebujete speciální vybavení (snad jen výkonnější mixér, která má ale skoro každý doma).
- – U každého receptu najdete nutriční hodnoty (kalorie, bílkoviny, sacharidy a tuky v jedné porci), dobu přípravy a vaření/pečení a také stupeň pokročilosti.
- – V receptech se používají dnes již celkem běžně dostupné suroviny. Pokud vaříte zdravě, budete je mít doma. Případně seženete v normálním supermarketu nebo v nejbližší zdravé výživě.
- – U hodně receptů najdete také způsoby, co dalšího přidat a jak výsledné jídlo ještě vylepšit.
- – U méně známých surovin a superpotravin najdete v knize popisky, které představí benefity pro zdraví.
- – Některé recepty zahrnují také lokální suroviny, jako např. olomoucké tvarůžky, které ve správné míře mohou být zdravé.
- – Hodně receptů obsahuje nejrůznější luštěniny, kterých se hodně lidí pořád bojí. Přitom se dají jednoduše používat v polévkách, pomazánkách nebo i dezertech.
- – U sladkých receptů nenajdete cukr (ani ten třtinový, který zdravý opravdu není), ke slazení se využívá med, stévie a někdy jen sladkost ovoce.
- – Na konci knihy najdete přehlednou tabulku, čím se dají nahradit konkrétní suroviny, pokud je zrovna nemáte doma.
A co by se dalo vylepšit?
- – Na začátku knihy nenajdete obsah, po úvodu hned začínají recepty z kapitoly Snídaně a svačiny. Obsah je až na konci, ale já osobně mám radši, když je hned na začátku, abych mohla rovnou nalistovat tam, co mě to zajímá.
- – Taky by se mi líbil seznam všech ingrediencí a k tomu recepty, ve kterých se používají.
- – Špatná by nebyla ani zvláštní kapitola se základními recepty, které se dále v knize používají. Jako např. ghí (přepuštěné máslo), smetanový sýr nebo dýňové pyré.
- – U masových receptů mi většinou chyběly tipy na bezmasou alternativu (ačkoliv chápu, že ne vždy to jde).
- – Zaujalo mě také to, že v knize je poměrně velké množství sladkých jídel, což bych ve zdravé kuchařce nečekala. Například stejné množství dezertů jako hlavních jídel. A v kapitole Snídaně a svačiny dokonce sladká jídla dominují.
Moje oblíbené recepty z kuchařky Jíme zdravě
Logicky jsem nechtěla psát recenzi na kuchařku, aniž bych si nevyzkoušela z ní něco uvařit 🙂 A tak jsem zkoušela a zkoušela a bylo toho opravdu hodně. Některé recepty jsem si natolik oblíbila, že je vařím pravidelně, a tak je s vámi chci sdílet. Tady jsou moje top 3 jídla z kuchařky:
1. Dýňovo-jablečná polévka – když vás už klasická „dýňovka“ nebaví.
2. Zapečený lilek s olomouckými tvarůžky – samotné tvarůžky moc nemusím, ale tahke kombinace s lilkem a rajčaty je top.
3. Cuketový perník – zdravější varianta klasického moučníku, který všichni známe z dětství 🙂
Stojí to kuchařka za to?
Za mě rozhodně ano! Nemám ráda příliš komplikované a zdlouhavé recepty, ale chci jíst zdravé a chutné jídlo, což mi přesně tahle kuchařka přináší.
Pokud jako já máte rádi rádi klasické papírové kuchařky, kde můžete listovat a prohlížet si krásné fotky, můžete si ji pořídit za 281 Kč na e-shopu Dobre-knihy.cz. Našla jsem ji i jinde, ale tady byla nejlevnější 🙂
TIP: Pokud si nejdřív chcete pár receptů vyzkoušet, stáhněte si aplikaci Fit recepty (zde pro Android a zde pro iOS).
Připravuji pro vás ještě recenzi na další kuchařky autorů, a to konkrétně Jíme zdravě do 30 minut a Jíme zdravě v létě. Přihlaste se k odběru newsletteru, ať vám neutečou!
Naposledy aktualizováno 3. 5. 2024
- Black Friday 2024 na eko, udržitelných a zdravých e-shopech - 25. 11. 2024
- 4 způsoby, jak oslavit Vánoce bez nadměrné spotřeby energie - 21. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Tipy na „měkké“ ekologické dárky - 15. 11. 2024
Jíme zdravě s Fitrecepty
449 KčVýhody
- Jednoduché a rychlé recepty
- Nutriční hodnoty u každého jídla
- Používání běžných a lokálních surovin
- Uvedené možnosti, jak jídlo vylepšit
- Rady, čím suroviny nahradit
Nevýhody
- Obsah není na začátku, ale až na konci
- Není seznam ingrediencí a k nim recepty
- Málo možností, jak nahradit maso
- Velké množství sladkých receptů