Proč vyzkoušet fermentovanou limonádu z tibi krystalů neboli vodní kefír

Proč vyzkoušet fermentovanou tibi limonádu neboli vodní kefír
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Vodní kefír, známý též jako fermentovaná limonáda nebo tibi limonáda, je ideální pro ty, kdo hledají pití, které je nejen lahodné, ale i prospěšné pro zdraví. Tahle limonáda není jen o bublinkách a dobré chuti – je to pravý probiotický hrdina, co pečuje o vaše střevo. A co víc? Je docela jednoduché a levné si ji připravit doma!

  • – Síla probiotik: Máte rádi, když je něco dobré i pro tělo? Vodní kefír je plný probiotik – to jsou ti mikroskopičtí pomocníci, co udržují vaši střevní mikroflóru v kondici.
  • – Méně cukru, více radosti: Tibi limonáda obsahuje mnohem méně cukru než běžné sladké nápoje.
  • – Snadná na přípravu a přátelská k peněžence: Chcete něco, co se dá snadno vytvořit doma? Nemáte co ztratit, vodní kefír si zamilujete.
  • – Kreativní chuťový experiment: Nechte svou fantazii řádit a přidejte do fermentované limonády ovoce nebo bylinky. Každý pokus může přinést nové a výjimečné chutě.

Co je to vodní kefír a proč je tak zdravý?

Když se řekne ‚vodní kefír‘, mnozí si představí jen další nápoj. Ale vodní kefír je mnohem víc díky své probiotické rozmanitosti! Začíná to u tibi krystalů – vodních kefírových kultur, těch průzračných kousků, co to celé rozpohybují. Tibi krystaly + voda + trochu cukru, a fermentace může začít. A výsledek? Limonáda s mnohem menším obsahem cukru než ta klasická z obchodu a spoustou přínosů pro tělo:

  • Podpora imunity: Imunitní systém má domov hlavně ve střevech a tady probiotika z vodního kefíru pracují na plné obrátky.
  • Nutriční bohatství: Tibi limonáda je bohatá také na vitamíny a minerály.
  • Nízký obsah cukru: Fermentace je jako kouzlo. Během ní se cukr mění na bublinky.

Co jsou to tibi krystaly a kde se vlastně berou?

Tibi krystaly jsou vodní kefírové kultury a nezbytná ingredience k vytvoření vodního kefíru. Ve skutečnosti to nejsou krystaly, ale symbiotické společenství bakterií a kvasinek, které vytváří gelovité částečky, jež se krystalům na první pohled podobají. Obsahují polysacharidy a probiotika, což dává vodnímu kefiru charakteristické kvasinkové aroma a prospěšné vlastnosti.

Historie tibi krystalů sahá hluboko do minulosti, ačkoliv přesné místo jejich původu není úplně jasné. Podle některých zdrojů mají kořeny v Mexiku, kde byl vodní kefír připravován mnoha generacemi už od 18. století.

tibi krystaly

Kde koupit tibi krystaly?

Seženete je buď od ostatních nadšenců do fermentace (existují na to různé facebookové skupiny) nebo si o ně řekněte v nějaké kavárně či bistru, kde vodní kefír nabízejí (třeba Eska v Praze). Případně si můžete přes internet objednat vysušené krystaly. Já jsem si před pár lety koupila tyto z iHerb.com a fermentuju s nimi limonádu do teď 🙂

Příprava fermentované tibi limonády krok za krokem

K přípravě fermentované limonády neboli vodního kefíru jsou vždy zapotřebí tibi krystaly. Tyto malé gelovité částečky dokáží přeměnit oslazenou vodu na osvěžující fermentovanou limonádu plnou probiotického dobra. Ze začátku jich moc nepotřebujete a když budete dělat limonádu pravidelně, tak se vám budou rozmnožovat a můžete je rozdávat dalším zájemcům 🙂

Dál potřebujete jen čistou vodu a kvalitní cukr. Můžete použít klidně obyčejný bílý cukr krystal, ale mně se lépe osvědčil třtinový cukr. Podle toho, jak tmavý cukr zvolíte, tak bude taky vypadat výsledná limonáda.

Pojďme se nyní podívat na konkrétní návod, jak tibi krystaly „rozpohybovat“.

vodní kefír - tibi limonáda

INGREDIENCE – limonáda z tibi krystalů (vodní kefír)

Poměr: Na 2 až 3 polévkové lžíce krystalů použijte cca čtvrt hrnku cukru a 0,7 litru vody. (Časem ale možná přijdete na to, že zrovna vašim tibi krystalům vyhovuje jiný poměr a podle toho můžete upravovat.)

Pomůcky, které budete potřebovat:

  • – čistá zavařovačka, která se dá uzavřít
  • – dřevěná nebo plastová lžíce na míchání
  • – plastové nebo silikonové sítko s co nejmenšími dírkami

U pomůcek je velmi důležitá čistota. Doporučuji vše důkladně umýt a vyvařit.

POSTUP – limonáda z tibi krystalů (vodní kefír)

Zde si popíšeme postup první fermentace vodního kefíru. Limonádu totiž můžete nechat projít ještě jedním kolem fermentace, který popisuji níže.

  1. Nejdříve je potřeba cukr rozpustit ve vodě. Já to dělám tak, že si naleju na dno sklenice trochu horké vody z konvice, přidám cukr a zamíchám. Rozpustí se bleskurychle. Nechám chvilku stát, aby voda vystydla na pokojovou teplotu.
  2. Zbytek sklenice doplním vodou o pokojové teplotě. Někdo přidává i minerální vodu (např. Magnesii), 1/4 až polovinu celého množství vody. Krystalům se prý pak lépe daří.
  3. Poté už stačí přidat tibi krystaly a případně sušené ovoce a sklenici uzavřít a utáhnout.
  4. Nejlepší je nechat kefír fermentovat na nějakém tmavším místě bez přístupu slunečního záření. Můžete ho klidně „zavřít“ do špajzu nebo do kuchyňské skříňky.

Během následujících 24 až 48 hodin se cukr promění v jemné bublinky oxidu uhličitého. Doporučuji limonádu nejdříve ochutnat po 24 hodinách, možná vám bude chutnat právě tak. Ale pokud bude pořád hodně sladká a bublinek mít málo, nechte kvasit dalších 12-24 hodin. Limonádu pak přeceďte přes sítko, abyste zachytili všechny tibi krystaly pro další výrobu, se kterou můžete začít klidně hned.

Limonádu pak můžete rovnou vypít nebo si zaexperimentovat se sekundární fermentací a různými příchutěmi.

ochucený vodní kefír

POSTUP – vodní kefír s příchutí

Vodní kefír můžete nechat projít takzvanou sekundární fermentací, během které ho dochutíte podle vašich preferencí.

Limonádu přelijte do skleněných lahví s pákovým (klipovým) uzávěrem nebo ji nechte v zavařovačce, ale odeberte tibi krystaly. Pamatujte, že v lahvích i v zavařovačce musíte nechat dost prázdného místa na unikající oxid uhličitý. Pak přidejte ovoce (čerstvé nebo rozmražené) nebo čerstvou ovocnou šťávu dle libosti. Můžete přidat i čerstvé bylinky nebo různá koření. Fantazii se meze nekladou 🙂

Opět nechte kvasit 24-48 hodin. Čím déle to bude, tím bude limonáda perlivější.

TIP: Vyzkoušejte také fermentovanou zázvorovou limonádu, k jejíž výrobě nejsou tibi krystaly potřeba.

Často kladené otázky 🙂

  • Proces fermentace mi trvá daleko kratší/delší dobu než je tu popsáno. Jak je to možné?

Každé tibi krystaly jsou jiné, různě staré, měly různou péči apod. Četla jsem, že některé mohou fermentovat až týden!

Pokud jste tibi krystaly dostali od někoho, kdo vodní kefír pravidelně vyrábí, zeptejte se ho na jeho zkušenosti s dobou fermentace, ale i na to, jaký cukr je pro ně nejlepší atd.

  • Jak uchovat tibi krystaly, pokud teď nechci limonádu nějakou dobu vyrábět?

Přibližně 2 týdny by měly vydržet uložené v oslazené vodě ve sklenici v lednici (použijte o něco více cukru než při výrobě vodního kefíru). Delší dobu pak takto vydrží, pokud budete sladký nálev pravidelně měnit. Je možné je i vysušit v sušičce a uchovat na delší dobu v mrazáku (pak ale bude delší dobu trvat, než se vám zas „rozkvasí“).

  • Jak poznám, že mám mrtvé tibi krystaly? Dají se nějak oživit?

Pokud vám tibi krystaly přestaly růst a nefermetují (tedy nevyrábějí vodní kefír), je možné, že vám z nějakého důvodu „umřely“. Můžete je zkusit oživit, než to s nimi vzdáte. Nejprve vyzkoušejte upravit množství vody – je možné, že jí na množství krystalů dáváte moc (poměr by neměl být větší než 1:10). Nebo připravte nálev pouze z cukru a minerálky (Magnesie nebo Vincentky) místo obyčejné vody. Pokud se i tak nebude nic dít, budete si muset pořídit nové krystaly.

  • Je limonáda z tibi krystalů vhodná na hubnutí?

Ano, ale jen v případě, že jste zvyklí denně pít klasické limonády a další slazené nápoje, a vyměníte je za vodní kefír, který obsahuje jen minimální množství cukru a tedy o hodně méně kalorií.


Je něco, co byste do článku o vodním kefíru doplnili? Nebo jste našli v článku chybu? Napište mi, prosím, dolů do komentářů.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 16. 4. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *