Když se s lidmi bavím a barefootech, mám pocit, že jsou rozdělení do dvou táborů – jedni si je zamilovali, a už by jiné boty nosit nechtěli, druzí jimi opovrhují (většinou, aniž by je sami vyzkoušeli) a argumentují větami jako „Proč bych se měl kupovat takový placatý boty, to musí ničit nohy.“
O barefoot botách se většinou dočtete, že jsou zdravé, prospěšné pro zdraví chodidel. Setkat se však můžete i s názorem, že jsou barefoot boty jen hloupým módním trendem, který dokonce nohám vůbec neprospívá. Kde je tedy pravda?
Pohled do historie obouvání
Naše chodidla jsou velmi citlivá, o tom není pochyb. Tušili jste ale, že až 70 % vjemů, které při chůzi získáváme, vnímáme právě touto částí těla? Pokud však nosíme běžné boty, naše chodidla jsou uvězněná, a nemohou tak správně pracovat. A co víc, jejich úzký tvar navíc může nohu deformovat, o špičatých lodičkách ani nemluvě.
Chození naboso přitom není moderním výdobytkem. Lidé vždycky chodili hlavně bez bot, případně nosili obuv, která nijak neomezovala svobodu chodidel. Boty v podobě, v jaké je známe dnes, nosíme teprve pár století. Navíc je bohužel vnímáme především jako módní doplněk, a už příliš nedbáme na zdravotní hledisko (pokud nás tedy netrápí potíže jako zborcená klenba, plochá noha apod.).
Co jsou barefoot boty
Ještě jste barefooty nevyzkoušeli, takže nemáte moc tušení, jak přesně fungují? Jedním z jejich základních principů je to, že jsou úžasně ohebné a mají tenkou podrážku o tloušťce maximálně 5 mm, abyste mohli správně vnímat terén. Dále neposkytují žádnou podporu klenby ani nezpevňují kotníky – to aby se vaše svaly staly aktivními. Typickým rysem barefootů je také to, že mají širokou přední část, aby v ní bylo dost místa, a prsty tak správně pracovaly (už žádné otlačeniny na palcích, hurá). A příjemný bonus na závěr – jsou lehoučké jako pírko, takže je na noze ani necítíte.
A víte, že v Česku máme skoro 30 značek, které vyrábí barefoot boty?
Zdraví chodidel na prvním místě
„Jéééé, ty máš pěkný boty, to jsou barefooty, viď? Taky už dlouho přemýšlím, že je zkusím, jsou prý hrozně pohodlný.“ povídala mi kamarádka, když viděla moje třpytivé barefoot tenisky. Její muž se naopak zhrozil a kroutil hlavou: „Takový tenký, dyť v tom musí bolet nohy, to nemůže bejt zdravý. A ještě ty šílený ceny…“ Kde je tedy pravda? Jsou barefoot boty zdravé, nebo člověku naopak škodí?
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že prvních pár týdnů je docela šok. Nohy bolí, ať už paty, nebo svaly na chodidlech, protože je to prostě nezvyk. Takže si možná zpočátku budete nadávat, co jste si to zase vymysleli… Z tohoto důvodu doporučuji zpočátku volit kratší trasy a klidně do botiček strčit vložky. Postupně si ale zvyknete a začnete si užívat, jak vnímáte terén – já třeba zbožňuju chůzi po chodníku, který má úpravu pro nevidomé, je to velmi příjemná masáž (kdo nevyzkoušel, nepochopí). A taková procházka lesem s citlivějšími chodidly najednou dostává úplně nový rozměr.
Už jsem se setkala s otázkou, zda se dají barefoot boty střídat s běžnou obuví. Moje odpověď zní ano i ne. Abych to uvedla na pravou míru – pokud s barefooty teprve začínáte a trápí vás výraznější bolesti chodidel, můžete je nějakou dobu střídat s klasickými botami (dělá to tak i moje sestra), než si zcela zvyknete. Poté ale doporučuji na barefooty přejít úplně. Noha se totiž při jejich nošení mění (mimo jiné se mírně rozšiřuje), a klasická obuv vám tedy nebude na nošení příjemná. Ono to ani z logiky věci nemá moc smysl – díky barefootům začnou vaše chodidla správně pracovat, a běžné boty by nohu zbytečně uvěznili.
Mnozí fyzioterapeuti se shodují na tom, že barefoot obuv může být velmi prospěšná. Nejenže vás příjemně uzemní, ale také je jednou z cest, jak se zbavit bolestí nohou i celého pohybového aparátu (já se třeba během pár měsíců zbavila bolestí zad), a dokonce může sloužit i jako pomůcka při napravování zborcené klenby. Naše chodidla jsou navíc protkaná akupresurními boty, které celkově stimulují organismus a dokáží posilovat imunitu.
Příjemným bonusem „bosých bot“ je to, že už ani v zimě nebudete mít studené nohy, protože chodidla se při optimální chůzi zdravě prokrvují. Tohle byl přesně můj problém – věčně ledová chodidla bez ohledu na počasí. Od té doby, co jsem přešla na barefoot, už mě promrzlé nožky netrápí. Pravidelný, co nejtěsnější kontakt se zemí má ale příznivý vliv i na nervový či hormonální systém, reguluje produkci kortizolu (stresový hormon) a pozitivně ovlivňuje metabolismus.
DOPORUČUJEME
Články o barefoot botách na blogu naBOSO.cz:
Komu mohou barefooty skutečně uškodit?
Jako všechno ostatní, i barefooty skrývají své nevýhody – nejsou totiž vhodné pro každého. Fyzioterapeuti upozorňují, že lidé s volným vazivem na chodidlem by na barefoot boty měli raději zapomenout. Stejně jako ti, kdy trpí deformacemi nohou, ať už vrozenými, nebo způsobenými úrazem (např. koňská noha). Tento typ obuvi se nedoporučuje ani u akutních (patní ostruhy atd.) či chronických potíží (zánět Achillovy šlachy) a také lidem, u nichž je například z důvodu zranění nutné nošení nápravné obuvi.
Pokud si stále nejste jistí, zda je pro vás barefoot obuv vhodná, můžete si ve svém okolí najít certifikovaného fyzioterapeuta, který vám pomocí moderních metod vyšetří plosky nohou, zhodnotí váš styl chůze atd.
TIP: Pokud vás zajímají barefoot boty pohledem fyzioterapeuta, přečtete si odborný článek od Mgr. Elišky Marunové.
Naposledy aktualizováno 31. 10. 2024
- Jak vyčistit troubu bez chemie - 28. 6. 2024
- Jak vyčistit pračku bez chemie - 20. 3. 2024
- BIO bavlna a vše o ní. Proč jí dát přednost před běžnou bavlnou? - 16. 2. 2024
Ahoj, dovolím si přidat komentář. Barefoot boty mohou být zdravé i škodlivé. Například na nerovný povrch, kdy noze jen prospěje, aby jej vnímala – les, louka etc – jsou vhodné. Avšak na tvrdou městskou dlažbu jsou nevhodné, a to platí zejména u velmi malých dětí, u kterých může nošení barefoot bot vést až k deformitám nohou. Pro děti jsou vhodné takzvané kompromisní boty – dostatečně široké a měkké ve špici, tak jako barefoot, avšak se zpevněnou patou, což je pro správný vývoj nohy nesmírně důležité. Také je potřeba se uvědomit, že i dříve se nosila obuv, byť trochu jiná než dnes, avšak způsob chůze byl od toho moderního poněkud odlišný.
O výběru vhodné obuvi bych se v případě nejistoty radila primárně s odborníkem – podiatrem nebo lékařem ortopedem.
Děkuji za přínosný komentář 🙂
Dobrý den, uměli byste poradit, kde sehnat kompromistní botu pro dospělého? Potřebuji širokou špičku ale jejich podrážka mě vyloženě vadí a nic to nevydrží. Koupit boty za 4-6 tisíc s nemožností to opravit na patě, když to za 2-3 měsíce ošlapete, je přeci jen už dost drahá věc i pro rentiéra mého formátu.