Osvědčené tipy, jak v domácnosti využít ocet

jak využít ocet v domácnosti

Ocet nepatří jen do salátu. Své využití najde i při šetrné péči o domácnost. Platí nejen za univerzální čistidlo, ale i za účinnou dezinfekci a odstraňovač nežádoucích pachů. Hravě s ním uklidíte celý byt, odstraníte vodní kámen, nebo dokonce zlikvidujete blechy z kožíšku svého čtyřnohého mazlíčka.

Ocet jako úklidový prostředek

Chcete-li úklid domácnosti zvládnout za jedna, není třeba mít plné police chemických prostředků, které mnohdy obsahují i zdraví škodlivé látky. Dokonale si přitom vystačíte s obyčejným jablečným octem, který v poměru 1:1 smícháte spolu s vodou. Ještě lépe uděláte, pokud k octu předem přidáte pár citrónových slupek a necháte cca. měsíc louhovat – získáte tak velmi levný, účinný, a navíc ekologický úklidový prostředek, který se hodí na:

  • Čištění a odmaštění kuchyňské linky,
  • odstranění mastnoty z digestoře nebo žaluzií,
  • vyčištění a nablýskání nerezových povrchů (např. dřez, sporák),
  • odstranění vodního kamene z baterie, umyvadla, obkladů i rychlovarné konvice,
  • umytí a vyleštění oken nebo jiných skleněných ploch (např. desky stolu),
  • likvidaci prachu z elektroniky (hadřík pečlivě vyždímejte!).

TIP: V ekologickém úklidu se často využívá nejen ocet, ale třeba i citron nebo jedná soda. Podívejte se na naše tipy, jak vytvořit domácí ekologické čisticí prostředky z těchto základních ingrediencí.

ocet v domácnosti

Ocet místo leštidla do myčky

Myčka nám dokáže velmi ulehčit práci. K tomu, abyste z ní nádobí vyndávali jako nové, je ale potřeba použít tablety nebo prášek do myčky, které se dnes dají jednoduše vyrobit doma – z kombinace soli, jedlé a prací sody. Místo leštidla pak můžete využít právě ocet, stačí ho půl hrnku na jeden mycí cyklus. Má úplně stejné účinky jako produkty, které seženete v drogerii. Nejenže tak nádobí (zejména skleničkám) dodá krásný odlesk, ale navíc vyčistí i vnitřek myčky.

ocet místo leštidla do myčky

Ocet jako dezinfekce

Ocet v domácnosti funguje nejen jako vynikající úklidový prostředek, ale naprosto dokonale plní i úlohu mírné dezinfekce (přeci jen to není alkohol ani peroxid). Využijete ho tak k čištění podlah, kuchyňské linky, obkladaček v koupelně nebo třeba toalety, kterou zbaví většiny bakterií.

ocet jako dezinfekce

Skvěle ale funguje ocet i na plísně, která se často objevuje na dvířkách sprchového koutu nebo v rozích vany. Je-li v těchto místech plíseň již delší dobu, můžete ocet použít klidně nezředěný.

Mohlo by vás zajímat:

Ocet místo aviváže

Chcete-li mít dokonala čisté prádlo, nebojte se nalít ocet i do pračky. Báječně si totiž poradí se skvrnami a zároveň funguje jako přírodní aviváž. Na skvrny je nejlepší ho smíchat s trochou soli, nanést na konkrétní místo na látce a poté běžným způsobem vyprat.

ocet místo aviváže

Jakožto aviváž ho v poměru 1:1 smíchejte s vodou a před praním nalijte do příslušného zásobníku v pračce (20–40 ml na jeden prací cyklus). Nejenže tím získáte krásně měkké prádlo, ale zároveň vyčistíte pračku od vodního kamene a zbavíte ji nepříjemného zápachu.

Náš tip: Ocet můžete obohatit i 15–20 kapičkami éterického oleje – vhodný je třeba levandulový, citronový nebo mátový.

Podívejte se také na další tipy a triky pro ekologické praní.

Ocet k likvidaci zápachu

Kdo se někdy nepotýkal s nevítaným zápachem z odpadu nebo silným odérem zrajícího sýra v lednici? Právě tady se vám bude opět hodit ocet. Do ledničky ho jednoduše umístíte v malé mističce, ale při čištění odpadu bude potřeba vzít na pomoc ještě jedlou sodu. Té přímo do odpadu nasypte asi půl šálku a zalijte šálkem octa. Jakmile směs začne pěnit, umyvadlo či dřez vyčistěte a propláchněte horkou vodou.

Octem proti škůdcům

Pokud vás trápí moli v kuchyni nebo se potýkáte s blechami v kožíšku vašeho psa, sáhněte do spíže a využijte prostředků, které máte běžně k dispozici. Zatímco mravence vyženete nastrouhanou školní křídou nebo citronem, na blechy využijete ocet.

Při boji s moli stačí 200 ml nalít do malé misky a nechat ve spíži, přiláká je kyselá vůně a následně se v octu utopí. Jako repelent proti blechám si ocet v poměru 1:1 připravte do rozprašovače. Před každou vycházkou jím psa postříkejte a důkladně mu ho vmasírujte do srsti. Právě kyselý zápach blechy odpudí, a pes bude mít jako bonus nádherně lesklou srst.

Jak využít ocet v autě

Možná by vás to ani nenapadlo, ale i něco tak obyčejného, jako je ocet, vám pomůže velmi snadno odstranit zbytky starých dálničních známek z čelního skla.

využití octa v autě

Naředěný ocet se vám ale bude hodit také na očištění palubní desky, volantu nebo ozdobných lišt na dveřích. A pozor, bude-lit vás v zimě trápit námraza na sklech, i tady vám přijde vhod ocet – tentokrát ho smíchejte s vodou v poměru 3:1 a nalijte do rozprašovače.

Podobně jako ocet funguje také kyselina citronová. Podívejte se na náš článek o tom, jak ji využít při úklidu.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 25. 4. 2024

Zuzana Holmanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *