Jak vyčistit myčku bez chemie – octem a sodou

Jak vyčistit myčku nádobí bez chemie
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

I spotřebič, který primárně slouží k mytí nádobí, se neobejde bez pravidelné a pečlivé údržby jeho jednotlivých částí. Ve filtru, v těsnění a štěrbinách se hromadí zbytky jídla, mastnota i mýdlové usazeniny, které nejenže zapáchají, ale především vytváří prostředí pro hromadění škodlivých bakterií. 

jak vyčistit myčku

S naším návodem zjistíte, jak se veškerých nečistot snadno zbavit využitím obyčejných prostředků, jako je soda s octem. Samotné čištění kuchyňské myčky nádobí mnoho času nezabere a ani jej nemusíte provádět příliš často. Zcela postačí jednou za měsíc postupně vyčistit jednotlivé části myčky, abyste ji neustále udržovali v co nejlepším stavu a mohla vám sloužit dlouhé roky.

Co budete potřebovat?

Abyste zajistili správné fungování myčky a její údržbu provedli bezchybně, je dobré orientovat se v dávkování konkrétních čistících prostředků i vhodném domácím náčiní. Připravili jsme pro vás praktickou tabulku, podle které budete vědět, jakým způsobem udržovat jednotlivé části myčky na nádobí.

 

Potřebné náčiní Čistící prostředky
Čištění dvířek
  • měkký hadřík
  • malý zubní kartáček
  • houba
  • vlažná voda
  • 1/4 hrnku jedlé sody
Čištění vany
  • čistý suchý hadřík
  • papírové kuchyňské utěrky
  • ocet 
  • jedlá soda
Příslušenství myčky a jednotlivé díly
  • zubní kartáček
  • měkký kartáček
  • vatové tyčinky
  • párátka
  • pinzeta
  • ocet
  • mýdlová voda
  • jedlá soda
Čištění filtru a odpadu
  • vlhký hadřík
  • houba
  • (zubní) kartáček
  • horká voda
Odstranění rezavých skvrn
  • pasta z jedné sody
  • ocet
Odstranění minerálních usazenin
  • citronová šťáva

 

Pokud máte při úklidu pochybnosti, že si vystačíte s přírodními prostředky, můžete vždy sáhnout i po klasické dezinfekci. Nicméně ocet má schopnost ničit bakterie i plísně, i když na to potřebuje více času než třeba klasická dezinfekce. Zde je potřeba si položit otázku, zda se chcete zbavit bakterií, nebo vám jde pouze o očištění povrchů a zbavení zápachu. Na to totiž stejně dobře postačí ocet a soda.

čištění myčky bez chemie

Jak vyčistit dvířka myčky nádobí

Nejlepším způsobem, jak vyčistit vnější stranu dvířek myčky od otisků prstů a ostatních nečistot, je otřít ji zvenčí vlažnou vodou. Popřípadě můžete použít doma vyrobený roztok – smíchejte čtvrt šálku jedlé sody s jedním litrem vody. 

Vyhněte se používání agresivních čistících prostředků či příliš hrubých drátěnek, které by mohly poškrábat povrch dvířek. Až na dvířka nanesete připravenou směs, nechte ji pár minut působit a poté celou plochu vyleštěte suchým hadříkem z měkké tkaniny. Záludné otisky prstů a ostatní šmouhy, kterých se stále nemůžete zbavit, setřete čistým hadříkem s pár kapkami technického lihu.

Následně zcela otevřete dvířka myčky, abyste získali přístup k vnitřní části a bokům. Malý zubní kartáček namočte do horké mýdlové vody a vydrhněte s ním celé vnitřní okolí dvířek. Ujistěte se, že jste kartáčkem očistili i drážky gumového těsnění a všechny ostatní štěrbiny včetně pantů. Poté celý povrch a jednotlivá zákoutí otřete houbičkou namočenou v horké mýdlové vodě.

jak vyčistit dvířka myčky

Jak vyčistit vanu myčky nádobí

Důkladným vyčištěním vany myčky nádobí se zbavíte veškerého nepříjemného zápachu.

  • – Odstranění nečistot

Pomocí několika papírových kuchyňských utěrek setřete co nejvíce okem viditelných nečistot, jež jsou usazeny na dně myčky, převážně kolem odtoku.

  • – Spuštění myčky

Po odstranění nečistot spusťte cyklus čištění myčky – do horního patra myčky umístěte hrnek naplněný čistým bílým octem a cyklus spusťte. Vždy zvolte takový čistící cyklus, který nabízí co nejvyšší teplotu vody, aby celková dezinfekce myčky byla účinná.

Namísto octa můžete do nádoby vlít neslazenou limonádu, případně použít jedlou sodu. V případě využití jedlé sody postačí, když jí nasypete na dno vany a spustíte klasický mycí program. Myčku nejen vyčistíte, ale rovněž jí zbavíte veškerého zápachu.

  • – Ošetření vnitřního prostoru

Po skončení posledního cyklu opětovně vytřete vnitřní prostor myčky papírovými utěrkami, popřípadě čistým suchým hadříkem.

Jak vyčistit trysky v myčce

Pomocí vatové tyčinky vyčistěte drobné výstupní trysky na ostřikovacích ramenech, následně je opláchněte v mýdlové vodě. Ostřikovací ramena vytřete dosucha čistým hadříkem.

Jak vyčistit celá ramena myčky

  1. Myčku odpojte od přívodu elektrické energie.
  2. Odšroubujte obě ostřikovací ramena.
  3. Naplňte kuchyňský dřez či větší kbelík horkou vodou.
  4. Do čisté vody přidejte mýdlo a jeden šálek octa.
  5. Umístěte ostřikovací rameno do roztoku a nechte jej v něm odmočit několik minut, aby se uvolnily veškeré nečistoty. 
  6. K hlubšímu čištění povrchu ramen použijte starý zubní kartáček.
  7. Abyste odstranili i usazeniny v úzkých otvorech, použijte vatové tampony či tyčinky. K vytažení větších nečistot z otvorů použijte pinzetu, popřípadě dřevěná párátka. Otvory lze rovněž nastříkat stlačeným vzduchem.
  8. Jakmile jsou veškeré nečistoty odstraněny, vraťte ramena na původní místo.

Jak vyčistit filtr a odpad myčky

Chcete-li získat přístup k filtru myčky, vyjeďte se spodním stojanem ven. Filtr se obvykle nachází u jednoho ze zadních spodních rohů spotřebiče. Pokud je váš filtr vyjímatelný, jeho otočením proti směru hodinových ručiček jej vyjměte z myčky a opláchněte pod tekoucí horkou vodou, abyste tak odstranili veškeré nánosy zbytků jídla a další nečistoty.

Filtr bývá nejšpinavější a nejmastnější částí v myčce, proto mu věnujte nejvíce času. Po odstranění hrubých nečistot ho nechte odmočit v mýdlové vodě pro odstranění tuku, možná bude třeba ho vydrbat měkkým kartáčkem.

Pozor, některé modely myčky mají samočistící filtry s drtičem zbytků, pro takové výše popsaný postup neplatí. 

Prostor pod filtrem otřete vlhkým hadříkem, houbou či zubním kartáčkem. Po vyčištění samotného filtru i odtoku, vložte čistý filtr zpět na místo. Mějte vždy na paměti, že vyndávání filtrů se u různých značek může lišit. Řiďte se proto konkrétními pokyny, které naleznete v návodu k obsluze.

Jak odstranit rezavé skvrny v myčce nádobí

V závislosti na kvalitě vody a stavu vašeho potrubí můžete uvnitř myčky naleznout rezavé skvrny. Rez obvykle stačí poumývat octovým roztokem. Na větší skvrny si vyrobte pastu z jedné sody, kterou nanesete na postižené místo a necháte pár minut působit. Pastu vyrobíte jen smícháním vody a práškové sody na potřebnou hustotu. 

Mohlo by vás zajímat:


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 21. 3. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *