Jak vyčistit pračku bez chemie

Jak vyčistit pračku bez chemie
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Běžná životnost pračky se pohybuje mezi 10 a 15 lety. Chcete-li předejít tomu, že vám tenhle šikovný pomocník vypoví službu předčasně, pak je potřeba se o něj pravidelně starat. Využít můžete prostředky, které máte běžně doma – ať už jedlou sodu, kyselinu citronovou, nebo třeba obyčejnou sůl.

Proč je čistota pračky důležitá

Jestliže chcete mít čisté, voňavé prádlo, které nebledne, musíte se starat také o samotnou pračku. Pokud byste to zanedbávali, po nějakém čase byste mohli být nepříjemně zaskočení tím, že by pračka byla zanesená nečistotami či mastnotou. Což byste poznali jednoduše podle toho, že by prádlo nebylo dobře vyprané. Zkuste proto pravidelně používat domácí čistič pračky z ekologických surovin – zabere vám to pouze pár minut a výsledky uvidíte okamžitě.

jak často čistit pračku

Jak často čistit jednotlivé části pračky

Jsou místa v pračce, která je vhodné čistit po každém pracím cyklu. Jiným zase stačí, pokud se o ně postaráte jednou za měsíc. Jak by to tedy v ideálním případě mělo vypadat?

Gumové těsnění na dvířkách po každém praní
Zásobník na prací prostředek/aviváž 1× za měsíc
Buben pračky přibližně 4× za rok
Sklo na dvířkách cca 1× 2 měsíce
Filtr odpadu minimálně 2× za rok
Odtoková hadice minimálně 2× za rok

 

Co se vám určitě bude hodit:

Jak vyčistit gumové těsnění

Gumové těsnění, kde se rády ukrývají vlasy nebo kousíčky papírových kapesníků, byste měli v ideálním případě očistit po každém praní. Poslouží vám k tomu obyčejný bavlněný hadřík navlhčený vlažnou vodou a v případě odolnějších nečistot můžete sáhnout po vyřazeném zubním kartáčku. Jakmile budete mít hotovo, nechte dvířka trochu pootevřená (stačí cca 10 cm), aby gumové těsnění úplně vyschlo. V opačném případě by se zde mohly začít množit bakterie nebo tvořit plíseň.

Jak vyčistit gumové těsnění pračky

Jak vyčistit zásobník na prací prostředky

Pokud se v zásobníku budou hromadit zbytky pracího prášku/gelu nebo aviváže, můžete tu po nějakém čase objevit nejen nepříjemný odér, ale i vodní kámen, nebo dokonce plíseň. Přibližně jednou do měsíce je proto dobré zásobník vyjmout, očistit jej kartáčkem a na závěr pečlivě opláchnout teplou vodou.

Nebude-li stačit kartáček, připravte si roztok kvasného octa a sody (hrnek octa na 25 g jedlé sody) – skvěle odstraňujte usazený vodní kámen i další nečistoty.

Další možností je ponořit celý zásobník do horké vody, v níž jste předem rozpustili kyselinu citronovou (1 čajovou lžičku na 250 ml vody). Poté už jen zásobník opláchněte čistou vodou a zasuňte ho zpátky do pračky.

Tip: Máte-li doma pračku, z níž zásobník vyjmout nelze, sáhněte po navlhčeném hadříku, kartáčku a špejli.

Jak vyčistit buben pračky

Jak vyčistit pračku od zápachu a vodního kamene, aniž byste ji museli celou rozebrat? Jde to poměrně jednoduše. Buďto si můžete pořídit speciální čistič ve formě tablet/prášku/gelu (jako třeba tento eko čistič pračky a myčky od Almawin), nebo si ho za pár korun vyrobit doma. Dokonale vyčistí vnitřek bubnu a rozpustí nejrůznější nečistoty a zbytky pracích prostředků.

čištění bubnu pračky

 

Máme pro vás rovnou tři recepty na domácí eko čistič pračky:

Jak vyčistit pračku octem a sodou

Díky domácímu čističi nejen ušetříte peníze, ale také se obejdete bez škodlivé chemie. Připravte si hrnek octa a půl hrnku jedlé sody – tato kombinace odstraní jak usazeniny, tak případný zápach, a ještě navíc pomáhá předcházet vzniku vodního kamene. Sodu nasypte do dávkovače na prací prostředek, ocet nalijte přímo do bubnu a vyberte běžný program s co nejvyšší teplotou.

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

Budete potřebovat 250 g kyseliny citronové, kterou vsypete do prázdného bubnu. Poté vyberete prací program s 60 °C. Z pračky se odstraní jak vodní kámen, tak plísně a bakterie, jež mohou stát za vznikem nepříjemného odéru.

Jak vyčistit pračku pomocí soli

Usazeniny i v místech, kam se běžné prací prostředky dostanou jen horko těžko, s přehledem zvládne zlikvidovat i obyčejná sůl. Do prázdného bubnu jí nasypte půl šálku, nastavte program s nejvyšší teplotou a nejdelším časem a nechte pračku pracovat.

Tip: Kuchyňská sůl funguje také jako ekologický změkčovač vody a zároveň pečuje o barevné prádlo, které chrání před blednutím. Na jedno praní se doporučuje přidat 2–3 lžíce.

Jak vyčistit sklo na dvířkách

Pokud máte pračku s předním plněním, určitě byste měli pravidelně čistit i sklo na dvířkách. K tomu využijete domácí prostředek na okna, který si snadno vyrobíte z vody, octa a trochy ekologického saponátu na nádobí. Na 500 ml převařené nebo destilované vody přidejte 60 ml kvasného lihového octa, 2 lžičky saponátu a podle vlastních preferencí můžete přikapat i trochu éterického oleje (cca 5 kapek).

Jak vyčistit filtr odpadu

Filtr, který najdete ve spodní části pračky za dvířky, slouží k zachytávání všelijakých předmětů, které jste před praním zapomněli vyndat z kapes. V případě, že by se ucpal, může dojít k vážnému poškození pračky. Proto mu věnujte pravidelnou péči. Až ho vyjmete, odstraňte z něj hrubé nečistoty a poté ho propláchněte pouze horkou tekoucí vodou.

větrání pračky

Jak vyčistit hadici od pračky

Pokud byste odtokovou hadici na pračce nečistili, pravděpodobně by to vedlo k pomalému vypouštění vody. Rozhodnete-li se ji vyčistit, pak se neobejdete bez lavoru, do nějž zachytíte zbytkovou vodu z jejich útrob. V první řadě ale odpojte pračku od přívodu vody a elektřiny. K čištění hadic slouží speciální tenké kabely, které mají na konci malý kartáč, s jehož pomocí odstraníte usazeniny. Většinou vám ale k odstranění nečistot v odtokové hadici úplně postačí soda s octem, kterými jste čistili buben (viz výše).

TIP: Podívejte se také, jak vyčistit lednici bez chemie, jak vyčistit myčku bez chemie, jak vyčistit troubu bez chemie a jak vyčistit digestoř bez chemie.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 1. 7. 2024

Zuzana Holmanová

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *