Pračku nebo myčku míváme ve zvyku čistit poměrně pravidelně. Vaši pozornost si však zaslouží i jiné spotřebiče v bytě – třeba taková trouba. S každým (mnohdy každodenním) pečením se v ní totiž usazují připečené a spálené zbytky jídel nebo mastnota. Pokud se i v tomto případě chcete obejít zcela bez chemie, poradíme vám, jak troubu vyčistit ekologicky.
Přečtěte si také:
Jak často troubu čistit
Tak schválně, kdy jste naposledy vzali do ruky hadr a vrhli se na vyčištění vnitřku trouby? I když to na první pohled nebývá vidět, s každým dalším použitím se v troubě usazují zbytky jídel či mastnota. V ideálním případě byste si na údržbu tohoto pomocníka měli najít čas po každém použití, ale ruku na srdce, kdo z nás to tak opravdu dělá…
Nečistoty však nejsou jen estetickou záležitostí – mohou také ovlivnit chuť připravených pokrmů, a dokonce i snížit účinnost a životnost samotného spotřebiče. Proto si na čištění trouby najděte čas minimálně jednou za tři měsíce.
Co se vám při čištění trouby bude hodit?
Než se pustíte do samotného čištění trouby, mrkněte do této tabulky, abyste měli jistotu, že vám nebude nic důležitého chybět.
Potřebné náčiní | Čisticí prostředky |
hlubší pekáček | voda |
bavlněný hadřík | mýdlo |
houbička na nádobí | jedlá soda (soda bikarbona) |
starý kartáček na zuby | kvasný lihový ocet |
tvrdý kartáč | kuchyňská sůl |
Pokud jste jako já a snažíte se uklízet už jen ekologicky, určitě nakupujte jedlou sodu a ocet ve velkém balení, které jsou cenově výhodnější. K tomu přihoďte i ekologické houbičky na nádobí a na úklid, které jsou vyrobené z celulózy a recyklovaných PET lahví a dají se prát a opakovaně používat, takže vám vydrží opravdu dlouho.
Na čerstvé připáleniny vezměte citron
Jak už bylo řečeno výše, troubu je vhodné čistit co nejčastěji – ideálně po každém pečení. A ještě za tepla. V tomto případě vám zcela postačí voda s trochou saponátu nebo, chcete-li na to jít ekologicky, citronu (pokud nemáte citron, stejně poslouží i kyselina citrónová). Vezměte hlubší pekáček, nalijte do něj trochu vody tak, aby byla po celé jeho ploše, a přidejte šťávu z jednoho citronu i spolu s dužinou. Pekáček vložte do trouby předehřáté na 160 stupňů a nechte citronový roztok pracovat tak dlouho, dokud se nevypaří. Bude to trvat asi čtvrt hodiny. Pak už jen troubu vypněte (neotvírejte), nechte ji úplně vychladnout, a teprve poté ji zevnitř otřete hadříkem.
Co platí na hodně znečištěnou troubu
I v případě silně znečištěné trouby plné připálenin a mastnoty se můžete zcela obejít bez chemie. Dejte na osvědčené babské rady a vyzkoušejte kromě citronu také ocet, jedlou sodu nebo obyčejnou kuchyňskou sůl. S trochou trpělivost bude trouba zase jako nová.
Malý tip: Pokud jste čištění trouby opravdu hodně zanedbávali (třeba i rok), zkuste tento přípravný krok – dejte do trouby pekáč s octovou vodou a nechte při nejvyšší teplotě 15 minut působit. Vzniklá pára pomůže uvolnit zažranou špínu i mastnotu.
Jak vyčistit troubu jedlou sodou
Při použití jedlé sody platí jednoduché pravidlo: čím špinavější trouba, tím víc času budete potřebovat. V misce smíchejte 4 díly jedlé sody s 1 dílem teplé vody – vzniknout by vám měla hustá pasta. Tu následně pomocí starého kartáčku a zuby naneste na znečištěná místa v troubě (kromě topných těles) a nechte několik hodin, ideálně ale přes noc, působit. Ráno už jen stačí vzít do ruky vlhký hadřík a důkladně jím setřít jak nečistoty, tak zbytky sody.
Jak vyčistit troubu sodou a octem
Pokud byla trouba opravdu hodně zanesená, může se vám stát, že samotná jedlá soda nebude stačit. V tomto případě pak nezbývá nic jiného než celý postup zopakovat a přidat k němu ještě druhý krok. Po dostatečné dlouhé době působení použijte ještě rozprašovač naplněný octem, které účinky sody znásobí, a nastříkejte ho přímo na sodu. Rychlostí blesku vznikne pěna, jež pohltí i odolnější nečistoty. Pak už jen setřete vlhkým hadříkem, a máte hotovo.
Jak vyčistit troubu octem a solí
Ocet a sůl se najdou v každé kuchyni. A skvěle poslouží v případě znečištěné trouby, kterou není potřeba předem zahřívat. Zkrátka a jednoduše smícháte ocet se solí tak, aby vznikla hustá pasta. Tu pečlivě nanesete na celý vnitřek trouby a necháte minimálně 3 hodiny působit. Po uplynutí této doby setřete pastu houbičkou a celou troubu dočistěte navlhčeným hadříkem.
Jak vyčistit špinavé rošty
Kovové rošty v troubě se během pečení či grilování znečistí poměrně snadno. Chcete-li je vyčistit téměř pak námahy, pak je jednoduše namočte do téměř vroucí vody s trochou mýdla nebo saponátu. Nechte takto cca dvě hodiny „odpočívat“, teprve poté vezměte do ruky tvrdý kartáč a nečistoty s jeho pomocí pečlivě vydrhněte.
Pokud jste ohledně jedlé sody, octa a soli skeptičtí, pořád existuje možnost, jak ekologicky vyčistit troubu bez chemických „dryáků“. Existují totiž speciální ekologické čisticí prostředky určené přímo na znečištěné trouby a silná znečištění v kuchyni:
ETAMINE DU LYS – ČISTIČ NA TROUBU A GRIL
ALMAWIN – INTENZIVNÍ ČISTIČ , NA SPORÁKY, HRNCE, KOV A REZ
Sklo u trouby vyčistí prášek do pečiva
Bez kypřicího prášku se pečení sladkých i slaných dobrot zkrátka a dobře neobejde. Až ho příště budete mít v ruce, zkuste ho nasypat nejen do mísy s těstem, ale i přímo do trouby. Kypřicí prášek je totiž vynikající prostředek na vyčištění špinavého a mastného skla. Obsah jednoho sáčku stačí smíchat s trochou teplé vody – použijte jí opravdu jen trošku, abyste dostali hustou pastu. Tu pak jednoduše rozetřete po skle, nechte přibližně 30 minut působit a poté dočista setřete lehce navlhčeným hadříkem.
Pomůže i kombinace sody a octa
Stejně jako u zbytku trouby, i tady vám pomůže pasta z jedlé vody a následně ocet. Půl šálku jedlé sody smíchejte s několika lžícemi vody, vzniklou pastu naneste na sklo a nechte působit 12 hodin nebo přes noc. Poté sodu setřete pomocí vlhkého hadříku. Že vám to jde hodně ztuha? Tady pomůže ocet. Nalijte ho do rozprašovače a nastříkejte na sodu – vznikne jemná pěna. Nyní už byste neměli mít problém sklo v troubě dočistit.
Naposledy aktualizováno 28. 6. 2024
- Jak vyčistit troubu bez chemie - 28. 6. 2024
- Jak vyčistit pračku bez chemie - 20. 3. 2024
- BIO bavlna a vše o ní. Proč jí dát přednost před běžnou bavlnou? - 16. 2. 2024