Všechno, co chcete vědět o ekologickém praní – část II.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

V minulém článku jsme si představili levné ekologické praní za pomoci domácího pracího gelu a pracích ořechů. Dnes si představíme další ekologické prací prostředky, které jsou u nás dostupné.

Používání ekologických prostředků na praní je šetrnější nejen k našemu organismu a prádlu, ale i zodpovědnější k životnímu prostředí. Někdo by mohl namítat, že všechno ekologické je dražší, než to konvenční. To ale nemusí být vůbec pravda. Eko prací prostředky některých značek jsou cenově srovnatelné s běžnými “chemickými” prostředky.

Výrobci eko pracích prostředků

Na českém trhu jsou nejdostupnější tyto značky:

Průvodce ekologickými pracími prostředky


Prací prášky a gely

Úplný základ jsou prací prášky a gely složené z přírodních minerální látek, různých rostlinných složek a éterických olejů.

Ekologické prášky na praní jsou většinou vyrobeny z mýdla, extraktu z mýdlových ořechů nebo prací sody spolu s rostlinnými pěnidly. Prodávají se verze na bílé i barevné prádlo, na jemné prádlo, na pleny, s přírodní parfemací nebo bez parfemace.

Bělidla a odstraňovače skvrn

Ekologické bělící prostředky na prádlo bývají vyrobeny z rostlinných tenzidů a prací sody (perkarbonátu sodného) a mnohé jsou obohaceny kyslíkem.

Jako odstraňovač skvrn se v ekologickém praní nejčastěji používá žlučové mýdlo, vyrobené z rostlinných olejů a hovězí žluči.

Změkčovače

Změkčovač snižuje tvrdost vody, což nejenže zvyšuje účinnost pracího prášku (takže ho spotřebujete méně), ale také zabraňuje vzniku vodního kamene (a prodlužuje tak životnost pračky). Obvykle se vyrábí ze zeolitu a sody.

Prací mýdla

Kromě žlučového mýdla, které se v ekologické praní používá jako účinný odstraňovač odolných skvrn (viz výše), se často setkáte i s jádrovým mýdlem. To je naprosto univerzální mýdlo, které lze použít nejen k praní, ale dokonce i k očistě pokožky. Jeho základ tvoří saponizované rostlinné oleje.

Aviváže a máchadla

V prvním článku o ekologické praní jsem zmiňovala, že náhradu aviváže si můžeme vyrobit levně z věcí, které máme doma. Výrobci ovšem nabízejí i hotové ekologické aviváže s různými vůněmi, na různé typy tkanin apod. Obsahují rostlinné silice, které změkčují vlákno, a rostlinné tenzidy, které napomáhají vypláchnutí zbytků mýdla z vláken.

Máchadlo je šetrnou alternativou aviváže. Jeho hlavním úkolem je rozpustit zbytky mýdla a usnadnit tak jeho vypláchnutí z prádla během závěrečného máchaní. Obsahuje kyselinu citrónovou, takže neutralizuje pH vody. Díky obsahu éterických olejů dodává prádlu krásnou vůni.


Zásady šetrného praní

  1. pokud je u vás tvrdá voda, je vždy lepší použít změkčovač
  2. perte nejméně na 40°C (na nižší teploty dobře vyperete jen s chemií)
  3. odolné skvrny nejprve ošetřete žlučovým nebo jádrovým mýdlem
  4. silně znečištěné prádlo můžete před praním namočit ve vodě s odstraňovačem skvrn
  5. pračku pravidelně čistěte od vodního kamene, nečistot a mastných usazenin – bude prát lépe při použití menšího množství pracího prostředku
  6. prací prostředky dávkujte s rozmyslem – většinou stačí použít méně, než doporučuje výrobce
  7. pokud dáváte prací prostředek přímo do bubnu pračky, můžete jeho doporučené množství snížit až o 20 % a výsledek bude stejný
  8. k ekologickému praní patří i šetření vodou – perte proto vždy s plnou pračkou a používejte krátké programy bez předepírání
Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.