Všechno, co chcete vědět o ekologickém praní

Vše o ekologickém praní
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Ekologické praní = praní, které nezatěžuje životní prostředí. Jednoduchá rovnice, kterou si uvědomuje většina z nás. A spousta z nás si určitě říká, že by bylo fajn začít prát ekologicky, bez chemie a co nejšetrněji k přírodě. Jak na to?

Máte pračku, která má nízkou spotřebu energie, a výběr úsporných programů? První krok je úspěšně za vámi 🙂 Teď je potřeba začít s prostředky pro ekologické praní prádla.

Běžné prací prášky obsahují tenzidy, fosfáty, plnidla, chemické vůně a barviva, která výrazně znečišťují povrchové vody. Můžou mít špatný vliv i na naše zdraví a způsobovat citlivějším lidem kožní problémy.

Eko praní prádla

Ekologické prací prostředky existují v různých variacích a cenových hladinách. Pojďme se podívat na levné i dražší ekologické prací prostředky, ale i na to, čím nahradit aviváž.

Levné ekologické praní

Spoustu lidí od ekologických pracích prostředků odrazuje cena, která může být vyšší než u konvenčních pracích prostředků. Mám pro vás ale dobrou zprávu: Ekologické praní prádla nemusí být vůbec nákladnou záležitostí. Existuje několik možností, které si představíme hned na začátku.


Mýdlový (prací) sliz neboli Ekologický prací gel

Mýdlo + prací soda + voda. Tři obyčejné ingredience, které spolu dokáží vytvořit dobře fungující, ekologický prací gel. Mýdlo je jako aktivní prací složka a soda na praní zase změkčuje vodu i tkaniny, ze kterých vyplavuje vápenné usazeniny.

Náklady na výrobu kýble domácího slizu jsou několik desítek korun. Pokud přidáte vonné éterické oleje, cena se jen o něco málo zvýší.

Jedná se o jeden z nejšetrnějších způsobů praní prádla. K výrobě mýdlového slizu samozřejmě použijte přírodní mýdlo, které je nebarvené, neparfémované a bez přidaných chemikálií. Mýdlo se ve vodním prostředí dokáže rychle rozložit na látky v přírodě běžné.

Návod na výrobu domácího pracího slizu:

V 1 litru horké vody rozpustíme 100 g nastrouhaného jádrového nebo marseillského mýdla a 70 g prací sody. Vše dobře rozmícháme a přilijeme teplou vodu do objemu 5-6 litrů. Během chladnutí sliz často mícháme, aby se na povrchu nevytvořil pevný škraloup. Výsledkem je bílá, homogenní hmota připomínající pudink. Jakmile je sliz kompletně vychladlý, zředíme jej vodou, abychom dostali konzistenci pracího gelu. Můžeme přelít do lahví. Na jedno praní používáme 200-250 ml pracího slizu.


Mýdlové ořechy

Mýdlové ořechy jsou plody stromu, který roste v Indii a Nepálu. Obsahují přírodní saponiny, které fungují podobně jako mýdlo, a při praní je vypouští do vody.

mýdlové ořechy

 

Půl kila ořechů na praní stojí okolo 300 Kč a při praní jednou až dvakrát týdně vydrží zhruba půl roku. Prací ořechy lze používat opakovaně a jelikož jsou biologicky rozložitelné, lze je po vypoužívání kompostovat.

Z mého pohledu mají ovšem rovnou dvě nevýhody:

  • – na více znečištěné prádlo jsou slabé a skoro jej nevyperou
  • – jejich ekologický aspekt je také problematický – ačkoliv se jedná o čistě přírodní produkt, musí se k nám dovážet přes půlku zeměkoule

Pokud si říkáte, že prací sliz ani mýdlové ořechy nejsou nic pro vás, ale raději byste si koupili profi ekologický prací prášek nebo gel, máte poměrně dost možností, které vám představím níže. A dobrou zprávou je, že eko prací prostředky některých značek jsou cenově srovnatelné s běžnými “chemickými” prostředky.

Výrobci ekologických pracích prostředků

Na českém trhu jsou nejdostupnější tyto značky:


Průvodce ekologickými pracími prostředky

Kromě klasických pracích prášků a gelů najdete v nabídce ekologických prostředků na praní také bělidla a odstraňovače skvrn, změkčovače, prací mýdla, prací vajíčka nebo dokonce prací pásky.

Prací prášky a gely

Úplný základ jsou ekologické prášky na praní a ekologické prací gely složené z přírodních minerální látek, různých rostlinných složek a éterických olejů.

Ekologické prášky na praní jsou většinou vyrobeny z mýdla, extraktu z mýdlových ořechů nebo prací sody spolu s rostlinnými pěnidly. Prodávají se verze na bílé i barevné prádlo, na jemné prádlo, na pleny, s přírodní parfemací nebo bez parfemace.

Prací mýdla a mýdlové vločky

Kromě žlučového mýdla, které se v ekologické praní používá jako účinný odstraňovač odolných skvrn (viz výše), se často setkáte i s jádrovým mýdlem. To je naprosto univerzální mýdlo, které lze použít nejen k praní, ale dokonce i k očistě pokožky. Jeho základ tvoří saponizované rostlinné oleje. Klasikou je potom marseillské mýdlo.

Mýdlové vločky jsou v podstatě rozmělněné prací mýdlo. Dají se tak používat do pračky místo pracího prášku nebo na ruční praní. Jsou účinné i při nízkých teplotách, dokážou odstranit odolné skvrny z různých materiálů včetně hedvábí a vlny a jsou šetrné k citlivé pokožce. Díky úplné biologické rozložitelnosti se v odpadních vodách bez zbytku rozkládají na vodu, oxid uhličitý a soli, což minimalizuje negativní dopady na životní prostředí.

Prací pásky

Na prací pásky/proužky jsem poprvé narazila v zahraničí a dlouho jsem čekala, až se dostanou k nám. Pokud se chcete vyhnout tahání těžkých pytlů s pracím práškem nebo lahví s pracím gelem, mohly by pro vás být prací pásky to pravé ořechové.

Stačí vždy přihodit jeden pásek do bubnu a zapnout pračku, nemusíte si tak dělat starosti s odměřováním správného množství prášku či gelu. Pásek se při praní úplně rozloží a dá se použít již při 30°C, s jedním páskem vyperete 5-7 kg prádla.

Obsahují jen látky na přírodní bázi, které jsou zcela biologicky rozložitelné. Jsou bez alergenů a škodlivých látek, skvělé i pro citlivou pokožku. Prací pásky dostanete v papírové krabičce, což je jediný odpad, který po nich zůstane.

Vajíčko na praní

Vajíčko na praní Ecoegg je pro mě docela novinka, ale na trhu je již několik let. Tato ekologická alternativa pracího prášku umí vyprat prádlo na výbornou bez zbytečných chemikálií. Díky minerálním peletám vytvoří hustou pěnu, která účinně odstraní všechny nečistoty a navíc upraví pH vody pro dokonalý výsledek. Během praní se vajíčko pohybuje a mechanicky uvolňuje špínu z prádla, aniž by ho poškodilo.

Není ani potřeba používat aviváž, protože Ecoegg zanechává prádlo hebké. Funguje už při 30-40°C. Prostě se jen hodí do pračky s prádlem a po použití se nechá vyschnout. Po nějaké době je potřeba koupit náhradní náplň a ve vajíčku ji vyměnit.

Prodává se i vajíčko do sušičky, které zkracuje dobu potřebnou k usušení prádla.

 

Bělidla a odstraňovače skvrn

Ekologické bělící prostředky na prádlo bývají vyrobeny z rostlinných tenzidů a prací sody (perkarbonátu sodného) a mnohé jsou obohaceny kyslíkem.

Jako odstraňovač skvrn se v ekologickém praní nejčastěji používá žlučové mýdlo, vyrobené z rostlinných olejů a hovězí žluči. Ocení je především rodiče malých dětí, kterým ani bryndák nepomůže od toho, aby se zašpinily 🙂

Změkčovače

Změkčovač snižuje tvrdost vody, což nejenže zvyšuje účinnost pracího prášku (takže ho spotřebujete méně), ale také zabraňuje vzniku vodního kamene (a prodlužuje tak životnost pračky). Obvykle se vyrábí ze zeolitu a sody.



Jak nahradit aviváž

Aviváž patří k nejškodlivějším “chemikáliím” v domácnostech. Jedná se o opravdový chemický koktejl, který je špatně biologicky odbouratelný. Na citlivé pokožce dokonce může rozvinout vyrážku nebo ekzém. Naštěstí se dá docela dobře nahradit. Můžete si buď vyrobit domácí “aviváž” z věcí, které máte běžně doma, nebo si vybrat z dnes již široké nabídky přírodních, ekologických aviváží.

Ocet + éterické oleje

Ocet je univerzální pomocník v domácnosti. Ocet působí dobře na zachování barev oblečení, vyplachuje zbytky pracího prášku/pracího slizu z tkaniny a navíc napomáhá čištění pračky od vodního kamene.

Na jedno praní je vhodné použít několik polévkových lžic, ke kterým můžete přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje. Směs nalijte do výlevky na aviváž.

Po vyprání prádlo vůbec nebude zapáchat octem, protože jeho zápach se při máchání odstraní. Pokud ne, tak prádlo vyčichne při sušení.

éterické oleje na praní

Sůl + éterické oleje

Sůl má jednu úžasnou vlastnost – změkčuje vodu. Pokud jste tedy doteď používali aviváž, protože je voda u vás doma tvrdá a prádlo po vyprání škrábalo, sůl je naprosto jednoduché a levné řešení!

Aby prádlo po vyprání krásně vonělo, pomůžeme si opět éterickými oleji. Smíchejte 4 hrnky soli s 20 kapkami éterického oleje (můžete použít jeden nebo více druhů, podle vašeho vkusu). Pro běžnou dávku prádla pak použijte 1/4 až 1/2 hrnku směsi (podle toho, jak moc je voda u vás tvrdá), pro menší dávku stačí použít 1-2 lžíce. Směs nasypte do výlevky na prací prášek.

Opět nemusíte mít strach, že byl sůl v textilii zůstala, protože se odstraní během závěrečného máchání.

Ekologické aviváže a máchadla

Výrobci ovšem nabízejí i hotové ekologické aviváže s různými vůněmi, na různé typy tkanin apod. Obsahují rostlinné silice, které změkčují vlákno, a rostlinné tenzidy, které napomáhají vypláchnutí zbytků mýdla z vláken.

Máchadlo je šetrnou alternativou aviváže. Jeho hlavním úkolem je rozpustit zbytky pracího prostředku a usnadnit tak jeho vypláchnutí z prádla během závěrečného máchaní. Obsahuje kyselinu citrónovou, takže neutralizuje pH vody. Díky obsahu éterických olejů dodává prádlu krásnou vůni.


Zásady šetrného praní

  1. pokud je u vás tvrdá voda, je vždy lepší použít změkčovač
  2. perte nejméně na 40°C (na nižší teploty dobře vyperete jen s chemií)
  3. odolné skvrny nejprve ošetřete žlučovým nebo jádrovým mýdlem
  4. silně znečištěné prádlo můžete před praním namočit ve vodě s odstraňovačem skvrn
  5. pračku pravidelně čistěte od vodního kamene, nečistot a mastných usazenin – bude prát lépe při použití menšího množství pracího prostředku
  6. prací prostředky dávkujte s rozmyslem – většinou stačí použít méně, než doporučuje výrobce
  7. pokud dáváte prací prostředek přímo do bubnu pračky, můžete jeho doporučené množství snížit až o 20 % a výsledek bude stejný
  8. k ekologickému praní patří i šetření vodou – perte proto vždy s plnou pračkou a používejte krátké programy bez předepírání

 


Máte další tipy na levné a ekologické prací prostředky? Tak se s nimi podělte dole v komentářích! 🙂

Naposledy aktualizováno 25. 4. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *