Průvodce: Bio a přírodní krémy na opalování

Přírodní opalovací krémy - průvdoce
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Výběr přírodní kosmetiky na opalování se rok od roku zvětšuje. A to je jenom dobře! Kdo by se nechtěl chránit před spálením, pigmentovými skvrnami, předčasnou tvorbou vrásek a vysoušením pleti, a přitom na sebe nemuset “patlat” chemické přípravky, které jsou možná daleko horší než ostré sluneční paprsky?

Přírodních produktů na opalování je na českém trhu teď opravdu mnoho, což ale na druhou stranu poněkud komplikuje výběr toho správného. V tomhle článku se proto dozvíte něco o přírodních a bio opalovacích krémech a ověřených značkách a výrobcích, abyste se v celé nabídce lépe zorientovali.

TIP: Přečtěte si také o olejích na opalování a o tom, jak pečovat o pokožku po opalování.

Jak fungují přírodní “opalováky”

Přírodní opalovací krémy fungují na bázi fyzikálního – minerálního filtru. Konvenční opalovací přípravky s “chemickým” filtrem působí tak, že pohlcují sluneční paprsky, aby nemohly pokožce ublížit, zatímco fyzikální filtry paprsky odráží, takže se k pokožce vůbec nedostanou.

Tyto fyzikální – minerální filtry najdete ve složení jako zinc oxide (zinek)titanium dioxide (titan). Jemně namleté minerály vytvoří na pokožce ochranou vrstvu, přitom se do těla nevstřebávají. Pleť chrání proti UVA i UVB záření.Nevýhodou opalovacího krému s minerálním filtrem je tužší konzistence, která se hůře roztírá a může zanechat bílý povlak. To ovšem záleží výrobek od výrobku. U kvalitních přírodních opalovacích krémů jsou částice fyzikálních filtrů velmi malé, takže problém s rozmazáním bez bílého povlaku bývá menší, a takové krémy jsou i efektivnější v ochraně proti slunci. Na druhou stranu je ale třeba hlídat, aby tyto částice nebyly tak malé, že by dosahovaly “nano” rozměrů (tj. menší než 100 nm). Ty totiž mohou pronikat kůží a mohou poškozovat buňky! Pokud tedy na obalu opalovacího krému s minerálními filtry narazíte na slovo „nano“ (většinou někde poblíž složení), tak od něj raději dejte ruce pryč.

Výhodou je, že přírodní krémy a mléka na opalování obsahují mnoho dalších přírodních složek, které pečují o pokožku namáhanou sluncem.

opalování s přírodními opalovacími krémy

Co je SPF a jaký SPF zvolit?

SPF je zkratka pro Sun Protection Factor – Sluneční ochranný faktor. Je to číslo, které najdete na obalu (nejen přírodního) opalovacího krému, a označuje účinnost ochrany před slunečním zářením. Čím vyšší je hodnota SPF, tím vyšší je ochrana. Např. opalovací krém se SPF 30 znamená, že opalovací krém prodlouží čas, který můžete strávit na slunci bez spálení, asi 30krát ve srovnání s nepoužitím ničeho.

Je taky důležité ověřit si, že opalovací krém má tzv. širokospektrální ochranu, což znamená, že chrání proti UVB i UVA záření. Na obalu je to většinou označeno jako „Broad Spectrum“, nebo uvedeno, že chrání proti UVB/UVA. Případně hledejte zmínku o SPF/PA+.

SPF (sluneční ochranný faktor), volte podle svého fototypu. Jaký fototyp jste? To zjistíte v tomhle článku na blogu Econea.cz.

Kromě fototypu myslete také na to, že každá část těla potřebuje jiný stupeň ochrany (podle toho, jak moc je vystavena slunci). Také se zamyslete nad tím, kde se pohybujete. Ve městě vám bude stačit nižší ochrana, zatímco u moře nebo na horách potřebujete chránit víc.

minerální opalovací krémy

Opalovací krém na tělo vs. opalovací krém na obličej

Přírodní opalovací krém na tělo by se měl hlavně dobře nanášet a vstřebávat. Přeci jenom ho nanášíme na větší plochy a je fajn, když to jde opravdu snadno. Žádoucí je proto spíše tekutější konzistence a plusem je odolnost vůči vodě nebo potu.U pleťového opalovacího krému na obličej má ale většina z nás větší požadavky. Především by neměl ucpávat póry a obsahovat komedogenní látky, o pleť by měl zároveň pečovat a hydratovat ji. Měl by se rychle vstřebat a nezanechávat mastný film, aby bylo možno na něj nanést make-up aby líčení vydrželo. Nesmíme taky zapomínat na to, že obličej vystavujeme slunci nejvíc, proto je vhodné zvolit krém s vyšším ochranným faktorem, v létě alespoň SPF 50.


Nejlepší přírodní opalovací krémy – TOP 5 značek

Osobně jsem vyzkoušela již dlouhou řadu různých přírodních krémů na opalovaní. Dá se říct, že každou sezónu zkouším něco nového 🙂 Existuje ale několik značek, ke kterým se pravidelně vracím, protože nabízejí vysoce kvalitní přírodní, minerální opalovací krémy, dobře se nanášejí, jsou odolné a pokožku opravdu chrání.

Eco Cosmetics

Značka Eco Cosmetics pochází z Německa a v nabídce má 100% přírodní kosmetiku bez syntetických látek. Přitom se ceny produktů vzhledem k jejich kvalitě drží opravdu při zemi. Nabízí opalovací krémy s různými stupni ochrany a alergiky jistě potěší i nabídka opalovacích krémů bez parfemace.

Opalovací krémy Eco Cosmetics jsou k zakoupení na e-shopech:

Wooden Spoon

Bulharská značka Wooden Spoon vyrábí šetrné přírodní a bio opalovací krémy s maximální ochranou, které jsou vhodné i pro miminka. Jejich 100% přírodní SPF krémy obsahují nerafinované oleje, másla a další organické pečující látky. Produkty jsou vyráběny v malém množství, takže když si jejich krém koupíte, můžete si být jistí, že se jedná o čerstvý produkt.

Opalovací krémy Wooden Spoon můžete zakoupit na těchto e-shopech:

Alphanova

Francouzská značka Alphanova vyrábí přírodní a organickou kosmetiku již řadu let. V jejím sortimentu najdeme opravdu mnoho různých přípravků na opalování, a to jak klasické minerální opalovací krémy, tak praktické tekuté krémy ve spreji.

Opalovací krémy Alphanova můžete zakoupit na těchto e-shopech:

Mádara

MÁDARA je lotyšská značka přírodní kosmetiky s certifikátem Ecocert. Jejich kosmetika je typická obsahem extraktů z bylinek z baltských luk a lesů, které díky krátkému létu kvetou a plodí rychleji, a extrakty jsou tak koncentrovanější a efektivnější. Mádara nemá širokou nabídku přírodních SPF krémů, ale já nedám dopustit především na jejich SPF 50 na obličej – přečtete si moji upřímnou recenzi.

Opalovací krémy Mádara jsou k zakoupení na těchto e-shopech:

Eco by Sonya

Australská značka Eco by Sonya nabízí luxusní přírodní opalovací krémy. Připlatíte si za ně, ale za to si můžete být jistí, že dostanete ten nejkvalitnější, nontoxic opalovací krém, který se krásně roztírá, chrání a o pokožku pečuje. Ve složení najdete takové ingredience jako aloe vera, kyselinu hyaluronovou, kokosovou vodu, extrakty z ovoce a přírodní másla a oleje. Kromě úžasného přírodního složení si značka zakládá na ohledu k životnímu prostředí, produkty jsou veganské a netestované na zvířatech. Značka má hned několik certifikátů

Opalovací krémy Eco by Sonya můžete zakoupit třeba na:


Přečtete si další tipy, jak se opalovat bez chemických filtrů, včetně doporučení na zajímavé značky minerálních opalovacích krémů.

Máte nějakou svoji oblíbenou značku přírodních a bio opalovacích krémů?

Naposledy aktualizováno 22. 7. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *