Vybíráme zdravé a pohodlné dětské boty: 3 tipy, na co se zaměřit před nákupem

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Vybrat správně dětské boty je klíčové pro zdravý vývoj nohou každého dítěte. Zdravé, ergonomické a pohodlné boty mohou předcházet řadě zdravotních problémů, ale pomáhají také se správným rozvojem motorických schopností dítěte. Abychom vám usnadnili tento důležitý úkol, připravili jsme pro vás 3 tipy pro nákup vhodných dětských bot.

jak vybrat dětské boty

1. Velikost a střih: Jak zvolit správnou velikost dětských bot?

Před koupí nových dětských bot je zásadní správně změřit nejen délku, ale i šířku chodidla dítěte. Děti rostou rychle, takže je nutné měření provádět pravidelně, ideálně každé 2-3 měsíce.

Jak na to? Vezměte si dostatečně velký papír a tužku. Dítě by mělo stát vzpřímeně, zatímco obkreslíte tvar jeho nohy. Dbejte na to, aby byla noha, kterou zrovna obkreslujete, zatížená celou váhou těla, abyste dostali co nejpřesnější výsledek. U malých, neposedných dětí to může být docela výzva a možná to budete muset vyzkoušet několikrát.

Až budete mít nožky obkreslené, změřte nejenom délku, ale i šířku chodidla (v nejširší části). Je možné, že se rozměry budou u každé nohy o několik milimetrů lišit, takže vždycky berte v potaz vyšší hodnotu.

Při výběru bot je důležité zvolit velikost, která dítěti poskytne dostatek prostoru pro pohyb prstů. Mezi nejdelším prstem a špičkou boty by měla být mezera zhruba 1-1,2 cm. Tento prostor umožňuje nejen pohodlí, ale také přirozený růst nohy. Příliš malé boty mohou způsobit deformace prstů a chodidla, zatímco příliš velké boty mohou vést k nestabilitě při chůzi.

Kromě délky je důležitá i šířka boty. Boty by neměly být ani příliš úzké, ani příliš široké. Příliš úzké boty mohou způsobovat otlaky a puchýře, zatímco příliš široké boty mohou vést k nestabilitě a nesprávnému držení těla.

Široké, normální nebo úzké chodilo?

Dobrou zprávou, která vám výběr dětských bot zjednoduší, je, že můžete poměrně snadno zjistit, zda má vaše dítě širokou, normální nebo úzkou nohu. Stačí podělit délku nohy jeho šířkou a výslednou hodnotu porovnat se sloupcem na příslušném řádku v následující tabulce:

  Poměr délky a šířky
Délka chodidla (cm) Velmi široká Široká Normální Úzká
<13 <2,15 2,15-2,3 >2,3
13-16 <2 2-2,25 2,25-2,5 >2,5
16-20 <2,2 2,2-2,4 2,4-2,65 >2,65
>20 <2,4 2,4-2,6 >2,6

Příklad: Chodilo má délku 17 cm a šířku 7 cm: 17/7 = 2,43

Podíváme se na řádek s délkou nohy 16-20 cm a vidíme, že vypočítané číslo ukazuje na normální nohu.

U každého solidního prodejce obuvi byste pak měli mít možnost vybrat si dle šířky boty. Tak například na e-shopu CCC si můžete u dětských bot rovnou vyfiltrovat, zda chcete z jejich širokého sortimentu zobrazit pouze standartní, široké nebo úzké boty. A pokud si přeci jen nebude jistí, můžete si boty přijít vyzkoušet na prodejnu.

CCC - výběr šířky obuvi

2. Materiál a kvalita: Proč záleží na kvalitních materiálech?

Při výběru dětských bot je klíčové sáhnout po modelech vyrobených z přírodních materiálů, jako je kůže nebo bavlna. Tyto materiály jsou totiž prodyšné, zajišťují optimální cirkulaci vzduchu uvnitř boty a pomáhají předcházet pocení nohou a potenciálnímu vzniku plísní. Přírodní materiály se také lépe přizpůsobují tvaru nohy.

dětské boty

3. Vlastnosti dětských bot: Co je důležité pro správný vývoj chodidla?

Máte změřeno a víte, po jakých materiálech koukat. Co dál? Zaměřte se na tyto parametry:

  • Tvar: Dětské boty by měly mít prostornou, kulatou špičku, aby v ní byl dostatek místa pro prstíky. Pro děti se zásadně nedoporučuje obuv do špičky, protože může způsobit deformity, jako je vbočený palec, vybočený malík nebo kladívkové prsty.
  • Hmotnost: Čím lehčí dětské boty budou, tím lépe. Hlavně u nejmenších dětí, které se teprve učí chodit a těžká obuv by je omezovala.
  • Ohebnost boty a měkká konstrukce: Zvláště v oblasti prstních kloubů, kde se noha při chůzi ohýbá, musí být botičky co nejohebnější. Tvrdá, nepoddajná obuv je nepohodlná a narušuje zdravý vývoj nohou.
  • Zpevněná pata (opatek): Zajišťuje stabilitu nohy a podporuje správné držení těla. Opatek by měl být dostatečně pevný, aby zabránil bočním pohybům paty v botě, ale zároveň měkký, aby netlačil a nezpůsoboval nepohodlí.
  • Kotník a nárt: Jak bota sedí dítěti okolo kotníku a nártu, budete muset vyzkoušet. Každé dítě má totiž úplně jiný tvar kotníku a výšku nártu. Výrobci bot to často řeší tak, že na botách najdete suchý zip a botu můžete utáhnout, jak potřebujete. Ale samozřejmě se může stát, že boty od některé značky vašemu dítěti vůbec nesednou a budete se muset kouknout po jiné.

Pohodlné a zdravé dětské boty

Kvalitní dětské boty jsou investice do zdraví

Zdravé a pohodlné boty přispívají k správnému vývoji dětských nohou a prevenci zdravotních problémů v budoucnosti. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat velikost dětské nožky, vybírat kvalitní přírodní materiály a dbát na důležité vlastnosti obuvi pro správný vývoj dětské nohy. Vaše dítě si zaslouží to nejlepší.


Článek vznikl ve spolupráci s ccc.eu/cz.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 9. 9. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *