Stejně jako u jiných kategorií výrobků také u textilního zboží najdete různá označení, která zastupují různé certifikáty kvality. Díky nim se rychle zorientujete v tom, o jaké výrobky jde, jak i z jakého materiálu byly vyrobeny a jaké mají další parametry, včetně ekologických. Může jít o certifikáty, které se vztahují jen k určité zemi nebo světadílu, nebo o celosvětová označení. Pojďme si popsat ty nejdůležitější z nich.
OEKO-TEX
OEKO-TEX nebo s jiným přepisem ÖKO-TEX je název mezinárodní asociace 17 nezávislých výzkumných a testovacích ústavů, která byla založena v roce 1992. Systém testování OEKO-TEX STANDARD 100 je ve všech zapojených institucích vybudován na stejných standardech, které jsou v souladu s vědeckým pokrokem neustále aktualizovány.
Všechny textilní nebo kožené výrobky, které nesou některý z certifikátů OEKO-TEX, patří ve svých kategoriích k nejkvalitnějším a jsou vždy vyrobeny pouze z materiálů, které jsou zcela bezpečné pro zdraví uživatelů daného výrobku.
Co všechno se testuje
Během testování se ověřuje, zda se v materiálech nevyskytují:
- – těžké kovy,
- – formaldehyd,
- – pesticidy,
- – alergenní látky,
- – potenciálně karcinogenní látky,
- – další chemické látky škodlivé lidskému zdraví.
Výše zmíněné látky se hledají ve všech použitých materiálech, tedy nejen ve tkaninách a úpletech, ale také v nitích, knoflících, nýtech, cvočcích, drucích, zipech, poutkách, háčcích apod. Pouze ty kvalitní látky a další materiály, které je neobsahují, mohou získat certifikát kvality výrobku OEKO-TEX.
Testování se netýká jen vlastního materiálu, ale také celého výrobního řetězce, včetně všech subdodavatelů, až po distribuci a finální prodej (látky splňující tento standard prodává např. česká firma Biante.)
Čtyři třídy výrobků OEKO-TEX STANDARD 100
Testování je různě důkladné podle toho, do které třídy výrobků patří – od nejvyšší, tedy třídy I, po nejnižší (třída IV):
I: Oděvy pro děti do věku tří let.
II: Oděvy, které přicházejí přímo do styku s pokožkou lidského těla, například spodní prádlo, halenky, košile, trička apod., včetně speciálního oblečení pro sportovce.
III: Oděvy, které nepřicházejí přímo do styku s pokožkou lidského těla, například kabáty, bundy apod.
IV: Ostatní textilní výrobky, například bytový textil, matrace, textilní podlahové krytiny apod.
Jiné certifikáty OEKO-TEX
OEKO-TEX STANDARD 100 je nejrozšířenějším certifikátem, ale asociace OEKO-TEX uděluji i další certifikáty, a to:
- – certifikát STeP pro kontrolu dodavatelského řetězce,
- – certifikát ECO Passport pro kontrolu látek z ekologického hlediska,
- – certifikát Made in Green pro kontrolu bezpečnosti, zodpovědnosti a ekologičnosti výrobních procesů,
- – certifikát Detox to Zero pro kontrolu znečištění a zpracování odpadních vod,
- – certifikát Leather Standard pro testování škodlivých látek v kožených výrobcích.
Platnost certifikace OEKO-TEX
V případě, že testovaný materiál požadovaným standardům kvality odpovídá, získá příslušný OEKO-TEX certifikát na 1 rok, kdy může své výrobky označovat odpovídajícím štítkem a informaci o jeho udělení mít i na svém webu, případně v dalších firemních materiálech. Pak ale musí být výrobek znova otestován, aby se opětovně prověřilo, že je produkován správnými výrobními postupy a v souladu s pravidly OEKO-TEX.
GOTS (GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD)
Pro výrobce módního textilního zboží patří certifikace GOTS k nejvýznamnějším, a to jak z hlediska své komplexnosti, tak i důvěryhodnosti. GOTS je zkratkou pro celosvětovou normu ekologického textilu. Nevztahuje se tak na kožené zboží, ale výhradně jen na textilní produkty, které nesmí obsahovat žádné nebezpečné součásti, jako jsou alergeny, karcinogenní látky, formaldehyd, toxické chemické zbytky a nebezpečná bělidla. Bělení může probíhat jen na bázi kyslíku.
Suroviny na textilní produkty musí být vypěstovány bez použití pesticidů a herbicidů a udržitelná péče musí být věnována také ochraně půdy a vody potřebné pro jejich zemědělskou produkci. Výrobci musí pečlivě evidovat každý krok, aby nemohlo dojít k záměně certifikovaných výrobků za běžné, a musí detailně evidovat všechny chemické látky potřebné k výrobě.
GOTS certifikát může získat jen výrobek, při jehož produkci byla použita voda, která byla ve všech fázích čištěna v čistírnách odpadních vod. Podstatný je také férový přístup k farmářům i zaměstnancům textilek. Zakázána je dětská práce a jakákoli diskriminační či spravedlivé zaměstnávání omezující pravidla.
Certifikace GOTS platí také pro obaly textilních výrobků. Musí být vyrobeny z recyklovaného materiálu a nesmí obsahovat žádné PVC. Ve srovnání s běžnou textilní produkcí při výrobě textilních produktů s certifikací GOTS vzniká o více než 40 % menší množství oxidu uhličitého, což je dnes důležitější než kdy dříve.
Tip: I když si koupíte výrobek s příslušným certifikátem kvality, jen při správné péči vám bude dlouho sloužit. Víte například, jak často byste měli prát a měnit povlečení nebo jak správně prát a bělit bílé prádlo?
Dvě úrovně certifikace GOTS
Aby mohl výrobek získat certifikát GOTS, musí být minimálně ze 70 % vyroben z certifikovaných a ekologicky vyrobených přírodních vláken. To je nižší kategorie certifikátu GOTS označovaná jako „Made with 70 % organic material“.
Ještě kvalitnější výrobky nesou označení „Organic“ a obsahují minimálně 95 % certifikovaných a ekologicky vyrobených přírodních vláken. Nejčastěji se jedná o nejkvalitnější bio bavlnu, která nesmí obsahovat vůbec žádné geneticky modifikované organismy (GMO).
Certifikát GOTS uděluje více certifikačních institucí, které se ale řídí stejnými standardy, takže jejich certifikace GOTS je zcela rovnocenná.
BLUESIGN
Bluesign je certifikace pro výrobce textilu, která pokrývá celý výrobní řetězec, a to s ohledem na ochranu životního prostředí a bezpečnost všech osob, které se do výroby v jakékoli její části zapojili. Pokud ho chce výrobce získat, musí aktivně chránit nejen budoucí uživatele textilních produktů, ale také zdraví pracovníků, kteří je vyrobili. Týká se to péče o odpadní vody, kvalitu a zejména netoxičnost použitých barviv a také o celkovou ekologickou stopu, kterou za sebou daná textilní produkce zanechává.
Organizace Bluesign je zcela nezávislá a zkoumá kompletní výrobní textilní procesy. Ve svých auditech nejen popisuje nebezpečné látky či metody, ale také navrhuje alternativní a ekologicky příznivá řešení textilní výroby. To se týká nejen použitých chemických látek, ale spotřeby energie, spotřeby vody, emisí výroby a hluku, které výroba způsobuje.
Certifikáty Bluesign
Také Bluesign uděluje dva typy certifikátů. Certifikát „Bluesign approved fabric“ potvrzuje, že daný finální produkt byl vyroben v souladu s pravidly Bluesign, a to minimálně z 90 %. Pro zbývajících 10 % platí, že nesmí přicházet přímo do kontaktu s pokožkou zákazníků a musí být na seznamu doporučených látek v souladu s pravidly certifikace Bluesign.
Ještě vyšší kategorií jsou výrobky s certifikátem „Bluesign product“, které musí podmínky plnit z 95 %. Zbylých 5 % musí být na seznamu doporučených látek a projít testováním v laboratoři.
Kromě těchto existují i další textilní certifikáty. Psali jsme také o certifikátech Fair Wear a PETA pro férovou a veganskou módu.
Naposledy aktualizováno 24. 5. 2024
- Black Friday 2024 na eko, udržitelných a zdravých e-shopech - 25. 11. 2024
- 4 způsoby, jak oslavit Vánoce bez nadměrné spotřeby energie - 21. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Tipy na „měkké“ ekologické dárky - 15. 11. 2024