Květové vody – víte, jak je využít?

květové vody - hydroláty - jak je používat
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Růžová, levandulová, heřmánková – tyto tři květové vody jsou asi těmi nejznámějšími. Mnoho žen je používá místo pleťové vody či tonika, přitom v sobě ale ukrývají mnohem větší potenciál. Na co všechno lze hydroláty (=květové vody) použít? A tušíte, jak se vůbec vyrábí?

Seznámení s květovými vodami

Květové vody jsou zcela unikátní. Ukrývají v sobě úžasnou sílu, a především univerzální vlastnosti, díky nimž vám mohou pomoci s mnohými problémy. Ačkoliv většina z vás si je dá hned do souvislosti s péčí o pleť, možná vás překvapí, že je lze využít i v aromaterapii a aplikovat je při nevolnosti či bolestech hlavy. Velkou výhodou květových vod je to, že jsou zcela bez kontraindikací, a mohou si je tak s klidem dopřávat i velmi citliví jedinci, těhotné ženy nebo nemocné děti.

co jsou to květové vody

Květová voda a její výroba

Květová voda vzniká jako druhotný produkt při výrobě některých éterických olejů, konkrétně těch, které se získávají parovodní destilací. Při destilaci vznikne velmi silně koncentrovaný éterický olej, který zůstane na hladině a sebere se zní, a zbývající tekutina v nádobě je právě květová voda. Je plná mnoha účinných látek pocházejících z konkrétní rostlinky a na rozdíl od éterického oleje nemá nijak výraznou vůni.

Květová, nebo květinová voda? A co je hydrolát?

Hydrolát, květová voda, květinová voda – je mezi těmito pojmy nějaký rozdíl? Je i není. Hydrolát, někdy též hydrosol, je jiným označením pro květovou vodu, jejíž výrobu jsme si popsali výše, a neobsahuje žádné konzervanty, parfemaci (včetně té přírodní) ani alkohol. Jako květinovou vodu naopak označujeme produkt, který kromě květové vody obsahuje ještě alkohol, jenž sice prodlužuje trvanlivost, ale citlivějším jedincům může způsobovat podráždění pleti.

výroba květových vod

Jakou květovou vodu si vybrat

Květových vod dnes existuje celá řada, a proto pro vás máme tento praktický seznam, z něhož si podle svého typu pleti můžete vybrat tu, která pro vás bude nejvhodnější. Pokud máte to štěstí, že můžete svou pleť označit jako „normální“, pak je pro vás vhodný jakýkoliv hydrolát.

květové vody

Jak používat květovou vodu?

Mnoha způsoby, jen se podívejte:

Jako pleťová voda i tonikum

Ačkoliv hydroláty často tvoří výchozí surovinu při výrobě různých kosmetických produktů, dají se bezvadně použít i samy o sobě – fungují podobně jako pleťová voda či tonikum. Pleť tak nejen dočistí, ale také jí dodají potřebnou hydrataci, aniž by za sebou zanechávaly mastný či lepivý film. Další účinky se pak liší podle konkrétní květové vody, tj. zklidňují podráždění, stahují póry a podobně. Jejich použití je přitom velmi jednoduché – nanesete květovou vodu na vatový tamponek, a tím pak očistíte pleť.

Květovou vodou proti podráždění

Květové vody mají mnoho benefitů, nicméně jedním z nich je to, že zklidňují podrážděnou pleť – mírní začervenání a redukují pocity pnutí či svědění. Právě z tohoto důvodu se skvěle hodí nejen po opalování, ale třeba i po holení nebo epilaci. K tomu můžete vilínovou, růžovou nebo levandulovou vodu, a chcete-li její zklidňující účinky ještě podpořit, doporučujeme ji skladovat v lednici – bude příjemně chladit.

Na vlasy i přes make-up

Zkuste si někdy do ještě vlhkých vlasů po umytí nastříkat pár pumpiček hydrolátu (nesmývejte) – funguje jako přírodní kondicionér. Kadeře se vám odvděčí tím, že půjdou snáz rozčesat, zůstanou jemné na dotek a budou lépe chráněné před třepením i lámáním, protože získají potřebnou hydrataci. Květovou vodu dále oceníte při líčení – stačí ji nastříkat na hotový make-up a nechat zaschnout, prodlouží se tím jeho výdrž.

Na výrobu pleťové masky

Pokud už jste někdy přemýšleli nad tím, že byste si chtěli zkusit vyrobit vlastní kosmetiku, pak můžete začít právě s pleťovou maskou. Ta je totiž opravdu jednoduchá a zvládnete si ji připravit doslova za pár vteřin. Stačí smíchat vhodný jíl s vybraným hydrolátem, a sice v poměru 1:1, rozmíchat na hladkou pastu, a tu pak nanést na pleť. Nechte působit 10–15 minut a poté pečlivě opláchněte čistou vodou. Pokud by se náhodou stalo, že vás během aplikace masky začne pálit pleť, je to známkou toho, že maska moc rychle zaschnula. Pokud je ale přestříkáte trochou květové vody, mělo by být po problému.

jak se vyrábí květová voda

 

Proti únavě či stresu

Květové vody můžete použít také k péči o rozbolavělé tělo i duši. V tomto případě ne nejlepší je jen tak rozstřikovat do prostoru, v němž pobýváte, abyste je mohli vdechovat, případně si je můžete vtírat do oblasti beder či na hrudník. Proti únavě skvěle bojují mátový či eukalyptový hydrolát a při stresu a s ním spojené nespavosti se zase doporučují geránium, pomerančový květ (neroli) nebo jasmín.

Na chřipku i rozdrážděný žaludek

Jestliže se celkově necítíte ve své kůži, můžete sáhnout po levandulové, eukalyptové či myrtové květové vodě. Ty se doporučují nejen při chřipce, ale i na kašel nebo další projevy nachlazení. Nejjednodušší je rozprašovat hydroláty do prostoru kolem obličeje, případně si s jejich pomocí masírovat obličej, krk a hrudník. Při žaludečních nevolnostech je nejlepší volbou hydrolát z máty, případně z heřmánku, který můžete s klidem užívat vnitřně – postačí jednorázová dávka 40-50 ml.

Květové vody v kuchyni

Použití květových vod v kuchyni není žádnou novinkou, ale má již několikasetletou tradici v zemích severní Afriky či v Indii. Hydroláty jsou zde součástí cukrovinek, marmelád, ale klidně i masových pokrmů. Nejčastěji se pro tyto účely používá květová voda z růže damašské, což můžete ostatně zkusit i doma – do těsta se přidává cca. 50-70 ml (například do bublaniny). Připravit si z hydrolátu ale můžete i čaj nebo kávu (dávkuje se 50 ml na 1 litr výsledného nápoje).

Naposledy aktualizováno 5. 7. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *