České sportovní oblečení – přehled značek, které vyrábějí eticky a lokálně

České sportovní oblečení
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

V Česku a na Slovensku existuje poměrně dost značek sportovního oblečení. Bohužel ale většina z nich vyrábí oblečení v zemích třetího světa, kde (jak všichni víme) není téměř možné zajistit důstojné podmínky pro pracovníky. Zboží k nám navíc putuje přes půl světa, což je něco, čemu se já osobně snažím vyhýbat.

Napadlo mě tedy dát dohromady seznam českých výrobců sportovního oblečení, kteří vyrábějí lokálně a eticky. Oblečení těchto českých (a slovenských) značek se šije v České republice, na Slovensku, popřípadě v blízkých zemích Evropy.

Zároveň jsem na snažila zaměřit na ty české značky sportovního oblečení, kterým záleží na kvalitě a udržitelnosti. Žádná značka není 100% dokonalá, ale rozhodně je to lepší volba než sportovní oblečení z řetězců.

Pokud tedy sháníte oblečení české výroby (nebo slovenské či evropské) na sport nebo outdoorové aktivity, čtěte dál 🙂


CITYZEN

cityzen

Značka CityZen vzešla z nadšení tří kamarádů z Chrudimi, kteří sdíleli vášeň pro kvalitní a inovativní oblečení. V roce 2018 přišli s revolučním trikem, které odolává potu, špíně a redukuje nepříjemné zápachy. Toto unikátní triko na trhu plném levného oblečení z Asie zazářilo. Firma získala několik ocenění, včetně StartUp roku a Shop roku.

CityZen během uplynulých let rozšířil svůj sortiment o funkční polokošile, neviditelná trička pod košili, pánské boxerky, košile, dětské oblečení, dámské šaty, antibakteriální kalhotky, dámská trička tílka a dokonce i kojicí trička. A co je úžasné, všechny jejich výrobky jsou vyráběny v České republice od první nitky. CityZen spojuje kvalitu, inovaci a místní výrobu do jedinečného funkčního a módního zážitku.

Fascinující proces výroby oblečení od CityZen si můžete přečíst na jejich webu tady.

NEBBIA

nebbia

Značka NEBBIA se zrodila už v roce 1997 v Žilině na Slovensku. Specializuje se na sportovní oblečení pro různé aktivity, od jógy a běhu až po crossfit a další sporty. Jejich cílem je inspirovat a povzbuzovat lidi k pohybu, ať už jste začínající nebo zkušení sportovci.

Oblečení NEBBIA je navrhováno a vyráběno v Evropě v omezeném množství, protože nejsou stoupenci masové produkce. Zároveň se zavázali k ochraně životního prostředí a nabízejí oblečení vyrobené z recyklovaných materiálů a organické bavlny.

PURA VIDA

puravida

Pura Vida spatřila světlo světa v Brně v roce 2016 s jasnou vizí – přinést do světa oblečení, které rozdává radost, dobrou náladu a zvedá sebevědomí. Jejich poznávacím znamením jsou odvážné potisky, které ozvláštní každý kus, ať už se jedná o oblečení pro holky nebo pro kluky.

Za unikátním vzhledem kousků od Pura Vida stojí talentovaná designérka Petrucciya a další kreativci z celého světa. Co dělá Pura Vida výjimečnou je, že celý proces – od nápadu po balení do krabice – probíhá v Česku. Zakladatelky jsou ženy, a tak není divu, že v týmu dominují právě ony, včetně českých švadlenek, které dotvářejí každý kousek s precizností a péčí. Pura Vida není jen značka, je to příběh spojený s pohybem, barevností a důrazem na místní řemeslnou kvalitu.

ELEVEN

eleven

Značka Eleven spojuje sport, barvy a radost ze života. Tato česká značka sportovního oblečení se zrodila v roce 2004 v Jablonci nad Nisou, kde oblečení dodnes vyrábí.

Sportovní oblečení Eleven je nejen módní a stylové, ale reprezentuje kvalitu a technologický pokrok. Značka se snaží vyvarovat masové výrobě a klade důraz na funkčnost a životnost oblečení.

Nabízejí i zakázkovou výrobu – můžete mít sportovní oblečení ve svém vlastním designu. Od loňska u nich najdete také eco-friendly kolekci, která využívá recyklované materiály evropského původu. Minimalistický design a paleta 12 vzájemně kombinovatelných barev tvoří krásnou symbiózu stylu a udržitelnosti.

SHOX

shox

Nestává se často, že značka vystartuje vyráběním ponožek a později ovládne i svět funkčního termoprádla. Shox je slovenská značka, která vznikla roku 1995. Roky vyráběla pouze ponožky, ale postupně rozšířila své portfolio, aniž by ztratila na kvalitě.

S více než třiceti modely ponožek, které jsou určené pro každodenní použití až po náročné sportovní a outdoorové aktivity, si tu najde každý své. Jejich termoprádlo je vyrobeno z kvalitní merino vlny volně se pasoucích novozélandských ovcí. Nejenže je antialergenní a má vysoce absorpční vlastnosti, ale také dlouhou životnost, pokud mu věnujete náležitou péči. Nabídka termoprádla zahrnuje trička, spodky a praktické sety, které vás budou doprovázet na vašich dobrodružstvích po celý rok.

MOWEMENT

mowement

MOWEMENT je česká značka sportovního oblečení, založená třemi mladými sportovci. Jejich cílem je vytvářet technologické sportovní oblečení s důrazem na udržitelnost.

Oblečení od MOWEMENT je speciální, protože používají materiál s nanočásticemi grafenu, což je v podstatě jejich vlastní inovativní materiál. Je lehký, pevný, efektivně vede teplo, je antibakteriální a chrání před UV zářením (má UPF 50+). Další materiál, který na výrobu oblečení používají, je z recyklovaných plastových lahví a také produktové balení produktů je ekologické, vyrobené z bioodpadu. Všechny výrobky vznikají v Třebíčské šicí dílně pod rukama českých švadlen.

Momentálně mají v nabídce trička pro ženy i pro muže s krátkými a dlouhými rukávy.

TERMOVEL

termovel

Od roku 2000 je TERMOVEL synonymem pro funkční termoprádlo a sportovní oblečení pro všechny – muže, ženy, děti, a dokonce i myslivce a rybáře, pro které nabízí speciální kolekce. Značka vznikla na moravskoslovenském pomezí pod rukama týmu zkušených profesionálů. Právě zde se rodí myšlenka a návrh, probíhá výběr materiálů, doladění detailů, i zhotovení produktů.

Značce TERMOVEL termovel není cizí ani ekologie a péče o planetu. Nedávno představili kolekci funkčního oblečení vyrobeného z recyklovaného oceánského plastového odpadu.


Další české značky sportovního oblečení, které vyrábějí lokálně, v Česku nebo na Slovensku:


Znáte nějaké další české výrobce sportovního oblečení? Dejte mi o nich vědět dolů do komentáře a já je doplním do článku 🙂


NA ZÁVĚR: Pokud vás zajímá oblečení české výroby nejen na sport, podívejte na našich 5 tipů na zajímavé české značky, vyrábějící originální módu.


Dostávejte nové články každý měsíc na vás e-mail! Přihlaste se zde:

Naposledy aktualizováno 2. 11. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

2 Replies to “České sportovní oblečení – přehled značek, které vyrábějí eticky a lokálně”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *