Ať už chcete ve svém jídelníčku celkově omezit živočišné produkty, nebo třeba vejce nemůžete jíst ze zdravotních důvodů, možná už jste někdy přemýšleli nad tím, jak a čím se vejce dají nahradit. Máme pro vás hned několik tipů, jak na to.
Náhrady vajec hledejte v lednici i ve spíži
Nezáleží na tom, zda jste vegan, nebo vám vajíčka prostě jen nedělají dobře. Existuje naštěstí dostatek možností, jak je můžete při vaření a pečení nahradit. Vejce fungují především jako pojivo a zároveň mají i určité kypřicí účinky. Ty sice u pečení hrají důležitou roli, ale přesto existuje spousta možností, čím vejce v těstě nahradit
A pak jsou tu pokrmy, kde hrají hlavní úlohu. Třeba v omeletě, v míchaných vajíčkách nebo ve vajíčkové pomazánce. I v takových jídlech je můžete vejce nahradit, například tofu, ale musíte se smířit s tím, že hotový pokrm bude chutnat prostě jinak.
Mám pro vás hned 6 tipů, jak nahradit vejce, a co můžete použít jako náhradu.
1) Banán nebo jablečné pyré
Zralé banány jsou skvělou možností, jak při pečení nejen nahradit vajíčka, ale zároveň pokrmu dodat přirozeně sladkou chuť. Banány stačí rozmačkat vidličkou na kaši a použít je jako základ na sušenky, lívanečky, vafle či bábovku.
1 vejce nahradí přibližně 3 lžíce rozmačkaných banánů (cca. půlka menšího banánu).
Je ale samozřejmě třeba počít s tím, že hotové jídlo bude po banánech chutnat. Jemnější chuť má pak jablečné pyré, které je skvělé do koláčů apod.
Místo 1 vejce přidejte 5 polévkových lžic (čtvrt hrnku) jablečného pyré a smíchejte s trochou prášku do pečiva.
2) Místo vajec luštěniny
Možná už jste někdy slyšeli o hrašce. Jak je patrné již z jejího názvu, je vyrobená z hrachu. Hodí se tedy spíše do slaných pokrmů jako karbanátky, nákypy, koláče atd. Kromě toho, že je výborná na obalování, můžete ji použít také na zahušťování, jako omáčku na zeleninu nebo k obalování řízků a placek.
Jedno vejce nahradíte přibližně 20 g hrašky a 40 ml vody.
Velmi podobně funguje i cizrnová mouka – místo 1 vejce použijte 3 lžíce, které smícháte s vodou v poměru 1:1. A jen tak mimochodem, máte-li doma cizrnu v konzervě, dvě lžíce nálevu perfektně zastoupí v receptech jeden bílek.
3) Semínka jako skvělé pojivo
Lněná i chia semínka nejen patří mezi báječné zdroje omega-3 mastných kyselin, ale můžete jimi také nahradit vajíčky. Jistě, omeletu si z nich nepřipravíte, ale budou se vám hodit do třeného či křehkého těsta, do brownies či na výrobu slaného pečiva.
Jedno vajíčko zastoupí 1-2 lžíce chia semínek smíchaných se 3-4 polévkovými lžicemi vody.
Stačí nechat krátce nabobtnat, a můžete vesele péct. Lněná semínka oproti tomu potřebují ve vodě zůstat pár hodin.
Místo 1 vejce použijte 20 gramů lněných semínek a 50 ml vody.
4) Mouka, škrob, ale i jedlá i soda
Běžná pšeničná mouka je bohatá na lepek, který těsto na muffiny či palačinky dokáže držet pohromadě velmi dobře.
2 lžíce mouky smíchané s 2 lžícemi vody, 2 lžícemi oleje a 1 lžící prášku do pečiva budou pracovat stejně jako jedno vajíčko.
Těsto se hravě spojí, a navíc bude hezky vláčné. Na podobném principu fungují také 2 lžíce kukuřičného či bramborového škrobu smíchané pouze se 2 lžícemi vlažné vody. A konečně můžete vyzkoušet i jedlou sodu. Na 500 gramů mouky se používají 3-4 lžičky rozmíchané v 2-3 lžičkách octa/citronové šťávy.
5) Rostlinná mléka nebo jogurty
Pokud se zdržujete konzumace vajec i mléčných výrobků, určitě v ledničce najdete nějaké rostlinné mléko.
Namísto jednoho vajíčka při pečení použijte 3-4 lžíce rostlinného mléka, které těstu dodá vlhkost.
Do muffinů i dalšího sladkého pečiva se hodí i sójový, ovesný či kokosový jogurt.
Jedno vejce bezvadně nahradí přibližně 60 gramů rostlinného jogurtu smíchaných se špetkou prášku do pečiva (přidejte ho o něco více, než je celkové množství uvedené v receptu).
6) Tofu a další sójové produkty
Tzv. hedvábné (silken) tofu se speciální druh tofu, které je velmi měkké. Nepleťte si ho tedy s běžným tofu, které slouží jako náhražky masa. Silken tofu se prodává v malých obalech podobným těm na mléko nebo na paštiku. Třené i kynuté těsto dokonale spojí a dodá mu vláčnost i texturu podobnou vejcím. Přidává se ho stejné množství jako u jogurtu.
Použijte přibližně 60 gramů silken tofu místo 1 vejce.
A co vás určitě potěší – tohle tofu díky své konzistenci slouží jako náhrada vajec tak věrně, že z něj lze připravit i „míchaná vajíčka“.
Na závěr se ještě pojďme podívat na vaječný průmysl trochu zblízka. O tom, že se s chovem slepic pojí etická stránka, už jste určitě někdy slyšeli. Napadlo by vás ale, že produkce vajec představuje nemalou ekologickou zátěž?
Velkoprodukce vs. vejce z ekologického chovu
Většina českých vajec stále pochází z klecových chovů, a to od slepic, které jsou krmeny importní, geneticky modifikovanou sójou. To ale není jediné úskalí vaječné velkoprodukce. Například studie Španělských vědců z roku 2018 prokázala, že velkochov slepic na vejce je jednou z podstatných příčin vzniku skleníkových plynů (zdroj).
U slepic chovaných v rámci ekologického zemědělství pak platí přísná pravidla, např. u krmiva. To tedy nemusí být nutně v biokvalitě, ale minimálně nesmí být geneticky modifikované ani ošetřené umělými hnojivy a pesticidy. Slepice si navíc velmi často hledají potravu i samy, a sice z půdy, na níž většinu dne pobývají. A jejich trus lze zároveň využít i jako levné a velmi účinné hnojivo (je ale třeba ho ředit vodou, aby se ošetřované rostliny nespálily).
Vejce z ekologického chovu (tzn. bio vejce, jejichž kód začíná 0) mají navíc tu výhodu, že neobsahují žádné chemické látky. Mají přirozenou barvu, jsou bohatší na karotenoidy i vitamin E a mají mnohem lepší poměr omega-3 a 6 mastných kyselin. Tato kritéria jsou přísně kontrolována podle standardů Evropské unie. Znamená to tedy, že pokud si koupíte vejce s označením BIO, máte jistotu, že pocházejí z dobrého chovu.
Máte nějaký další tip, jak nahradit vejce při pečení a vaření? Podělte se s námi dole v komentářích 🙂
Naposledy aktualizováno 18. 12. 2024
- Jak vyčistit troubu bez chemie - 28. 6. 2024
- Jak vyčistit pračku bez chemie - 20. 3. 2024
- BIO bavlna a vše o ní. Proč jí dát přednost před běžnou bavlnou? - 16. 2. 2024
Skvělé, zrovna se chystám péct chleba, kam se mají přidávat 4 vejce, a toto jsem potřebovala vědět, děkuji! 🙂