Houby v péči o pleť a proč je vyzkoušet

Houby v kosmetice
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

V přírodní kosmetice patří mezi nejžádanější ingredience především rostlinné oleje a výtažky z nejrůznějších pozoruhodných rostlin. Momentálně se ale čím dál víc derou do popředí jiní zástupci přírodní říše, do kterých byste to možná vůbec neřekli: houby!

Češi jsou národ houbařů a houby neodmyslitelně patří do české kuchyně (ačkoliv jsou mezi námi i tací, kteří je nesnášejí). České lesy ale ve skutečnosti poskytují pouze zlomek z toho, co svět hub nabízí. Na naší planetě roste přes 50 tisíc druhů hub. Asi nejzajímavější skupinou jsou potom léčivé neboli medicinální houby.

léčivé houby

Síly medicinálních hub využívá především Tradiční čínská medicína. Právě Číňané už před několika tisíci lety objevili vliv hub na posílení imunitního systému a různých orgánů v lidském těle. Až v minulém století se léčivé houby dostaly k nám, na Západ. Před několika lety jsem zaznamenala potravinové doplňky s houbovými extrakty a byla jen otázka z času, kdy si jejich účinků všimnou odborníci na péči o pleť a kosmetické značky.

Houby v kosmetice a jejich účinky

Když jsem zkoumala, jaké účinky mohou mít houby v péči o pleť, nestačila jsem se divit. Je jich totiž skoro tolik jako hub samotných 😀 Působí třeba na různé záněty a zarudnutí, mohou zlepšit strukturu pleti, podporují přirozenou obnovu kožních buněk a pomáhají posílit kožní bariéru.

houby shiitake

Vybrala jsem 4 nejzajímavější zástupce z řad léčivých hub a podívala jsem se blíže na to, jaké účinky mohou mít na naši pleť. Tady jsou:

Reishi – Lesklokorka lesklá

Reishi obsahuje velké množství betaglukanů, které umí přilákat vlhkost z okolního prostředí do pokožky, a tím napomáhat k optimální hydrataci. Je skvělá i proti zánětům a zarudnutí pokožky. Má antioxidační a omlazující účinky.

Reishi je vůbec velice zajímavá houba, která může v lecčem pomoci i při užívání vnitřně. Často se označuje za „houbu nesmrtelnosti“.

Chaga – Rezavec šikmý

Chaga (čaga) obsahuje vyšší množství antioxidantů než açai, borůvky a granátové jablko, které se často pro své antioxidační účinky v přírodní kosmetice používají. Obsahuje ale taky kyselinu betulinovou, která by měla zrychlovat regeneraci tkání a pomáhat rychlejšímu hojení.

Shiitake – Houževnatec jedlý

Houba shiitake obsahuje značné množství kyseliny kojové (kojic acid), která pomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny a jizvičky. Obsahuje taky antioxidant s názvem L-ergothioneine, který podporuje rychlejší proces buněčné obnovy, což vede ke zdravé produkci kolagenu a elastinu.

Cordyceps – Housenice čínská

Cordyceps je jednou z nejuniverzálnějších hub, co se účinků týče. Je to zdroj silných antioxidantů, pomáhá hydratovat suchou pokožku, zvýšit produkci kolagenu a elastinu a dokonce se ukazuje, že je skvělým pomocníkem k lokální léčbě ekzémů.

TIP: Přírodní kosmetiku s obsahem léčivých hub začala vyrábět česká značka CareMedica.


Pokud vás účinky medicinálních hub na pleť zaujaly, tak jako mě, nemusíte se omezovat pouze na kosmetiku a tzv. vnější použití. Dají se užívat i vnitřně ve formě extraktů v kapslích či tinktur. Vybrat si vhodný doplněk můžete třeba podle toho, jaký problém s pletí vás trápí:

  • Suchá či dehydratovaná pleť? Reishi pomůže udržet v pleti vlhkost.
  • Zašedlá pleť či pigmentové skvrny? Shiitake díky kyselině kojové dokáže snižovat produkci melatoninu.
  • Předčasná tvorba vrásek? Chaga má vysoký obsah antioxidantů, které bojují proti oxidačnímu stresu, způsobujícím stárnutí pokožky.
  • Hormonální akné? O cordycepsu je známo, že ovlivňuje endokrinní systém žláz a hormony, které vylučují.

Přesvědčily vás houby o tom, že si v kosmetice zaslouží větší pozornost? Nebo s nimi máte už zkušenosti? Napište mi do komentářů pod článek 🙂


Článek vznikl ve spolupráci s obchodcinskemediciny.cz.

Naposledy aktualizováno 29. 6. 2021

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *