Jak to tak vypadá, i v roce 2021 budeme trávit spoustu času doma. A proto hodně z nás bude přemýšlet o tom, jak si tam udělat nejen příjemné, ale i zdravé a ekologické prostředí. Zároveň budeme uvažovat o tom, jak doma šetřit elektřinou nebo teplem, protože účty za loňský rok rozhodně radostné nebyly. Tenhle posun v životním stylu většiny lidí se odráží i v trendech, které nás v letošním roce v oblasti bydlení čekají.
Pojďte se se mnou podívat na 5 trendů pro ekologický domov v roce 2021.
1. Inteligentní bydlení
Inteligentní dům by se dal jednoduše popsat jako dům, který sám obstará všechny nezbytné věci kolem zabezpečení, komfortu, ale i úspor energie. Všemožné vychytávky, které sem patří, jsou sice trendy už nějaký ten pátek, ale kdy jindy by se měly dostat do širšího povědomí než letos, kdy už druhým rokem budeme pořád doma?
Téma inteligentního nebo chytrého bydlení je tak komplexní, že se do tohodle článku určitě nevejde. Proto jsem vybrala jen pár příkladů, kde se chytrý a ekologický domov protínají:
- – automatické řízení topení a klimatizace pro maximální komfort a úsporu energie
- – regulace osvětlení podle dané situace (už nemusíte pamatovat na zhasínání)
- – optimální větrání pro zdravou výměnu vzduchu a úsporu energií
- – automatické zavlažování zahrady ze zásobníku dešťové vody
- – úsporné elektrické spotřebiče
2. Hydroponie
Během loňského roku hodně z nás zatoužilo po návratu k přírodním elementům. I proto poptávka po pokojovkách výrazně narostla a někteří dokonce začali zahradničit na balkónech městských bytů. Domácí pěstování jistě nadchne spoustu lidí i letos a díky hydroponii se do něho mohou pustit i ti, kteří hledají méně náročný způsob zahradničení.
Hydroponie je pěstování rostlin bez zeminy. Rostou pouze v živném roztoku a upevňovací funkci plní granulát keramzit. Z jeho povrchu rostliny přijímají živiny a vodu. Pomocí hydroponie se dá pěstovat téměř vše a pro některé rostliny je to dokonce lepší než pěstování v půdě.
Díky tomu, že rostliny v podstatě žijí ve vodě si nemusíte dělat hlavu s tím, jak kterou zalévat, a nemusí se pravidelně přesazovat. Výhodou hydroponie je zvýšení vzdušné vlhkosti v místnosti. Rostliny takto pěstované také významně regulují škodliviny ze vzduchu.
3. Přírodní materiály v interiéru
Kromě rostlin vypěstovaných doma je letos na čase přinést si domů ještě víc přírodních prvků a zaměřit se na organické materiály v interiéru.
Eliminujte co nejvíc umělých materiálů a místo toho volte ty přírodní. Poohlédněte se po bytovém textilu ze lnu a konopí. Vyměňte plastové doplňky za ty ze dřeva.
Já osobně dřevo v interiéru miluju a kde to jde, volím právě vybavení ze dřeva. Nechci nikoho nabádat, aby hned vyměnil veškerý nábytek za ten z masivu… zvlášť, pokud je váš stávající plně funkční – to by moc ekologické nebylo 🙂 I dřevěné doplňky umí interiér krásně proměnit. Tady je pár mých tipů:
Dřevěné bedýnky a boxy. Hodí se na ukládání všech možných věcí, které nechcete mít vystavené na očích. Můžete je i různě kombinovat a postavit si třeba podstavec na květiny.
Dřevěné dekorace. Já na dekorování moc nejsem, ale líbí se mi různé vyřezávané obrazy na zeď. A naprosto jsem se zamilovala do podložky z kmene stromu.
Vidím také velký návrat ratanu a proutěných doplňků. Různé košíky a košíčky se hodí na ukládání malých věcí (podobně jako výše zmíněné boxy). A proutěná křesla bych si chtěla pořídit na terasu.
4. Půjčovny věcí
Občas se stane, že potřebujeme doma něco opravit, ale nemáme potřebné nářadí. Nebo si chceme uvařit či upéct něco extra, ale nemáme potřebné kuchyňské vybavení. Nebo si chceme vyzkoušet, zda by nás bavilo začít hrát na nějaký hudební nástroj, ušít si něco na sebe, nebo fotit analogovým foťákem, ale nechceme hned investovat do věcí, které jsou k tomu potřeba. A proto vznikají půjčovny věcí.
V Praze byla pionýrem Knihovna věcí (Library of things). A je na čase, aby se koncept půjčovny věcí dostal i do menších měst. Ale nemusíte na nic čekat a vyzkoušet některou z internetových platforem, která za tímto účelem vznikla. Na Pujcim.to nebo SharyGo.cz si můžete půjčovat věci od lidí ve vašem blízkém okolí.
5. Bezodpadová ekologická drogerie
Ekologická drogerie je fajn, nicméně většina prostředků se pořád prodává v plastových obalech (ačkoliv mnohdy vyrobených z recyklovaných plastů). Myslím, že je na čase se i v tomto ohledu posunout zase trochu víc udržitelným směrem. A to směrem bezodpadovým, nebo téměř bezodpadovým.
Už jsem narazila na několik firem, které se právě tímto směrem vydaly. Vyrábí koncentrované čisticí prostředky, které zředíte s vodou. Koncentrát existuje většinou v pevné formě jakési tablety, která se ve vodě rozpustí. A u našich sousedů na Slovensku vznikla značka, která vyrábí ekologické koncentráty čisticích prostředků ve vratných skleněných obalech – brzy vám o ní napíšu!
Vyzkoušet můžete i DIY (domácí čističe). Podívejte se na článek s návody na výrobu několika základních čisticích prostředků.
Článek vznikl ve spolupráci s ČistéDřevo.cz.
Naposledy aktualizováno 29. 6. 2021
- 4 způsoby, jak oslavit Vánoce bez nadměrné spotřeby energie - 21. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Tipy na „měkké“ ekologické dárky - 15. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Ekologické dárky pro děti - 7. 11. 2024
Děkuji za skvělý článek. Zrovna jsem narazila na tento blog a jsem nadšená. Sama se o Zero Waste zajímám, ale jsem poměrně nováček. Nedávno jsem narazila na super webovou stránku: greenmat.cz/Doplnky-do-kuchyne-c159_146_2.htm, kde se dá sehnat ekologické vybavení a doplňky do kuchyně. Mají například krásná prkénka, příbory, pratelné žínky a tak podobně. No prostě stránka přesně pro nás, milovníky naší planety.