Rozhovor se zakladatelkou kosmetiky Pimpinella: Každý produkt je moje umělecké dílo

Rozhovor se zakladatelkou kosmetiky Pimpinella
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Pimpinella je značka etické a holistické kosmetiky a pro mě momentálně jedna z nejzajímavějších značek české přírodní kosmetiky. Okouzlí vás na první pohled vizuálně povedenými obaly ze skla české výroby, ale to co se skrývá uvnitř teprve stojí za to: čistě přírodní složení vymazlené do posledního detailu. Za celou značkou přitom stojí jen jedna talentovaná žena – Petra Nováková, která dává do Pimpinelly celou svoji duši, a je to znát.

holistická kosmetika Pimpinella

Pojďte se s kosmetikou Pimpinella blíže seznámit skrze rozhovor s Petrou!


Kdy jste se poprvé začala zajímat o přírodní kosmetiku a proč?

Zlomový moment, kdy jsem se začala detailně zajímat o složení kosmetiky, bylo narození mého syna. Pochopila jsem velmi rychle, že ač produkty byly baleny v něžných barvách s obrázky miminek, jakoby na ně vůbec nebyly určené. Novorozeně se mi po nich vždy ošklivě osypalo pupínky, kůžička reagovala podrážděně. Následoval atopický ekzém. Pochopila jsem, že líbivé produkty jsou často koktejlem chemikálií. Došlo mi, že čím méně toho na dětátko dám, tím lépe.

Začala jsem se detailně zajímat o složení kosmetiky i potravin, zkoumala nejen obsah, ale zda u procesu netrpí slepice v kleci či testovaný králík v laboratoři. V té době přírodní kosmetika nebyla ještě tolik populární, často se za “přírodní” převléklo i to nepřírodní. Byla to nutnost začít tvořit vlastní čisté produkty.

Více o Petřině cestě k přírodní kosmetice si můžete přečíst přímo na webu Pimpinelly.

 

Co vás motivovalo k tomu založit Pimpinellu, a jaký byl váš první produkt?

Motiv byla koupě domu z roku 1750 v podhůří Jizerských hor, kde jsem manželovi přebrala jeho umělecký ateliér, zrekonstruovala a překolaudovala na výrobnu kosmetiky. Takže motivem byla i velkorysost mého manžela! 🙂 První produkt byl pochopitelně krém na miminko Děťátko, protože se mi v tu dobu zároveň narodilo třetí dítě, ale spolu s ním i pleťový krém Miláček

 

Co vlastně znamená jméno Pimpinella?

Pimpinella je botanický název pro bedrník, který hojně rostl v našem sadu ve Velkých Losinách, odkud pocházím. Miluji všechny miříkovité rostliny, jsou jako deštníky pro vesmírný prach – obrácené směrem k nebi. 

Pimpinella - balzám na rty

 

Jak složité je založit si v ČR vlastní kosmetickou značku a co ten proces obnáší?

Proces je to složitý. Každý produkt, ještě než se dostane na trh, musí projít zdlouhavým procesem schválení u SZÚ, dermatologickým testováním na lidských dobrovolnících a dalšími náležitostmi, které kontroluje evropský portál kosmetických přípravků. Podmínkou pro vůbec první vývoj takového produktu je pochopitelně legislativně schválená provozovna pro tento účel, kterou pravidelně kontroluje krajská hygiena. Teprve pak můžete kouzlit.

 

Co všechno máte vy osobně v Pimpinelle na starosti? Kolik lidí se celkově na značce podílí?

Na starosti mám úplně všechno. Od samotného vývoje produktů, grafický návrh jejich obalu, marketing i samotný obchod. S chodem e-shopu (balení a vyřizování objednávek) mi pomáhají brigádníci. Také mne moc nepotkáte na trzích, protože nejvíce vlastní energie dávám právě do produktů a jejich tvorby, aby měly skutečné hluboké poslání i afirmace. Na to potřebuji vlastní vnitřní sílu a o víkendech čas na rodinu, abych takové poslání mohla brát jako pravdivé.

„Nejvíce energie dávám do produktů a jejich tvorby, aby měly skutečné hluboké poslání i afirmace.“

 

Jak se vaše produkty liší od ostatních značek přírodní kosmetiky?

Asi nejvíce právě v tom, že Pimpinella není růstový podnik pro byznys, ale je “pomalá” a velmi osobní – zákazníci mají i možnost nechat si svůj oblíbený pleťový krém namíchat do dózy z léčivého kamene Aragonitu. Tu jim pak stále dokola doplňuji. Jen pro ně – to je velmi osobní.

Kouzlo Pimpinelly spočívá v tom, že není hnána penězi a obřím prodejem, ale její filozofie je založena na tom, že svou práci miluji, každý produkt je moje umělecké dílo a hospodařím v harmonii se svým vlastním časem, který tady na zemi mám. To jsou věci nevyčíslitelné hodnoty, kterou se liším od ostatních značek přírodní kosmetiky a kterou každý zákazník skutečně pocítí.

„Pimpinella není růstový podnik pro byznys, ale je “pomalá” a velmi osobní.“

 

Jak moc je pro vás důležité ekologické balení produktů? A je to nimi náročnější než s plastovými obaly, které stále hodně přírodních značek používá?

Eko balení je velmi důležité a protože chci, aby obaly produktů byly i pěkné, je to často náročné. Do procesu se snažím zapojit i ostatní šikovné ruce tady v kraji, takže mi například skleněné flakony zdobí malá rodinná firma paní Podzimkové tady v Jablonci nad Nisou. I díky této spolupráci jsem hrdým držitelem značky Regionální produkt Jizerské hory. Zákazníci se mě často ptají, zda jsou obaly vratné. Tady jsem si spočítala, že ekologická zátěž s jejich vracením (doprava, sterilizace) by byla daleko větší, takže je většina produktů ve skle, které lze recyklovat do nekonečna.

Pimponella - balzám MEIA-NOITE

Jaký je váš oblíbený produkt od Pimpinelly?

Já nejvíc miluji výživný noční balzám s pupalkou a ovesným lipidovým komplexem MEIA-NOITE. To je srdcovka navržena pro mne. A pak MYRÍNÉ – peelingovou masku s moringou. Nelze snad slovy popsat, jak krásně se po ní cítím.

Pimpinella - Myrine

Jaké máte s Pimpinellou plány do budoucna?

Právě rekonstruujeme stodolu, kde by měl v budoucnu vzniknout prostor pro různé semináře s tematikou bylin a přírodní kosmetiky a časem i malá zážitková prodejna či ubytování s wellness. V současné chvíli pracují už dva luxusní kosmetické salony s Pimpinellou – to je báječný pocit, když další šikovné ženské ruce šíří moje poslání “pomalé” a celostní péče. To mě velmi těší a do budoucna doufám, že budou přibývat. 


Děkujeme za rozhovor a přejeme ať se Pimpinelle do budoucna moc daří!

Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.


Naposledy aktualizováno 16. 5. 2024

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *