Česká přírodní kosmetika – přehled značek

Česká přírodní kosmetika

V Česku je plno značek přírodní kosmetiky a občas mě až překvapí, z čeho všeho si můžeme vybírat. Než jsem začala dávat dohromady tento článek, nenapadlo mě, že z toho může vzniknout až tak dlouhý seznam.

Produkty níže uvedených českých značek přírodní a bio kosmetiky mají společné kvalitní suroviny, mnohdy z ekologického zemědělství, obsah bylinných a rostlinných extraktů, jsou bez chemických konzervantů (parabeny), emulgátorů, silikonů, barviv a parfemace, neobsahují ropné deriváty a nebývají testovány na zvířatech. Některé kosmetické produkty těchto značek se pyšní různými certifikáty, protože prošly přísnou kontrolou.

Seznam české přírodní kosmetiky budu neustále rozšiřovat o nové značky, na které narazím. Chybí mi tu něco? Napište mi do komentářů pod článek, na jakou značku jsem zapomněla, a do seznamu ji přidám.


Saloos

Logo_SaloosRyze česká značka, která vznikla již roku 1993 a dnes platí za jednoho z největších a nejznámějších výrobců bio kosmetiky u nás.

Co má v nabídce: rostlinné oleje, obličejové oleje, odličovací oleje, květinové vody, tuhé karité balzámy, tělové a masážní oleje, kokosové oleje, tělové peelingy, koupelové oleje, éterické oleje atd.

KDE NAKUPOVAT: Snad celý sortiment najdete online na Biooo.cz, ale i v mnoha dalších e-shopech. Saloos je široce dostupný i v kamenných obchodech

Certifikáty: CPK bio

 

Nobilis Tilia

logo-NobillisDalší známá česká značka přírodní kosmetiky Nobilis Tilia vznikla roku 1994. V posledních letech pravidelně rozšiřuje nabídku o nové zajímavé produkty.

Co má v nabídce: pleťové a tělové oleje, odličovací oleje, květinové vody, pleťové vody, krémy, deodoranty, pleťové masky a peelingy, pleťová séra (hlavně jejich známou Biofázi)…

KDE NAKUPOVAT: Online na Biooo.cz nebo Econea.cz, ale i čím dál častěji v kamenných obchodech

Certifikáty: CPK, CPK bio

 

Dr. Popov

logo_dr_popovJedna z nejstarších českých značek přírodní kosmetiky, čajů a potravinových doplňků. Existuje od roku 1993, ale navazuje na dlouholetou rodinnou tradici v bylinkářství.

Co má v nabídce: mnoho druhů bylinných mastí, pleťovou a tělovou kosmetiku, bylinkové čaje, Tea Tree olej a výrobky z něj, Aloe Vera, éterické oleje atd.

KDE NAKUPOVAT: Ve zdravých výživách nebo přímo na DrPopov.cz

Certifikáty: HACCP

 

Karel Hadek

karelhadek-logoPřípravky od Karla Hadka se v Československu začali vyrábět v roce 1990. Sám pan Hadek je legenda, špičkový aromaterapeut, který začal vyrábět kosmetiku již v 80. letech v Německu. Jeho přípravky byli nejdříve určeny pouze do rukou profesionálů, ale dnes už jsou dostupné běžnému spotřebiteli.

KDE NAKUPOVAT: Na eshop.karelhadek.eu

Co má v nabídce: pleťovou a tělovou kosmetiku, parfémy, čisticí prostředky pro domácnost, éterické oleje, vlasové produkty, doplňky stravy…

TIP: Karel Hadek vydává 4x ročně časopis Aromaterapie. Každé jeho číslo je plné zajímavých článků.

Cosm’etika

cosmetika_logoZnačka přírodní, veganské dekorativní kosmetiky, kterou založila rostlinolékařka Michaela Kochanová. Je ekologická z hlediska obalů, produkty jsou baleny v papíru a je možné využít “refill” systému.

Co má v nabídce: oční stíny, řasenku, oční linky, pudr, tvářenku, rtěnky

KDE NAKUPOVAT: Celý sortiment najdete na Ladybio.cz

Certifikáty: CPK, Vegan

 

Original Atok

atok_logoMajitelka a zakladatelka značky Atok, Anastazie Skopalová, je léty zkušená kosmetička, masérka a aromaterapeutka, která se učila od samotného Karla Hadka. K výrobě kosmetických přípravků používá jen ty nejkvalitnější bio suroviny.

Co má v nabídce: pleťovou kosmetiku, tělovou kosmetiku, rostlinné a masážní oleje, vlasovou kosmetiku, kosmetiku pro děti a pro muže, éterické oleje a spoustu dalšího

KDE NAKUPOVAT: Na Biooo.cz nebo přímo na OriginalAtok.cz

 

Havlíkova přírodní Apoteka

havlíkova_apoteka_logoHavlíkova přírodní Apoteka čerpá z tradičních receptů věhlasného lékárníka Karla Havlíka, které obohacuje o moderní vědecké poznatky. Ačkoliv je značka na českém trhu poměrně mladá (vznikla roku 2014), některé jejich produkty se staly skoro legendárními – třeba mast Havlíkův přírodní zázrak.

Co má v nabídce: masti a krémy, masky, balzámy na rty, tělovou kosmetiku, vlasovou kosmetiku

KDE NAKUPOVAT: Ve specializovaných a partnerských obchodech Havlíkovi přírodní apoteky (seznam) a mnoha e-shopech

Certifikáty: CPK Bio

 

Soaphoria

soaphoria-logoSoaphoria je slovenská značka, ale dovolila jsem si ji zařadit do seznamu české přírodní kosmetiky. Základem většiny výrobků Soaphoria jsou za studena lisované oleje a další čisté přírodní látky.

Co má v nabídce: pleťové, tělové a masážní oleje, krémy, peelingy, masky, deodoranty, pěnivé koule a soli do koupele, vlasovou kosmetiku, dětskou kosmetiku

KDE NAKUPOVAT: Na Ladybio.cz, na Notinu a spoustě dalších e-shopů

ladybio-728x90.jpg

 

Botanicus

logo-botanicusZnačka Botanicus pěstuje rostliny ve vlastních ekologických zahradách bez použití chemických hnojiv nebo postřiků. Zároveň dbá na šetrné zpracování, jejich výrobky obsahují nejvyšší možný podíl rostlinných složek.

Co má v nabídce: bambucké máslo, bylinné masti, mýdla, tělová másla, šampony,

KDE NAKUPOVAT: Ve vlastních a franšízových kamenných obchodech

Certifikáty: certifikát ekologického zemědělství

 

Boemi (Cosmetica Bohemica)

boemi-logoZnačka Boemi vznikla již roku 1999. Nejprve pod značkou Lavea ručně vyráběla bylinková mýdla, poté postupně přidávala další kosmetické produkty. Značka stále klade důraz na ruční výrobu, nejkvalitnější suroviny a odmítá testování na zvířatech.

Co má v nabídce: tuhá a tekutá mýdla, sprchové gely, koupelové soli, šumivé koule do koupele, tělová másla a mléka, balzámy na rty, tělové peelingy a další

KDE NAKUPOVAT: Na Boemi.cz

 

Topvet

topvet_logoZnačka Topvet je jedním z nejstarších výrobců přírodní kosmetiky u nás, vznikla již roku 1990. Využívají suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství, šetrné výrobní procesy a obaly z recyklovatelných materiálů. Jejich výrobky jsou poměrně široce dostupné v kamenných prodejnách.

Co má v nabídce: především nejrůznější rostlinné oleje, masážní a léčebnou kosmetiku, peelingy, mýdla, tělová másla, balzámy a masti, doplňky stravy

KDE NAKUPOVAT:  Na Topvet.cz

Topvet - přírodní kosmetika

 

Bione

bione_logoKosmetika Bione je poměrně široce dostupná v českých drogériích. Je privátní značkou firmy Drogerex, která je od roku 1998 distributorem kosmetiky. Kosmetika Bione je typická produktovými řadami, z nichž každá obsahuje několik druhů výrobků.

Co má v nabídce: pleťovou kosmetiku, vlasovou kosmetiku, dekorativní kosmetiku, péči o rty, opalovací přípravky, kosmetickou vazelínu atd.

KDE NAKUPOVAT: V malých drogériích

Certifikáty: nemá, ale na webu uvádí BIO deklaraci

 

Delibutus

delibutus_logoKonopná manufaktura Delibutus se od roku 2011 specializuje na výrobu kosmetiky z konopí, které sami pěstují. Kosmetika Delibutus je vyráběna ručně, s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Kromě kosmetiky u značky najdete čaje, konopná semínka a konopný protein.

Co má v nabídce: konopné masti, bambucké máslo, konopný olej, séra, vlasovou kúru, kosmetiku pro zvířata

KDE NAKUPOVAT: Sortiment Delibutus prodává např. Biooo.cz

 

Libebit

libebit_logoDalší menší česká značka přírodní kosmetiky, která je na trhu teprve pár let. Produkty Libebit jsou ručně vyráběné, z kvalitních rostlinných olejů a másel, kozího mléka nebo mořské soli.

Co má v nabídce: především nejrůznější přírodní mýdla, ale i masti a krémy a šumivky do koupele

KDE NAKUPOVAT: Na Biooo.cz nebo na Libebit.cz

 

Cannaderm

cannaderm_logoNejznámější česká značka konopné kosmetiky působí na Českém trhu již od roku 2002. Nabízí zřejmě nejširší sortiment kosmetiky s panenským konopným olejem u nás, mnoho výrobků Cannaderm řeší různé zdravotní problémy spojené s kůží.

Co má v nabídce: masti, krémy, masky a další pleťovou kosmetiku, mýdla, vlasovou kosmetiku, balzámy na ty, zubní pasty a další

KDE NAKUPOVAT: V menších drogériích a zdravých výživách, na spoustě e-shopů nebo na Cannaderm.cz

Certifikáty: CPK, CPK Bio

 

Naturinka

logo-naturinkaMalá rodinná značka Naturinka vznikla roku 2013. Veškerá jejich kosmetika je vyráběná ručně a s důrazem na ekologický přístup nejen ve výrobě, ale i v obalech (většina z nich je dokonce vratná!).

Co má v nabídce: mýdla, tuhé šampony a kondicionéry, krémy, masti, olejíčky, balzámy na rty

KDE NAKUPOVAT: Ve zdravých výživách nebo na Naturinka.cz

 

Biorythme

biorythme_logoZa značkou stojí vystudovaná chemička Aneta, která veškerou kosmetiku Biorythme vyrábí ručně, z pečlivě vybraných ingrediencí a v malých množstvích. Za zmínku stojí i to, že jsou všechny bezvodé, a tak v nich nejsou použity žádné zbytečné konzervanty.

Co má v nabídce: deodoranty, balzámy na rty a pleťové krémy

KDE NAKUPOVAT: Na Biorythme.cz a v partnerských obchůdcích

 

Magic Gaia

Magic Gaia logoZnačka Magic Gaia vznikla poměrně nedávno pod rukama šikovné Evy. Kosmetika je z těch nejkvalitnějších ingrediencí a ve výrobcích najdete opravdu zajímavé kombinace přírodních extraktů, které si vyrábí sama. Další zajímavé výrobky budou postupně přibývat.

Co má v nabídce: mýdla, pleťová séra a balzámy, aromaoleje, deodoranty, soli do koupele

KDE NAKUPOVAT: Na MagicGaia.cz

 

Caltha

Výrobky značky Caltha vyrábí v Olomouci nadšená Michaela Vaněčková. Používá ingredience v BIO kvalitě a od ověřených dodavatelů z Evropy. Výrobků má v nabídce opravdu velké množství a všechny mají krásné, přírodní složení. Zaujaly mě obzvlášť promyšlené kombinace rostlinných olejů s éterickými oleji.

Co má v nabídce: vlasovou kosmetiku, deodoranty, bylinná mýdla, pleťové a tělové krémy, zubní pasty a další

KDE NAKUPOVAT: Na Caltha.cz

 

Renovality

Značka Renovality se zaměřuje na kosmetické (pleťové a tělové) oleje, které prodává v krásném balení z fialového skla. V nabídce jsou jak čisté rostlinné oleje, tak promyšleně sestavené směsi pro různé typy pleti nebo kožní problémy. U Renovality najdete i oleje, které jsou na našem trhu poměrně neobvyklé, jako např. kávový olej, okurkový olej nebo olej z opuncie.

Co má v nabídce: různé kosmetické oleje a balzámy na suchou kůži

KDE NAKUPOVAT: Na jejich webu nebo na různých českým e-shopech jako třeba Notino.cz nebo Prozdravi.cz

Certifikáty: CPK

 

Feelo Cosmetics

Značka Feelo vznikla v malé dílně v Tišnově, kousek u Brna. Výrobky obsahují pouze ty nejkvalitnější přírodní másla a oleje a jsou bezvodé (neobsahují ani žádnou jinou tekutinu), což znamená, že není potřeba, aby v nich byly použity silné konzervanty. Navíc je většina produktů je veganská. Příjemný zero-waste bonus: Obaly od jejich kosmetiky jsou vratné! 🙂

Co má v nabídce: balzámy na rty, tělová másla, pleťové krémy, kosmetické oleje

KDE NAKUPOVAT: Na Feelo.cz

 

ladybio-728x90.jpg

Od chvíle, co jsem jsem dostala rozum, se snažím žít ekologický život v souladu s přírodou. Nejsem ale extrémistka a spokojenost jsem našla v jednoduchosti a vyváženosti. Více o mně si můžete přečíst tady.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

28 komentářů

 1. Daniela Reagovat

  Kde koupit ekologické, či recyklovatelné obaly /kelímky apod./ na hand made kosmetiku? Všude se píše o přírodní kosmetice, ale obaly se nabízejí plastové, hliníkové. Proč ne třeba z voskovaného papíru, nebo ekoplastu, či jiného přírodního materiálu. Najít se dají tyto green obaly jen pro gastronomii, či na zakázku v neuvěřitelném množství 10 tisíc ks na 1 odběr. A to ještě není řeč o přijatelném designu.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Předpokládám, že asi není po recyklovaných/eko obalech taková poptávka, aby je někdo nabízel 🙁 Možná v zahraničí, ale v ČR určitě ne. Já si domácí kosmetiku moc nevyrábím, ale když už, tak použiju prázdný obal od něčeho jiného. Jiné to asi je, pokud vyrábíte i pro někoho jiného…
   Jinak mě docela štvou značky přírodní kosmetiky, které balí do plastů, sice všechno recykluju, ale stejně je to zbytečné. Naštěstí už vznikají takové,kterým můžete prázdné obaly vrátit nebo si koupit jenom novou náplň. Aspoň něco 🙂

 2. Stela Reagovat

  Ďalší super článok ktorý mi pomohol a ja tak môžem podporovať českých výrobcov 🙂 Ďakujem

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Dobrý den, děkuji za komentář 🙂 Pro mě bohužel Manufaktura nesplňuje požadavky na označení přírodní kosmetika, protože používá některé ingredience, které v přírodní kosmetice nemají co dělat 🙁

 3. Sarah Reagovat

  Můžete prosím napsat které ingredience obsahuje Manufaktura, které tam nemají co dělat? Myslíte třeba popylen glycol? Nebo i jiné? Neptám se, že bych to zpochybňovala, ale chtěla bych to opravdu vědět. Děkuji.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Je tam toho bohužel víc. Spíš se dle mého názoru jedná o klasickou “chemickou” kosmetiku s přírodními výtažky.
   Konkrétně, co by tam nemělo být, ale je to tam:
   PEGy – karcinogenní, zdraví škodlivé látky, které jsou navíc nešetrné k přírodě
   sulfáty (SLS, SLES) – umělá pěnidla, která narušují přirozenou bariéru kůže, vysušují, mohou způsobovat kožní problémy
   Cocamide DEA – složka oficiálně uznaná jako karcinom
   + syntetické vonné látky (parfemace) a syntetická barviva
   …je tam ještě více podobných “lahůdek”. Bohužel manufaktura nemá na webu složení výrobků, abych mohla projít úplně do detailu vše.

 4. Sarah Reagovat

  Při svém pátrání po přírodní kosmetice bez SLS, parabenů a silikonů jsem narazila na značku CALTHA http://www.caltha.cz/cs/catalog
  Co na to říkáte? Vzhledem k uváděnému složení mi to přijde velice zajímavé.
  Co se týká té Manufaktury, tak jsem vypátrala, že bez těchto škodlivin je jen dětská řada:
  https://www.manufaktura.cz/baby-sensitive/c-1160/
  Na druhou stranu je to údajně jediná značka u nás, která není testovaná na zvířatech, má logo králíčka. Takže vybrat kosmetiku zdravou a zároveň také netestovanou na zvířatech, je docela těžké. A hlavně chci podporovat české výrobce. Jako bezvadné se mi zatím jeví šampony od Bione a přípravky na pleť od Saloosu, v plánu mám vyzkoušet pleťové vody a krémy od Nobilis Tilia.
  A ještě dodám, že Topvet bohužel má ve svých šamponech SLS, koupila jsem jeden synovi a doufám, že mu moc neublíží, vyhazovat se mi nechce.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Značku Caltha jsem vůbec neznala, takže děkuji za tip 🙂 Co jsem procházela, tak složení velmi pěkné, možná něco vyzkouším 🙂 Já hodně dám i na to, kdo za celou značkou stojí a jaký má příběh a toto vypadá opravdu sympaticky.
   S tím testováním na zvířatech je to také složité. Oni veškeré certifikáty (resp. certifikační procesy) značku něco stojí, takže spousta malých značek si to nemůže dovolit nebo se jim to zkrátka nevyplatí, i když třeba na zvířatech netestují…
   Co se týče Bione, tak některé výrobky bohužel taky nejsou na 100 % ideální (např. kondicionéry), takže bych rozhodně četla složení 😉
   Saloos je fajn, ale některé produkty obsahují (nebo obsahovaly..dlouho jsem to nezkoumala) PEGy, takže na to určitě pozor. Nobilis Tilia určitě doporučuju, tam jsem na nic problematického nenarazila 🙂
   Ten Topvet mě teda mrzí, jejich oleje jsou fajn. Asi je to podobný případ jako Bione, že některé výrobky bohužel obsahují škodlivější chemické látky.

 5. Alena Reagovat

  Rozhodně bych přidala RENOVALITY ! Srdeční záležitost.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Značku vidím poprvé, ale rozhodně mě zaujala! Prozkoumám a přidám 🙂

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Ryor o sobě sice tvrdí, že je přírodní kosmetika, ale ve skutečnosti tomu tak není. Obsahuje sice nějaké přírodní výtažky, ale na druhou stranu také látky, které jsou v přírodní kosmetice nepřípustné. Jediná výjimka je snad jejich arganový olej, což je fakt 100% arganový olej, pokud vím 🙂

 6. Ivana Reagovat

  Juu, to je krasny seznam. Bylo by mozne sem pridat i nasi znacku? Partner a ja stojime za Feelo Cosmetics. Vse vyrabime rucne v malych sarzich a pouzivame pouze prirodni oleje a masla. Nase kosmetika neobsahuje vodu a tim padem ani zadne silne konzervanty. Vse je dokonce veganske krome Teloveho masla s propolisem a balzamu na rty a na ruce. Netestujeme na zviratech – ale nemame to certifikovane, protoze to si zatim nemuzeme dovolit. Jsme na trhu teprve kratce, ale byt na Vasem seznamu by se nam moc libilo.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Díky za info, o značce jsem zatím neslyšela, ale prozkoumám a určitě přidám! 🙂

 7. Lenka Reagovat

  Děkuji za užitečný seznam. Chtěla bych se zeptat, jestli existuje česká firma, která vyrábí na 100 % z českých surovin, tedy nic co by sem putovalo přes moře a oceány.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Bohužel nevím o žádné takové firmě 🙁 Určitě se dají ale sehnat pleťové oleje, které pochází z Česka – musela byste ale pátrat podle rostlin, které tu rostou, a pak se ptát přímo firmy, odkud oleje jsou.

 8. Ivana Reagovat

  Super otázka. Problém je ale ten, že výběr bude opravdu limitovaný. My jsme třeba narazili na to, že kvalita surovin z ČR nám nebyla dostačující. Máme ověřené dodavatele a kde to jde z ČR opravdu bereme, ale je toho opravdu málo.

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   A jak jsou na tom suroviny odjinud z Evropy, třeba více z “jihu”? 🙂

 9. Lenka Reagovat

  Děkuji za odpověď. Zaujaly mě i články o pleťových olejích. Mohu se zeptat na vaši zkušenost, jak si stojí oleje ve srování s bambuckým a kakaovým máslem?

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Pro mě osobně je bambucké a kakaové máslo na pleť až moc hutné a jakoby na obličeji “sedí”, zatímco oleje se krásně vpijí do pleti. Másla používám spíše na tělo, hlavně na kolena nebo na lokty jsou skvělé 🙂

 10. Sarah Reagovat

  Dobrý den, děkuji za přidání značek Caltha a Renovality. Od Caltha jsem zatím vyzkoušela zubní pasty, ty jsou podle mě zatím naprostá bomba, žádná jiná mně zatím tak nevyhovuje. Jsou hodně hutné, aby nestékaly z kartáčku na ruku při čištění a jejich vůně dlouho vydrží. Jen je třeba kartáček občas vyčistit tekutým mýdlem, protože hlavní složkou pasty je mastný kokosový olej. Pak jsem vyzkoušela šampon kopřiva s jílem, je tekutější, takže se nemusí ředit vodou, mně vyhovuje, synovi bohužel ne, vlasy se mu po něm mastily víc. Teď se chystám testovat i další.
  Od Renovality jsem koupila olej šípkový, kávový, arganový a moringový, líbí se mi kávový, krásně voní a dobře se vstřebává, šípkový mi bohužel smrdí, ale i tak využiju, arganový a moringový testují dcera a snacha.
  Doporučuji i další české přírodní značky, které se právě chystám testovat:
  https://www.sagrada-natura.cz/
  http://mydlarnarozmarynka.cz/
  http://www.tvorimedoma.cz/
  https://www.mydlitto.cz/

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Díky za hodnocení Calthy, ty zubní pasty mě taky zaujaly 🙂
   A vidíte to, na Sagradu Naturu jsem úplně zapomněla, a to jsem testovala jejich arganový olej. Těší mě, že v Česku vzniká tolik mýdláren, jen to nestíhám sledovat 😀

 11. Irena Reagovat

  Dobrý den, a co kosmetika PLEVA s.r.o? Ta by měla být také přírodní, ne?

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   No, to by měla, protože to o sobě tvrdí, ale bohužel je to jen další chemická kosmetika s nějakými přírodními výtažky. Když se podíváte na složení jejich výrobků, tak jsou tam syntetické látky, látky z ropy (vazelína), dráždivé konzervanty, silikon a tak bych mohla pokračovat… Mrzí mě, že tolik bio obchůdků a zdravých výživ tuto kosmetiku stále prodává :/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *