Typy elektroodpadu a jeho recyklace

elektroodpad a jeho recyklace

Spotřební elektronika je nejrychleji rostoucím druhem odpadu. Ve vyspělých zemích roste jeho objem dokonce třikrát rychleji, než všechny ostatní typy odpadu. Díky čím dál větší dostupnosti a klesající ceně spotřebního zboží si lidé dopřávají stále nové výdobytky moderních technologií. Recyklace elektroodpadu je však vysoce komplikovaná a obtížná. Čím dříve se naučíme elektroodpad účinně třídit a recyklovat, tím rychleji ulevíme naší planetě.

V posledních letech se stále častěji objevují varovné zprávy od odborníků, kteří upozorňují na stoupající množství elektroodpadu. Podle průzkumu společnosti Global E-Waste Monitor ve spolupráci se Světovou Zdravotní Organizací a dalšími významnými institucemi se za rok 2019 vyprodukovalo rekordních 53,6 milionu tun elektroodpadu. Z tohoto množství se podařilo zrecyklovat pouze 17,4 %. Jedná se tedy o velice aktuální a zhoršující se problém. Elektroodpad přitom obsahuje vysoké množství těžkých kovů, plastů a dalších látek nebezpečných pro životní prostředí. Zároveň jsou to však látky, které mají vysoký potenciál opětovného využití.

Recyklace elektroodpadu musí probíhat správnou cestou, jinak dochází k uvolňování nebezpečných látek, které putují do ovzduší, zeminy a vod. Jedná se o rtuť, olovo, kadmium, luminofory a mnoho dalších. Elektroodpad by nikde neměl dlouho ležet, je nutné jej převézt do dílen, kde v bezpečných podmínkách dojde k jeho demontáži na jednotlivé plastové a kovové díly, sklo a elektrosoučástky. Pomocí různých chemických procesů se “extrahují” jednotlivé látky, které se potom mohou znovu použít (druhá metoda je rozdrcení a následné posbírání kusů na běžícím pásu). Sběr elektroodpadu je problémový v tom, že narozdíl od plastu nebo papíru se nejedná o homogenní skupinu materiálů, které by se daly jednotně odebírat.

Co je elektroodpad?

Elektroopad je termín označující množinu s velkým záběrem vysloužilých produktů. Z tohoto důvodu lze elektroodpad definovat jen velice obecně. Dá se říct, že je to jakýkoliv odpad používající elektrický proud ke svému provozu, až už se jedná o žárovky, kalkulačky, mobilní telefony nebo mrazničky.

Od 1. ledna 2019 platí následující rozdělení elektroodpadu do jednotlivých skupin:

  • Skupina 1 – Zařízení pro tepelnou výměnu: chladničky, mrazničky, klimatizace, odvlhčovače, tepelná čerpadla.
  • Skupina 2 – Obrazové technologie: monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2 – televize, monitory, notebooky.
  • Skupina 3 – Světelné zdroje: zářivky, výbojky, LED lampy.
  • Skupina 4 – Velká zařízení s vnějším rozměrem větším než 50 cm: pračky, sušičky, myčky, trouby, sporáky, varné desky, svítidla, elektronické nástroje, hudební zařízení, velké tiskárny a kopírky.
  • Skupina 5 – Malá zařízení s vnějším rozměrem menším než 50 cm: vysavače, mikrovlnky, ventilace, žehličky, konvice, fény, holicí strojky, váhy, hodinky, rádia, videokamery, fotoaparáty, hračky, sportovní vybavení, vrtačky, pily.
  • Skupina 6 – Malá zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení s vnějším rozměrem menším než 50 cm: mobily, navigace, kalkulačky, osobní počítače, tiskárny, telefony.

elektroodpad

Při vyhazování starého elektroodpadu platí tato jednoduchá pravidla

  • – Spotřebiče není třeba rozebírat, ani z nich vytahovat akumulátory. Rozebírání nebo rozbíjení spotřebičů může být zdravotně nebezpečné a toxické pro životní prostředí.
  • – Z tiskáren je nutné vyjmout tonerové kazety a inkoustové náplně.
  • – Ideální cestou je spotřebič darovat nebo prodat, pokud je ještě funkční. Měly by však mít platnou elektrorevizi.

Problémem spojeným s likvidací elektroodpadu jsou zmíněné náplně do tiskáren: tonery a cartridge. Ekodvory jsou ochotné je odebrat pouze v malém množství, takže nezbývá, než je odvést k prodejci, či výrobci. Pokud si nejste jejich likvidací jistí, přečtěte si, jak řešit recyklaci tonerů.

Kam elektroodpad odevzdat?

Naštěstí existuje mnoho míst, kam je možné elektroodpad odevzdat. Tato služba je zdarma.

  • – Sběrné dvory
  • – Červené kontejnery
  • – Prodejci elektrozařízení

Rychlá cesta, jak zjistit, kde se ve vaší blízkosti nachází místo odběru a jaké typy elektroodpadu na něm berou, je použít Registr míst zpětného odběru elektrozařízení.

Jeden z druhů odběrných míst jsou tzv. červené kontejnery. Poskytují často nejdostupnější a nejjednodušší cestu, jak naložit s elektroodpadem. Zde naleznete mapu a Informace o červených kontejnerech. Je však nutné rozlišovat, co do nich patří a co je potřeba odvézt do sběrného ekodvora, nebo k prodejci. Obecně lze říct, že do nich můžeme vyhazovat spíš menší a lehčí elektrozařízení, které by nemělo být křehké.

Co patří do červeného kontejneru?

VHAZOVAT NEVHAZOVAT
✓      mobilní telefony, tablety ✕      Televizory a monitory nad rozměry maximální povolené rozměry (uvedené níže)
✓      Notebooky, počítače, myš, klávesnice, wi-fi router,… ✕      Zářivky, úsporné žárovky,
✓      Rádia a autorádia, videokamery a fotoaparáty ✕      Komunální a bioodpad
✓      Baterie a nabíječky ✕      Zdravotnický a nebezpečný odpad
✓      Kalkulačky, digitální/chytré hodinky, krokoměry, kalkulačky a další elektronické gadgety ✕      Autobaterie
✓      Kuchyňské spotřebiče
✓      Žehličky, holící strojky, elektrické kartáčky, fény
✓      Elektrické hračky pro děti
✓      Ruční elektrické nářadí

 

Pozor! Maximální rozměry elektroodpadu do červených kontejnerů jsou 51x36x40 cm! Nad tyto rozměry je nutné vyvážet do ekodvora nebo vracet k prodejci.

Tip na závěr: Pokud občas tápete, co patří do kterého kontejneru, přečtěte si náš článek o třídění odpadů.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 5. 12. 2023

Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *