Jak může každý z nás vytvářet méně odpadu?

jak může každý z nás vytvářet méně odpadu
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

U příležitosti letošního Zero Waste Week neboli Týdne bez odpadu, který se opakuje každý rok od prvního zářijového pondělí, jsem se rozhodla sepsat svoje oblíbené tipy, jak co nejvíce a zároveň nejjednodušeji zredukovat množství odpadků, které každý z nás denně vyprodukuje.

Na rovinu chci napsat, že nejsem radikální a u většiny věcí v mém životě se snažím volit jednoduchá řešení. Proto moje osobní tipy nejsou určeny pro ty, kteří chtějí začít žít život bez odpadu na plno – pro vás bych doporučila blog Czech Zero Waste, kde najdete spoustu úžasných tipů. Já se zaměřím spíše na to, jak přestat vytvářet zbytečný odpad a zároveň si moc nekomplikovat život 🙂

Tak tady je mých 6 jednoduchých kroků, jak na to:

1. Přestaňte používat papírové utěrky a papírové kapesníky

V kuchyni používám textilní utěrky na nádobí a na utírání povrchů jsem si nastříhala hadříky ze starých bavlněných triček. Ani jedno nemusím po použití vyhodit, ale normálně vyprat a používat znovu dokola. Vždyť tak to dělaly naše babičky i maminky, no ne?

Stejně tak předchozí generace používali zásadně látkové kapesníky. Po zašpinění je stačí vyprat s dalším prádlem a používat znovu a znovu. Je to přeci úplně jednoduché. A platí to i pro jídelní ubrousky!

I když musíte látkové kapesníky často prát, jejich ekologická stopa je pořád daleko menší než v případě papírových kapesníků!

 2. Odmítejte (nejen) igelitové tašky

Známe to všichni. Koupíme si třeba něco nového na sebe a automaticky dostaneme igelitovou nebo papírovou tašku s logem obchodu. Ty se nám pak doma hromadí a většinu z nich ani znovu nepoužijeme.

Odmítnout tašku při nákupu nové věci chce jistou dávku drzosti. Může se vám stát, že se na vás prodavačka bude divně koukat a bude vám chtít tašku vnutit. Přeci jen je to pro obchod reklamní předmět a zákazník v podstatě nosí logo společnosti před očima desítek nebo stovek dalších lidí.

Odmítnutím tašky tak zabijete dvě mouchy jednou ranou – nebudete doma hromadit další odpad a nebudete nikomu dělat na ulici reklamu.

resack plátěné tašky

V kabelce nebo batohu vždycky noste svoje tašky. Vyplatí se investovat do ekologické látkové tašky, plátěné tašky nebo síťovky. Vydrží toho o dost víc než igelitové tašky a navíc vám neudělají ostudu! 🙂

3. Omezte nákup take-away jídla nebo používejte vlastní krabičky

Byly doby, kdy tu take-away jídlo nebo donáška jídla nebyly a všichni jsme žili úplně normálně, nicméně uznávám, že nám tyto služby mnohdy krásně život ulehčí. Já osobně se ale snažím tento typ stravování co nejvíce omezit. Nehledě na to, že většina takových pokrmů není vůbec zdravá, zamysleli jste se někdy nad tím, kolik obalových materiálů a odpadů kvůli tomu vznikne?

Pokud si chci vzít jídlo z restaurace nebo kantýny s sebou, přinesu si vlastní nerezovou krabičku. Za papírové a termo boxy na jídlo si taky na většině míst připlatíte alespoň pár korun. A to se za pár měsíců pěkně načítá, nemyslíte? Proč si tedy s sebou nevzít obědovou krabičku s víčkem, kterou má doma snad každý z nás.

Osobně jsem ještě nikde neměla problém, ale četla jsem ale různé komentáře, že podniky odmítly dávat jídlo do vlastních krabiček kvůli hygienickým předpisům. Ve skutečnosti na to ale žádný oficiální zákon nebo vyhláška neexistuje.

4. Investujte do ekologických sáčků na potraviny

Pokud nakupuje hodně ovoce a zeleniny či pečiva, asi se vám doma hromadí igelitové sáčky. A stejně jako v případě igelitových tašek, většinu z nich znovu nevyužijete. Určitě si příště do obchodu nebo na trh můžete vzít mikrotenové sáčky z domu a potraviny nabrat do nich, takže si nemusíte brát nové. Jenže ty se vám brzy protrhnou nebo ušpiní a budete je muset vyhodit.

sáčky na potraviny z bavlny

Naštěstí je dnes k sehnání mnoho variant textilních ekologických sáčků, které jsou mnohem pevnější a dají se vyprat, takže vám budou sloužit celá léta. Nebo si je můžete (nechat) ušít třeba ze starých záclon či prostěradel. Já už nakupuji jedině do látkových sáčků.

5. A nakupujte bez obalu!

Když už budete mít ekologické sáčky, můžete do nich kromě ovoce, zeleniny a pečiva nakupovat také suché potraviny na váhu v obchodech, které to umožňují. V Praze je to třeba obchod Bezobalu a v Brně Brána ke zdraví. V poslední době ale vzniká čím dál víc menších bezobalových obchůdků, především ve větších městech. Tady je super mapa bezobalových obchodů.

Také maso, sýry nebo máslo se dá koupit jednoduše bez obalu například ve farmářských obchodech. Stačí si s sebou nosit krabičky na jídlo a slušně poprosit.

bezobalová zeleninová bedýnka

Bez obalu se dají nakupovat i čisticí a mycí prostředky. Můžete ve vašem okolí najít stáčenou drogerii a přijít s vlastní lahví. Značka Tierra Verde před nedávnem přišla dokonce se stáčenou ekodrogerií! Seznam všech míst, kde ji seženete, najdete TADY.

Co se týče kosmetiky, mnohdy bez obalu koupíte ručně vyráběná mýdla nebo tuhé šampony. Pokud chcete ve vaší domácnosti co nejvíce omezit odpad z kosmetických obalů, zkuste si vyrobit vlastní kosmetiku – třeba jednoduchou zubní pastu.

6. Založte si kompost

Kompost je součástí snad každého domu se zahradou. Kompostovat ale můžete i ve městě v bytě nebo na balkoně! Dokonce si ani nepotřebujete pořizovat speciální kompostér do bytu (neboli vermikompostér), ale můžete si ho jednoduše vyrobit.

Ale pokud je to na vás přeci jen moc složité, třiďte doma biologický odpad a vyhazujte ho do hnědých popelnic, jejichž obsah se kompostuje.


TIP na závěr: Zredukovat odpad v domácnosti můžete i tím, že si vyrobíte vlastní, přírodní čisticí prostředky. Pár základních návodů najdete tady.

Naposledy aktualizováno 14. 9. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *