Léto miluje většina z nás. Je to bezstarostné období, kdy se vystavujeme slunečním paprskům, koupeme se a užíváme si dlouhých nocí. Ovšem ve chvíli, kdy se denní teploty přehupují přes 30°C, už to tak idylické být nemusí. O to víc, když člověk žije ve městě plném rozpáleného betonu. Naštěstí ale existují snadné způsoby, jak tělo příjemně zchladit.
S ochlazením vám mohou pomoci i přírodní éterické oleje.
Klimatizace u vás v kanceláři běží na plné obrátky, sklenice s vodou, kterou máte na stole, je plná ledu, ale pořád vám to není dost? Než se vrhnete po lahvince vyhlazeného bílého vína, zkuste ještě popřemýšlet o tom, co si dáváte na talíř. V parných letních dnech je vhodné jídelníček celkově odlehčit. Syté polévky a hutné omáčky raději nechte na podzim. Bylo by vám po nich zbytečně horko. Tělu během vysokých venkovních teplot ale neprospěje ani oblíbená hořčice, která tělo, stejně jako některé druhy koření, zbytečně zahřívá. Kromě skořice a zázvoru se vyhněte i pepři, rozmarýnu nebo hřebíčku a snažte se omezit konzumaci česneku.
Mimochodem, pokud vám stejně jako mě nedělá dobře voda s ledem (bolí vás pak hlava apod.), zkuste popíjet vlažný zelený čaj. Neježe vaše tělo šetrně ochladí, ale navíc vás lehce povzbudí a dodá vám množství antioxidantů.
Ochlazení ze zahrádky
Potraviny, které mají ochlazující účinky, je vhodné během léta zařazovat co nejčastěji. To, že mezi chladivé ovoce patří tropické a subtropické plody (ananasy, pomeranče, citrony atd.) pro vás jistě není žádnou novinkou. Skvělé jsou ale i lesní plody a šťavnatá zelenina v podání melounu, rajčátek, okurek, různých druhů salátů, čekanky, ředkviček, chřestu nebo cukety. No schválně, nemáte už teď chuť na takový zeleninový salát zalitý extra panenským olivovým olejem (který tělo také chladí) a doplněný o kus sýra, kousek tuňáka apod.? K snídani či svačince si pak můžete dopřát také jogurt, protože i mléko řadíme mezi ochlazující potraviny. A když ho smícháte a rozmixujete se svým oblíbeným ovocem, rázem budete mít příjemné letní smoothie.
Koření, které vás ochladí
Když už jsem mluvila o koření, kterému je lepší se v horku vyhnout, dám vám nyní tipy na to, které je naopak vhodné. Pokud vám nevadí výraznější aroma, sáhněte po koriandru či kumínu (římském kmínu), které jsou nedílnou součástí indické kuchyně. Výborná je ale i šalvěj, kurkuma (mimochodem vyniká svými protizánětlivými účinky) nebo fenykl, který můžete klidně i jen tak žvýkat samotný. Co bude možná to znít jako paradox – vynikající je v létě i chilli. V zimě zahřívá, v létě chladí. Pokud si v létě okořeníte jídlo špetkou chilli, přehřáté tělo se po jeho konzumaci začne potit, a tím se přirozeně ochladí.
TIP: Doporučujeme kupovat kvalitní koření v bio kvalitě. Třeba to od české značky Sonnentor 🙂
Chladivé jsou i bylinky
Přidáváte si do sklenice s vodou kromě citronu i lístečky máty? Dobře děláte! Máta totiž tělo účinně zchlazuje. Já už si ani nedovedu představit, že bych tuhle rostlinku během léta neměla doma za oknem. Přes den například ráda popíjím mátový čaj, do kterého přidávám i citrónovou trávu. Pravdou je, že pro některé lidi je klasická máta (máta peprná) příliš výrazná. V tomto případě sáhněte klidně po mátě kadeřavé, která je o poznání jemnější, ale typické účinky si zachovává.
Konejšivou, nasládlou vůni heřmánku zná asi každý z nás. Také vám z téhle bylinky vařila maminka čaj, když jste měli rýmu nebo kašel? Heřmánkový čaj je ale úžasný i v létě. Nechte ho před konzumací zchladit, a uvidíte, že vašemu přehřátému tělu přinese vytouženou úlevu. A malý bonus – pokud si přecpete bříško při pátečním grilování, zaručeně vám zklidní žaludek. Podobně jako heřmánek působí i lípa, bez nebo meduňka. Z meduňky si přitom můžete jak připravit čaj, tak vzít pár lístečků a přidat je do sklenice s vodou.
Aloe veru pravděpodobně budete mít zažitou ve formě gelu, který se používá na pokožku. Hydratuje ji, zklidňuje a chladí, například ve chvílích, kdy to přeženete se sluněním. Z aloe se vyrábí ale i šťáva, která příznivě působí na hladinu cukru v krvi i činnost imunitního systému a působí jako silný antioxidant. Pokud si ji do sklenky nalijete v červenci nebo srpnu, potěší vás tím, že váš organismus příjemně zchladí. Jen malá rada z vlastní zkušenosti – určitě to s aloe šťávou nepřežeňte, protože dokáže podráždit ledviny, a způsobovat tak časté močení.
A na závěr si dáme trochu exotiky. Už jste slyšeli o indickém amalaki? Amalaki, plody bylinky jménem emblika lékařská, mají nakyslou chuť, která příjemně chladí. Plody se prodávají nejčastěji sušené. Můžete je konzumovat buď jen tak samotné, nebo je přihodit do müsli, jogurtu apod.
Vedle ochlazujících potravin samozřejmě existuje i protipól – přečtete si náš článek o zahřívacích potravinách. Třeba se vám budou tyto tipy hodit, až udeří mrazy 🙂
Naposledy aktualizováno 16. 4. 2024
- Jak vyčistit troubu bez chemie - 28. 6. 2024
- Jak vyčistit pračku bez chemie - 20. 3. 2024
- BIO bavlna a vše o ní. Proč jí dát přednost před běžnou bavlnou? - 16. 2. 2024