Ekologické a přírodní čisticí prostředky pro domácnost bývají v obchodě poměrně drahé. Přitom si můžete řadu netoxických čističů jednoduše vyrobit ze základních surovin, které nejspíš už doma máte.
Osobně jsem se zařekla, že nechci k úklidu mojí domácnosti používat nic, co bych si nedala na pleť nebo nemohla sníst 🙂 A tak jsem začala používat tyhle domácí čističe, které jsou nejen mega levné, ale samozřejmě i ekologické, protože neobsahují zbytečnou chemii.
Takže, jak na to?
ZÁKLADNÍ INGREDIENCE
Ocet
Použít můžete klasický lihový ocet, ale pro úklid je rozhodně lepší bezbarvý bílý ocet – dá se koupit ve výhodném velkém balení po 1 litru nebo po 5 litrech.
Mezi jeho hlavní přednosti patří to, že lehce dezinfikuje a dezodorizuje (=odstraňuje zápach), ale hlavně se jedná o prostředek, který se dá v domácnosti využít na milion různých způsobů! Vyčerpávající seznam tipů na využití octa najdete v tomto našem článku.
Jedlá soda
Další univerzální pomocník. Čistí mechanicky, rozpouští mastnotu a dezodorizuje. Já ji kupuji rovnou ve velkém kilovém balení.
Vysokoprocentní alkohol
Všichni víme, že alkohol dezinfikuje. Pro výrobu přírodních čističů je nejvhodnější konzumní líh (koncentrace od 70 % se dá se koupit v lékárně nebo v obchodu s lihovinami), můžete použít i vodku (hlavně žádný alkohol s příchutí a aroma!).
Éterické oleje
Éterické oleje nemají využití jen v kosmetice a aromaterapii. Používám je i do čističů, které díky nim získají krásnou přírodní vůni. Doporučuji mít po ruce jeden citrusový (nejlíp rovnou citrónový) a jeden bylinkový (třeba levandulový nebo rozmarýnový).
Rychlý tip: Víte, že s citrónovým éterickým olejem snadno vyčistíte pozůstatky etiket a lepidla ze zavařovaček? 😉
Pro úklid můžete využít i citron, který funguje podobně jako ocet, protože obsahuje kyseliny. Navíc krásně voní a má bělící vlastnosti. Pokud vám to přijde škoda, stejnou práci zastane kyselina citronová. Tu můžete využívat k úklidu různých části vaší domácnosti.
Já dost často používám i obyčejnou kuchyňskou sůl. V kombinaci s octem nebo citronovou šťávou je skvělá na odstranění mastnoty.
Citronem se solí dobře vyčistíte dřevěné prkénko. Nejdřív ho posypte hrubší solí a pak čistěte půlkou rozkrojeného citronu.
DOMÁCÍ (DIY) ČISTICÍ PROSTŘEDKY
A teď už k tomu, jak si vyrobit jednoduché přírodní čističe. Vše stačí smíchat dohromady do vhodné nádoby (s rozprašovačem nebo bez) a můžete se pustit do úklidu 🙂
Univerzální octový čistič
Ingredience: ocet a voda v poměru 1:1, pár kapek éterického oleje
Dá se použít na nejrůznější povrchy: kuchyňskou desku, stoly (jen pozor u těch dřevěných, protože ocet a dřevo nejsou kamarádi), umyvadlo, vanu a třeba i vodovodní baterie, které krásně vyleští. Já ho používám i na kliky a vypínače a skvělý je i na čištění skla a zrcadel.
Univerzální dezinfekční čistič
Ingredience: alkohol a voda v poměru 1:3 (poměr můžete upravovat podle toho, jak moc dezinfekční čistič chcete vyrobit), pár kapek éterického oleje
Využijete ho všude tam, kde se potřebujete zbavit bakterií: v koupelně, na povrchu WC, ale třeba i na kuchyňské prkénko, dřez, na lednici. Já čistič používám i na čištění displeje telefonu a opatrně i na klávesnici.
Odstraňovač pachu
Ingredience: jedlá soda, pár kapek éterického oleje
Hodí se všude, kde se potřebujete zbavit zápachu, takže třeba:
- – na koberce – stačí koberec posypat směsí, chvilku nechat (čím déle, tím líp) a vysát
- – na boty – sypkou směs aplikujte dovnitř bot a nechte přes noc působit, potom vysajte
- – do lednice – použijte citrusový éterický olej, směs nasypte do misky a dejte do lednice, kde může zůstat, dokud bude vonět
- – do skříně – použijte levandulový éterický olej (levandule působí proti molům), směs nasypte do plátěného sáčku a pověste do skříně
“Pískový” čistič
Ingredience: jedlá soda, pár kapek vody (aby se vytvořila pasta), pár kapek éterického oleje
Používejte všude tam, kde byste použili klasický pískový čistič, takže třeba na zaschlou špínu. Hodí se i na čištění spár mezi kachličkami (čistěte s pomocí starého zubního kartáčku).
Čistič odpadu
Ingredience: jedlá soda a ocet v poměru 1:1, horká voda
Nejdříve smíchejte sodu s octem a nechtě “vypěnit”, poté směs nalijte do odpadu a zalijte horkou vodou. Funguje stejně dobře jako “krtek” 🙂
Podívejte se také na další články o ekologickém úklidu:
Naposledy aktualizováno 13. 8. 2024
- 4 způsoby, jak oslavit Vánoce bez nadměrné spotřeby energie - 21. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Tipy na „měkké“ ekologické dárky - 15. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Ekologické dárky pro děti - 7. 11. 2024