Arganový olej pro stárnoucí i problematickou pleť

Arganový olej
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Arganový olej je pojem, který je v posledních pár letech v kosmetickém světe skloňován opravdu často. Kosmetické značky na nás chrlí krémy, séra, šampóny, kondicionéry a další přípravky s obsahem arganového oleje jako na běžícím pásmu.

argánie trnitá

Jak roste arganový olej

Arganový olej je jeden z nejvzácnějších a nejdražších olejů na světě. Občas se mu také přezdívá marocké nebo tekuté zlato. Vyrábí se z plodů pouštního stromu argánie trnité, které rostou pouze na jednom místě na světě – v oblasti jihozápadního Maroka, mezi Atlanským oceánem a pohořími Atlas a Antialas, která je chráněná UNESCO. Plody argánie jsou marockými ženami zpracovávány tradičním ručním postupem vytloukání na kamenech, který je velmi pracný. A proto je arganový olej tak vzácný a drahý.

Na 1 litr arganového oleje je zapotřebí asi 30 kg plodů argánie a jeho výroba trvá zhruba 20 hodin.

Proč arganový olej v kosmetice

Arganový olej se stal kosmetickým hitem proto, že obsahuje opravdu hodně účinných látek, jako jsou tokoferoly, karoten či esenciální mastné kyseliny, které chrání pleť před vnějšími vlivy a zpomalují proces stárnutí buněk. Mimo to obsahuje arganový olej spoustu vitamínů:

  • vitamin A – podporuje oběhový cevní systém a napomáhá urychlení regenerace pleti
  • vitamin E – protizánětlivý antioxidant, navíc chrání buňky před škodlivým UV zářením, takže zabraňuje jejich narušení a tím stárnutí
  • vitamin F – napomáhá hydrataci pokožky, zpomaluje proces stárnutí buněk

Arganový olej vhodným obličejovým olejem pro stárnoucí pleť, kterou vyživuje, hydratuje a zpomaluje stárnutí buňek. Je ovšem vhodný i na problematickou a aknózní pleť, kterou regeneruje a napomáhá předcházet zánětům.

Ve složení kosmetických produktů ho hledejte jako Argania Spinosa kernel oil. Když si budete chtít koupit čistý arganový olej, podívejte raději na složení (najdete ho na etiketě Ingredients/INCI), které by mělo obsahovat pouze tuto jedinou položku, abyste dostaly 100% arganový olej. Vůbec nejlepší bude, pokud výrobce deklaruje, že se jedná o bio arganový olej.

plody arganie trnité

Použití arganového oleje

Pořídíte-li si lahvičku kvalitního, čistého arganového oleje, získáte tím multifunkčího pomocníka, kterého můžete používat na pleť, tělo, vlasy.

Arganový olej se používá k ošetření kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, akné, lupénka či popáleniny a pomáhá při odstraňování jizev např. po porodu. Jelikož zpomaluje stárnutí buněk, je vhodný jako prevence proti vráskám. Můžete ho použít na podrážděnou, zarudlou pokožku, kterou zklidní. Je vhodný i místo denního a nočního krému. Stačí pár nanést pár kapek arganového oleje na navlhčený obličej a jemně vmasírovat.

Já používám arganový olej v zimních měsících, protože je hutnější a mastnější a ochrání pleť před mrazy a studeným větrem.

Pokud vás trápí suché a poškozené vlasy, můžete arganový olej nanášet do vlhkých vlasů jako masku. Dodá jim vitalitu, hebkost, lesk a sílu. V menším množství ho můžete nanášet do suchých konečků vlasů nebo po umytí vlasů, jako ochranu před teplem a před roztřepenými konečky. Arganový olej dokonce také zmírňuje svědění vlasové pokožky!

Arganový olej v kuchyni

Kromě arganového oleje na pleť existuje ještě verze určená pro vaření. Je hojně využíván v tradiční marocké kuchyni. Je velmi výživný, především díky obsahu esenciálních mastných kyselin (posilují funkce orgánů jako srdce, játra, cévy a nervový a lymfatický systém). Pokud jste někdy navštívili Maroko, možná jsme se setkali s amlou, pastou k natírání pečiva, která se vyrábí z arganového oleje, drcených mandlí a medu.

Kosmetický a potravinářský arganový olej se však mírně liší. Ten, určený k použití do kuchyně, má tmavší barvu a výraznější vůni.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 5. 12. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *