BIO bavlna a vše o ní. Proč jí dát přednost před běžnou bavlnou?

Bio bavlna a vše o ní
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

 

Bavlna je jedním z nejznámějších materiálů na poli oděvního průmyslu. Vzhledem k rozmachu umělých vláken už ale v dnešní době není používána tolik jako dříve, což je velká škoda. Je totiž čistě přírodní, prodyšná a šetrná i k citlivé pokožce. Jaký je ale rozdíl mezi bio bavlnou a tou konvenční? Jaké má bio bavlna výhody a jak se o kousky z ní vyrobené starat, aby vám sloužily co nejdéle?

pěstování bavlny

 

Pěstování bavlny a její zpracování

Bavlněná vlákna se získávají z plodů bavlníku (keře rodu Gossypium), který se odhadem pěstuje v 77 zemích, a to od tropů až po teplé oblasti mírného pásu. Nejvíce farmářů věnujících se tomuto odvětví přitom najdeme v Indii, Číně, západní Africe či Uzbekistánu. Půda se nejprve zorá, poté přijde na řadu vysetí semen a cca po měsíci už keřík začíná kvést. Z jeho květu vyraší plod, který po nějaké době praskne a objeví se v něm nadýchaná bílá vlákna.

Přibližně 6 měsíců po zasetí přichází na řadu samotný sběr vláken. Jedná se o velmi náročnou ruční práci, po níž následuje spřádání do příze. Z ní se na tkalcovských stavem vyrábí látka, která se poté barví a stříhá. Vše je pak zakončeno šitím finálního produktu, tj. oblečení, ale i textilu do domácnosti apod. Po ušití jsou hotové výrobky ještě vyžehleny a zabaleny, aby mohly vyrazit na cestu do obchodů.

Konvenční pěstování bavlny

Rolníci, kteří hospodaří konvenčním způsobem, sahají po levných chemických pesticidech s vysoce toxickými účinky jak na přírodní zdroje, tak lidské zdraví. Výjimkou přitom nejsou ani vyspělé země. Další cestou, kterou se producenti bavlny snaží o co největší výnosy a zvýšení odolnosti materiálu vůči škůdcům, je používání GMO. Obrovské bavlníkové plantáže jsou navíc obdělávány stroji, které spolu se silným vyčerpáním půdy přispívají k erozi.

A ještě jedna perlička na závěr – na výrobu jednoho trička z konvenční bavlny je odhadem potřeba až 2 700 litrů vody, což je až 10krát více než u „bio trička“.

Jak vypadá pěstování bio bavlny

Při pěstování bio bavlny a jejím následném zpracování se používají pouze takové přípravky a postupy, které nemohou negativně ovlivňovat životní prostředí. Nemají tu tedy žádné místo pesticidy či insekticidy. Respektují se přirozené přírodní zákonitosti, proti plevelu se bojuje obyčejným pletím či mulčováním a používají se přírodní insekticidy. Sběr květů probíhá velmi šetrně a bez použití chemikálií, při povrchové úpravě vlákna se sahá po přírodních olejích a k barvení se kromě šetrných syntetických barviv používají také různé bylinky a jíly.

bio bavlna

Bio bavlna a její vliv na zdraví

Vzhledem k tomu, že bio bavlna prochází ve srovnání s tou konvenční nižším stupněm zpracování, je v konečném výsledku nejen trvanlivější, ale i celkově pružnější a zachovává si svou přirozenou pevnost. Oblečení z bio bavlny má „čistější“ vůni, protože se při jeho výrobě nepoužívají škodlivé chemikálie jako formaldehyd, výborně saje pot a zároveň je prodyšnější, takže nechává pokožku „dýchat“.

O přírodní bavlně je navíc známo, že je hypoalergenní a nezpůsobuje podráždění ani žádné alergické reakce, takže se doporučuje i velmi citlivým jedincům, kteří například trpí na vyrážky při nošení syntetického textilu. Mohou ji nosit pacienti s různými typy ekzému i děti včetně těch nejmenších miminek, která si oblečení často žužlají.

Udržitelná a etická móda

Výroba bio bavlny není jen otázkou ekologie, ale i etiky. Tušili jste, že až 60 % lidí, kteří jsou nuceni pracovat v neetických podmínkách, se pohybuje právě v oblasti textilního průmyslu? Při pěstování, sklízení a dalším zpracování „klasické“ bavlny, kde je kladem důraz na co nejnižší prodejní cenu, není výjimkou nucená práce nebo zaměstnávání malých dětí. Vzhledem k používání množství pesticidů je navíc ohroženo zdraví pracujících osob, jelikož jim velmi často nejsou poskytovány pracovní ochranné pomůcky.

gots certifikátZnačky, které nesou textilní certifikaci GOTS (její principy si přiblížíme níže), vyrábějí oblečení pouze v takových továrnách, jež svým zaměstnancům zajišťují bezpečné pracovní prostředí. Garantují jim férovou mzdu i přiměřenou pracovní dobu a netolerují nepřiměřenou práci dětí či těhotných žen. Je zde zákaz nucené práce a jakékoliv diskriminace, dbá se na dobré hygienické podmínky a pracovníci mají rovněž možnost vytvářet odbory.

Přečtete si také:

Etická a udržitelná móda a její zásady

Bio bavlna a certifikace

Asi tou nejznámější a současně nejpřísnější certifikací je bio bavlna GOTS. Tato čtyři písmena jsou zkratkou anglického „Global Organic Textile Standard“. Textil, jenž je touto certifikací opatřen, je zárukou toho, že v ruce držíte produkt z bavlny, při jejímž pěstování nebylo použito GMO, umělá hnojiva, pesticidy ani insekticidy. Sleduje se rovněž každý krok výroby tak, aby nebyly porušeny podmínky Fair Trade a dodržovaly se dobré pracovní podmínky stanovené Mezinárodní organizací práce.

Dvě varianty GOTS certifikátu:

    • – Organic Textil – tento textil je minimálně z 95 % tvořen organickými vlákny. Zbytek pak představují neorganické, ale i přesto velmi přísně regulované příměsi bez GMO apod. – nejčastěji se jedná o elastan ve spodním prádle či sportovním oblečení.
    • – Made of „xx“ % Organic Material – v takových výrobcích najdete min. 70 % organických vláken, přičemž zbylých 30 % tvoří neorganické příměsi, opět ale s velmi přísnými podmínkami. Může se jednat například o recyklované či syntetické materiály, nikdy však o konvenční bavlnu a další vlákna s GMO původem.

certifikovaná bio bavlna


Tipy na značky s GOTS certifikací

Nedávno jsem byla vskutku mile překvapena, když jsem při shánění nového textilu do koupelny narazila v jednom velkém řetězci na ručníky a osušky bio:vio s GOTS certifikací. A kupodivu ani nebyly moc drahé. Na omak jsou příjemně hebké, „nedřou“ pokožku a zároveň skvěle sají! Značek, které se na cedulce pyšní logem GOTS, naštěstí stále přibývá a patří k nim například tyhle:

GOTS oblečení:

a spousta dalších jako: GreenBomb, Thought, Seasalt Cornwall, Emily and Fin, Living Crafts, Nomads, People Tree, White Stuff, …

GOTS textil do domácnosti:


Životnost bio bavlny

Protože vlákna bio bavlny nejsou oslabena použitím chemikálií a prochází nižším stupněm zpracování, jsou celkově kvalitnější než konvenční bavlna, odolnější a vydrží mnohem delší dobu – což je úleva nejen pro planetu, ale i pro váš finanční rozpočet. Oblečení z bio bavlny si i po mnoha vypráních udržuje svůj tvar a barvu, zůstává přirozeně měkké a nijak se nemění ani co se savosti týče.

jak pečovat o bio bavlnu

Jak pečovat o bio bavlnu

Klíčem k udržitelnost je starat se o oblečení, ručníky či povlečení tak, aby měly co nejdelší životnost. Organická bavlna je skvělá v tom, že je prodyšná, šetrná k pokožce a dost zároveň odolná, ale na druhou stranu vám neodpustí, pokud ji budete hodiny ráchat v 60stupňové vodě za použití navoněného konvenčního prášku.

Praktické tipy:

  • – vyhněte se agresivním pracím prostředkům, které mohou vlákna z bio bavlny poškodit – volte jejich ekologické varianty bez barviv, chlóru atd. (např. Sonett, Tierra Verde, Bio-D).
  • – perte maximálně na 30 stupňů – vyšší teploty mohou vést k tomu, že se oblečení z bio bavlny srazí a ztratí svůj tvar.
  • – sušte na čerstvém vzduchu – a když v místnosti, tak na šňůře, protože pobyt v sušičce může opět vést k tomu, že se oblečení srazí.
  • – když žehlit, tak šetrně – oproti konvenční bavlně se vám dost často stane, že bio bavlně budou stačit nižší teploty; ideální je žehlička napařovací.

Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 16. 4. 2024

Zuzana Holmanová

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *