Ekologické a zero-waste alternativy klasické zubní pasty

Ekologické a zero waste zubní pasty

Klasické zubní pasty často obsahují látky, které našemu zdraví nemusí z dlouhodobého hlediska vůbec prospívat. Ať už jde o parabeny, sulfáty, či další přídatné látky. Netroufáte-li si ale čistit zuby pouze kokosovým olejem či jílem, existují naštěstí přírodní a zero-waste alternativy běžných past. Které to jsou?

O tom, proč je lepší se klasickým pastám z drogerie raději vyhnout, jsem psala v úvodu tohohle článku. Dnes však žijeme v době, kdy lidé stále více přemýšlí nad svým zdravím i ekologií, takže není problém sehnat zubní pastu bez obsahu škodlivých látek. Tyhle pasty jsou naopak obohacené o různé bylinné výtažky i další přírodní složky, které mají příznivý dopad na celou ústní dutinu. Zbavují zuby plaku, posilují sklovinu i dásně a příjemně osvěžují dech. A navíc vůbec nemusejí být naplněny do klasické tuby, jakou známe z drogerie.

Zubní pasta ve skle

Jestliže se zatím necítíte na žádné velké experimenty, pak můžete začít ekologickou zubní pastou ve skleněné dózičce. Konzistenci má jako klasické pasty, jen s tím rozdílem, že je místo tuby plněná do skla. Jednou takovou je zubní pasta od německé značky Ben &Anna. Obsahuje třeba šalvěj, mátu či ananas, na dlouhou dobu osvěží váš dech a chrup ochrání před nežádoucím zabarvením. A jakmile ji spotřebujete, dózičku snadno vymyjete a můžete ji použít na něco jiného.

Moje tipy na skvělé zubní pasty ve skle:

Místo pasty zubní tabletky

Zubní pasta se dnes vyrábí i v tabletách. Seženete ji např. od značky Georganics. Před samotným čištěním zubů si jednu tabletu vložíte do úst, rozkoušete ji a smícháte se slinami. Tím vznikne jemná pasta. Zubní tablety obsahují celulózu, která zuby krásně vyčistí a vyleští. Skvělé jsou nejen na doma i na cesty, protože se nejen snadno používají, ale ani díky nim nebudete muset řešit limit příručního zavazadla.

Moje tipy na skvělé zubní pasty v tabletách:

Zubní pasta na špejli

Tuhá zubní pasta, která připomíná spíše lízátko, vám čištění zubů zjednoduší na maximum. Z kokosového oleje a uhličitanu vápenatého ji vyrábí třeba značka Lamazuna. Jedno „lízátko“ vám nahradí dvě běžné zubní pasty. Stačí s ním několikrát přejet kartáček, který jste předtím namočili do horké vody, a následně se můžete pustit do čištění. Jediné, co vám po vypotřebování tuhé pasty zbyde, je rozložitelná kartonová krabička potištěná rostlinným inkoustem a kousek dřívka.

lamazuna pasta na špejli - skořicová

Čištění zubů mýdlem

Ne, nebojte, nemám na mysli mýdlo na ruce… Mýdlo na zuby (jako. tohle od Georganics) je vlastně zubní pasta zabalená do recyklovatelné a kompostovatelné papírové tuby. Tenhle produkt je na poli čištění zubů poměrně novinka, ale rozhodně se nemusíte bát, že by zuby nevyčistil dobře. Nanáší se na kartáček tak, že po něm štětinami kloužete krouživými pohyby, a pak zuby vyčistíte tak, jak jste zvyklí.

georganics zubní pasta ve formě mýdla

Voňavý zubní prášek

Kalcium, bentonitový jíl či oleje z máty, šalvěje a anýzu, tak třeba tohle může obsahovat zubní prášek na zuby (vyrábí kupříkladu značka Kvitok). Ačkoliv pění jen lehounce, chrup vyčistí velmi dobře, a navíc je šetrný i k citlivým zubům a dásním. Prostě ho trochu naberete na namočený kartáček, a můžete začít s čištěním. Prášek od Kvitku je pak balený do skleněné dózičky, do níž si pak můžete vyrobit domácí kosmetiku (třeba přírodní deodorant), a papírový přebal je kompostovatelný.

Kvitok bylinkový zubní prášek


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 13. 8. 2024

Zuzana Holmanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *