Zero waste neboli život bez odpadu není pro každého. To dozajista platí taky o většině zero waste dárků. V sérii #EkoVánoce nicméně nemůže toto téma chybět. Spíše než na úplný výčet tipů na zero waste dárky jsem se zaměřila na ty, které do této filozofie zapadají, ale zároveň jsou dostatečně univerzální. Tedy nejspíše dokážete z tohoto seznamu vybrat něco pro kohokoliv.
Na světě nepotřebujeme jen několik málo lidí, kteří budou žít dokonalý zero waste život. Potřebujeme hodně lidí, kteří se budou snažit zredukovat svůj odpad a žít zero waste alespoň v některých aspektech.
Pokud se letos chystáte obdarovat vaše blízké hlavně eko dárky, můžete vybrat i některý ze zero waste dárků. A třeba jim tak i ukázat, že vyměnit nějakou běžně používanou věc za zero waste verzi není vůbec nic těžkého.
A tady už jsou moje nápady na zero waste dárky:
Ekologická láhev na pití
Můj první tip je z celého článku nejvíc univerzální – lahev na pití využije každý. Navíc můžete vybírat z široké nabídky tvarů, barev i provedení a zvolit přesně takovou, která se bude nejvíc líbit obdarovanému člověku.
Na různé ekologické lahve v poslední době narážím pořád a je z čeho vybírat. Doporučila bych zaměřit se hlavně na materiál, který by měl být ekologický a nezávadný. Značka equa vyrábí lahve z odolného skla nebo z nerezu a co se týče vzhledu lahví, je to můj absolutní favorit.
- 1. Lahev Equa z borosilikátového skla, která je vhodná pro teplé i studené nápoje. Navíc se prodává s krásnými obaly z umělé kůže.
- 2. Lahev Equa z nerezové oceli, která funguje i jako termoska!
Skleněné a nerezové lahve jsou také o mnoho zdravější než plastové, které mohou obsahovat škodlivé látky!
Ekologický hrnek (kelímek) na kávu a čaj
Pokud ve svém okolí máte milovníka kávy nebo čaje, je volba dárku jasná – pořiďte mu ekologický hrnek. Kromě toho, že tyhle hrnky šetří naši planetu, z nich káva nebo čaj chutná daleko lépe, než z papírového kelímku. A stejně jako u lahví, i tady máte široký výběr barev, vzorů a tvarů.
- 1. Jednou z nejznámějších značek je KeepCup. Osobně mě nejvíc zaujala varianta z tvrzeného skla s korkovým kroužkem.
- 2. Dost se mi líbí i design hrnků od značky stojo. Navíc mají jednu velkou výhodu – jsou skládácí.
- 3. Ultimátní zero waste hrnek je pak ten od rCup. Je totiž vyrobený z recyklovaných jednorázových papírových kelímků!
Nerezová nebo skleněná brčka (slámky)
Překvapuje mě, kolik lidí doma stále používá plastová brčka. Pokud někoho takového znáte, darujte mu sadu zero waste brček!
Na výběr máte hned z několika materiálů. Já bych jako první nejspíš volila nerezová brčka, která jsou sice dražší, ale za to nezničitelná. Další možnost jsou skleněná brčka, která jsou na pití příjemnější, ale při neopatrné manipulaci se samozřejmě můžou rozbít (tedy nedoporučuji do domácnost s dětmi). Až jako poslední bych volila bambusová brčka, u nichž mi přijde, že nejdou pořádně vyčistit.
Když už jsme u toho čištění, vyberte sadu, která navíc obsahuje i malý kartáček na čištění brček, nebo ho přibalte do dárku zvlášť.
Síťovka a látkové potravinové sáčky
Síťovka je jeden z praktických českých vynálezů, který možná máte doma po babičce. V posledních letech zažívá velký comeback a přišlo s ní hned několik značek. Složená se vejde do kapsy a přitom unese běžný nákup. Zkrátka značka ideál!
Pokud se rozhodnete síťovku někomu pořídit, darujte ji společně s ekologickými sáčky na potraviny. Doporučuji vybrat sadu různých velikostí, aby byly využitelné jak pro ovoce a zeleninu, tak třeba pro různé druhy pečiva. Látkové sáčky samozřejmě můžete i vlastnoručně ušít a zužitkovat zbytky látek, co máte doma.
Síťovka a ekologické sáčky na potraviny od značky Česká síťovka.
Zero waste kosmetika
Kosmetické dárky daruji ráda. Je to nenásilný způsob, jak můžete někoho přimět k tomu, aby vyzkoušel kvalitní přírodní kosmetiku místo klasické drogerky 🙂
Letos se snažím vybírat kosmetiku bez plastových obalů, tedy balenou v papíru nebo ve skle, což se počítá jako zero waste.
Tady jsou moje tipy na produkty a značky:
- – luxusní pleťová kosmetika od slovenské značky Mylo
- – tuhá mýdla na tělo od laSaponaria
- – tuhé šampony od slovenských značek Kvitok a Ponio
- – práškové šampony a vlasové kúry od Haaro Naturo a Khadi
- – bambusové zubní kartáčky od Curanatura (přečtěte si moji recenzi!)
- – látkové odličovací tamponky – nabízí je spousta výrobců, např. česká Tierra Verde, ale můžete je sami ušít 🙂
Zero waste domácí a kuchyňští pomocníci
Nemusíte hned kupovat bytový vermikompostér, ačkoliv to by byl zero waste dárek v pravém slova smyslu.
Co třeba dřevěný kartáč na nádobí nebo sada kompostovatelných houbiček, např. z lufy? Perfektní zero waste dárek je i dřevěné prkénko a dřevěné náčiní, jako jsou vařečky a obracečky.
TIP: Většinu výše zmíněných dárků můžete pořídit na e-shopu NuSpring.cz, který jako jeden z prvních v Česku nabízí také zero waste dopravu!
Jak jsem psala již v úvodu, není to kompletní výčet nápadů na zero waste dárky, například jsem zcela vynechala zážitkové dárky, dárky ve formě jídla nebo nejrůznější kupony.
Pokud vás napadne nějaký další tip, který by tu neměl chybět, tak mi klidně dejte vědět do komentáře pod článkem 🙂
Tento článek vznikl ve spolupráci s NuSpring.cz.
Naposledy aktualizováno 5. 12. 2023
- EKO VÁNOCE: Ekologické dárky pro muže - 31. 10. 2024
- EKO VÁNOCE: Ekologické dárky pro ženy - 25. 10. 2024
- EKO VÁNOCE: Eko dárky vyrobené v Česku (a na Slovensku) - 17. 10. 2024