Lednice patří k nejpoužívanějším domácím spotřebičům a život bez ní si dnes dokáže představit málokdo. Aby však v ní uchovávané potraviny byly bezpečné pro naše zdraví, je nutné udržovat lednici v hygienické čistotě. Pojďme se podívat, jak umýt lednici, jak často se této činnosti věnovat a jak to zvládnout bez agresivní chemie.
Čištění lednice by mělo být rutinou. Pravidelně (ideálně několikrát týdně) kontrolujte, zda potraviny v lednici nejsou po datu expirace, zkažené, či plesnivé – všechny takové potraviny z lednice včas vyndejte. Ihned také odstraňujte nečistoty a rozlité tekutiny. Čisté by měly být i nádoby a láhve, které do lednice umisťujete – nečistoty se totiž rychle stávají živnou půdou pro bakterie, jež mohou negativně ovlivnit kvalitu pokrmů.
Jak často čistit ledničku
I když budete pravidelně kontrolovat stav potravin, měli byste alespoň 1× měsíčně provést důkladnější očistu a vyčistit všechny vnitřní plochy vč. těsnění a odtokového kanálku. Minimálně 2× do roka je pak třeba se pustit do hloubkového čištění vč. odmrazení a očisty zadní části lednice.
Čištění lednice bez použití chemie pro ochranu zdraví
Na trhu dnes najdete mnoho čisticích přípravků slibujících čistotu, neutralizaci pachu i ochranu před bakteriemi. Většina z nich však obsahuje chemikálie, které mohou uvolňovat škodlivé látky nebezpečné pro zdraví. Měli byste proto vždy upřednostňovat čističe na přírodní bázi. Zároveň je vhodné volit neabrazivní prostředky a ty, které netvoří pěnu a dají se snadno opláchnout.
Přírodní ingredience pro mytí lednice
Výhodou přírodních prostředků na čištění ledničky je to, že většinu z nich máte doma, nebo je můžete zakoupit za pár korun. Lednici tak budete mít hygienicky čistou, bez škodlivých chemikálií, a navíc ušetříte.
Ocet
Nejběžněji používaným čisticím prostředkem je klasický ocet. I když pro někoho může být jeho aroma příliš silné, při úklidu lednice jej oceníte z mnoha důvodů – díky obsahu kyseliny účinně odstraňuje nečistoty, dezinfikuje, bělí, leští a eliminuje zápach. Zároveň je levný, ekologický a zdravotně nezávadný.
Jak ocet používat?
Nalijte 1–2 šálky octa do kýble s teplou vodou, nasaďte si gumové rukavice a s pomocí houbičky či hadříku se můžete pustit do čištění. Připravit si můžete i dezinfekční prostředek ve spreji – smíchejte půl litru teplé vody s čtvrt litrem octa, přidejte trochu citronové šťávy, promíchejte, přelijte do rozprašovače a můžete používat – skvěle poslouží k dezinfekci poliček a šuplíků i hůře dostupných míst.
TIP: Podívejte se také na další způsoby, jak využít ocet v domácnosti.
Jedlá soda
I tento bílý prášek skvěle poslouží k vyčištění lednice, odstranění skvrn a bakterií. Stačí rozmíchat dvě polévkové lžíce jedlé sody s půl litrem teplé vody a vzniklou směsí umýt všechny vnitřní části lednice. I když je směs lehce abrazivní, neškrábe povrchy, zato odstraňuje i usazené nečistoty.
Nevýhodou může být bílý povlak, který po sobě soda zanechává – toho se jednoduše zbavíte, když povrch otřete hadříkem namočeným v čisté vodě.
Jak postupovat při čištění lednice krok za krokem
Nyní, když už víte, čím umýt lednici, pojďme se podívat, jak ji vyčistit tak, aby byla hygienicky čistá. Před samotným čištěním je třeba lednici odpojit od elektřiny, vyndat veškeré potraviny (uložte je na chladnější místo nebo do termo tašky) a pod lednici vložit noviny či ručník pro absorpci stékající vody.
Postup při čištění vnitřku lednice
Vyndejte všechny poličky a šuplíky a důkladně je ve dřezu či vaně umyjte přírodním čisticím prostředkem, případně horkou vodou a mýdlem. Jako dezinfekci můžete použít vodu s octem.
Poté důkladně umyjte vnitřní stěny lednice – nezapomeňte vyčistit i všechny rohy a záhyby. Vyjímatelné části i stěny lednice následně vytřete do sucha, abyste zabránili vzniku námrazy po opětovném zapnutí lednice.
Nezapomeňte na mrazák!
Máte-li lednici s mrazákem, nezapomeňte při údržbě chladničky zároveň také odmrazit správným způsobem mrazák.
Postup při čištění odtoku lednice
Odtokový kanálek lednice bývá hlavním zdrojem zápachu, a jeho udržování v čistotě je tak jedním z důležitých kroků, jak odstranit zápach v lednici. Navíc při jeho ucpání nemá kam odtékat vysrážená voda a akumuluje se na dně lednice.
K vyčištění odtokového kanálku můžete použít speciální dlouhý tenký drátek či obyčejné brčko, pomocí kterých odstraníte usazeniny. Následně kanálek omyjte a vydezinfikujte vodou s octem. Poté vytřete do sucha.
Postup pro čištění těsnění lednice
Těsnění dveří lednice si zaslouží zvláštní pozornost, jelikož v jeho záhybech se drží mnoho nečistot. Hrubé usazeniny nejprve odstraňte pomocí kartáčku, poté zbytek nečistot umyjte navlhčeným hadříkem. Po umytí těsnění důkladně vytřete do sucha.
Postup při čištění vnější strany lednice
Zatímco předchozí kroky je vhodné provádět každý měsíc, alespoň 2× ročně byste měli navíc ledničku odtáhnout od zdi a očistit také kondenzátor a chladicí žebra na vnější straně. Ty bývají zaneseny prachem a nečistotami, jež působí jako izolant, který může zabraňovat chlazení motoru a zvyšovat spotřebu ledničky.
- – Kondenzátor lze zbavit nečistot pomocí jemného kartáčku, případně pomocí vysavače s kartáčovým nástavcem. Nikdy k jeho čištění nepoužívejte chemické čističe!
- – Chladicí žebra umyjte navlhčeným hadříkem.
- – Nakonec omyjte i zbývající vnější povrchy lednice a otřete do sucha.
Jakmile máte lednici umytou ze všech stran, můžete do ní vrátit zpět police a přihrádky a naskládat potraviny. Následně připojte lednici k elektřině a zapněte.
Nepříjemný zápach odstraníte bez chemie
Mnohdy se stane, že se z lednice line nepěkný odér. Příčiny zápachu mohou být různé – aromatická či zkažená potravina, přeplněný vnitřek lednice či nečistoty. Pro odstranění pachu je třeba nejprve objevit jeho původce a zbavit se ho. Jakmile jej odstraníte, můžete použít běžně dostupné přípravky, které pachy pohltí a eliminují. Pokud se vám často stává, že se vám potraviny do lednice nemůžou vejít, zvažte pořízení větší chladničky.
Jak odstranit zápach z lednice
- – Jako vůně do lednice, která zároveň pohltí zápach, poslouží citron – nakrájejte jej na plátky, dejte na talířek, posypte jedlou sodou a umístěte do lednice. Můžete také vydlabat půlku citronu, namísto dužiny nasypat sůl a dát do lednice.
- – Jako pohlcovač pachů skvěle slouží jedlá soda – stačí nasypat přiměřené množství do mističky a umístit na poličku v lednici. Podobně pomůže i nastrouhaná pomerančová kůra, miska s rýží nebo s několika nadrcenými tabletami živočišného uhlí.
- – Vhodným pohlcovačem je i káva – má však nevýhodu, že je hodně aromatická, a mohou po ní vonět i potraviny.
Nezapomínejte pohlcovače pachu pravidelně měnit za čerstvé – výměnu byste měli provést min. 1× týdně.
Udržujte lednici i nadále čistou a hygienickou
Aby vaše úsilí nepřišlo ihned vniveč, je třeba lednici i nadále udržovat v čistotě. Pojďme se proto na závěr podívat, jaké zásady byste měli dodržovat, abyste zamezili množení nebezpečných bakterií a plísní i vzniku zápachu.
- – V lednici skladujte jen takové množství potravin, které jste schopni zkonzumovat a zpracovat – přeplněná lednice může vést nejen k plýtvání potravinami, ale i nepřehlednosti o tom, co v lednici máte, a následnému zkažení. Velikost lednice by měla odpovídat počtu členů domácnosti, ale zohledňovat i to, jak moc si třeba vaříte větší porce jídel na další dny.
- – Udržujte v lednici čistotu, nenechávejte v ní žádné zkažené potraviny, ani rozlité tekutiny.
- – Mějte lednici nastavenou na správnou teplotu (3–4 °C).
- – Aromatické potraviny skladujte v uzavřených dózách.
- – Umisťujte potraviny do lednice tak, aby jejich obaly nebyly v přímém kontaktu se stěnami lednice.
- – Zabraňte nadměrnému otevírání lednice.
Mohlo by vás zajímat:
Naposledy aktualizováno 1. 7. 2024
- Black Friday 2024 na eko, udržitelných a zdravých e-shopech - 25. 11. 2024
- 4 způsoby, jak oslavit Vánoce bez nadměrné spotřeby energie - 21. 11. 2024
- EKO VÁNOCE: Tipy na „měkké“ ekologické dárky - 15. 11. 2024