Kontroverzní sulfáty. Proč se jim v kosmetice raději vyhnout?

Kontroverzní sulfáty

Konvenční kosmetika obsahuje mnoho chemických látek, které jsou často dávány do souvislosti s negativními účinky na lidské zdraví. Výjimkou nejsou ani pěnidla sulfáty, o nichž jste určitě už někdy slyšeli. Čím přesně vaší pokožce, potažmo celému organismu mohou škodit? A lze je vůbec zdravě nahradit?

Co jsou sulfáty a jak přesně fungují

Sulfáty jsou hojně používány proto, že jsou opravdu levné. Nejčastěji se vyrábějí synteticky (z ropy), a navíc jich stačí i malé množství, aby výsledný produkt hodně pěnil. Tyto látky, které v kosmetickém produktu vytvářejí pěnu, se označují i jako tenzidy či surfaktanty = povrchově aktivní látky. Ve zkratce to znamená, že snižují napětí mezi dvěma či více složkami kosmetického produktu. Tím pak usnadňují rozpouštění a odstraňování nečistot z pokožky či vlasů.

sulfáty v kosmetice

Logicky sulfáty tedy najdete ve sprchových gelech, šamponech, mýdlech či pěnách do koupele, ale také v zubních pastách nebo čističích na nádobí. Mnoho lidí si stále myslí, že čím více produkt pění, tím lépe. Není tomu ale tak. Bohatá pěna je spíše na efekt, a i produkt, který pění méně, svou službu odvede velmi dobře.

Mezi nejběžněji používané sulfáty patří:

  • Sodium lauryl sulfate (SLS)
  • Sodium laureth sulfate (SLES)
  • Ammonium lauryl sulfate (ALS)

Proč je lepší se sulfátům vyhnout

Ano, sulfáty (i v koncentraci kolem 1-2 %) z vaší pokožky výborně odstraní jakékoliv nečistoty včetně nadbytečného mazu. Spolu s tím ale bohužel také naruší přirozenou ochrannou mikroflóru. Co to pro vás znamená? Pokožka po celém těle se hodně vysuší, pleť na obličeji se pak logicky začne více mastit, a na hlavě se mohou dokonce začít objevovat lupy. Při mytí vlasů dojde i k vysušení samotných vlasových vláken, která se v důsledku budou snáz třepit či lámat.

U citlivějších jedinců sulfáty častokrát pokožku nejen dehydratují, ale také podráždí, způsobí její zarudnutí a svědění. Pokožka, která má narušenou hydro-lipidovou vrstvu je navíc náchylnější k tomu, aby se do ní dostaly další negativně působící chemické látky. Proto je vhodné se těmto pěnidlům vyhnout zejména u malých dětí, protože ty mají pokožku opravdu hodně jemnou a citlivou.

sulfáty

Jak klasické sulfáty nahradit

V dnešní době, kdy lidé stále více řeší ekologii a zdravý životní styl jako takový, naštěstí není problém sehnat kosmetiku bez obsahu klasických sulfátů. Šetrné tenzidy, odvozené např. z kokosového oleje, sice pění méně, ale rozhodně to není na úkor jejich účinkům. Pokožku umyjí stejně dobře, a navíc ji nevysuší ani nepodráždí. I tak stále mohou podráždit oči, pokud se do nich např. při mytí vlasů náhodou dostanou. Tyto tenzidy však bývají složitější na výrobu plus se získávají z přírodních surovin. Logicky jsou tedy dražší, což se promítne i na ceně hotového výrobku. Když ale vezmeme v potaz zdravotní hledisko, určitě se jedná o investici, kterou neprohloupíte.

Ještě si dovolím takovou jednu poznámku z praxe. Vzhledem k tomu, že šetrné tenzidy méně pění, je třeba si při přechodu z běžné kosmetiky na tu přírodní trochu zvyknout. Hlavně zpočátku mívá člověk tendenci produktu nanášet zbytečně moc, protože je zaskočen, že tolik nepění. Sama jsem s tím mívala trochu problém, ale postupem času už mi to ani nepřišlo. Dnes mám naopak potíže např. na veřejném WC, kde je jen klasické tekuté mýdlo – stačí mi ho použít jednou, a už cítím, jak mám ruce vysušené.

TIP: Přetěte si, proč používat přírodní kosmetiku.

pěnidla sulfáty

Šetrné alternativy sulfátů:

(aneb co hledat ve složení kosmetiky)

  • Sodium Lauryl Sulfoacetate
  • Laryl Glucoside
  • Sodium Cocoyl Isethionate
  • Sodium Cocoate
  • Sodium Cocoyl Glutamate (vhodný i pro alergiky)
  • Cocamidopropyl Betaine (hodně citlivé pokožce může vadit)
  • Decyl Glucoside
  • Sodium Cocoamphoacetate
  • Sodium cocoate/olivate

Záměrně v seznamu neuvádím Sodium coco sulfate, který je do jisté míry problematický. Je sice povolen v přírodní kosmetice a je derivován z kokosového oleje, nicméně se vyrábí stejným postupem jako SLS a SLES. Pění tedy podobně jako konvenční sulfáty, ale bohužel tak působí i na pokožku – u mnohých jedinců tedy pokožku nadměrně vysušuje a dráždí (vycházím z vlastní zkušenosti).

Závěrečný tip: Podívejte se na další důvody, proč vyměnit konvenční vlasovou kosmetiku za tu přírodní.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 22. 7. 2024

Zuzana Holmanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *