EKO VÁNOCE: Živý vs. umělý vánoční stromeček

Živý vs. umělý vánoční stromeček - blog
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Adventní doba je provázena nejen návštěvou trhů a koncertů, charitativními sbírkami, ale také horečnými přípravami doma. Mezi hlavní úkoly patří ta správná vánoční výzdoba a samozřejmě krásný stromeček. Někdo se celý rok těší na krásnou vůni přírodního jehličnanu, jiný zase nedá dopustit na praktičnost stromku umělého.

živý vs. umělý vánoční stromek

K nám se tradice ozdobeného stromečku dostala z Německa začátkem 19. století, ale do domovů všech sociálních vrstev se rozšířily vánoční stromky až po 1. světové válce. Dnes jsou vánoční stromečky také v obchodech, kancelářích, školách, nemocnicích, sociálních zařízeních a na mnoha veřejných prostranstvích.

Živé vánoční stromky během svého růstu produkují kyslík a po Vánocích se odstrojené stromečky používají pro krmení zvířat v ZOO, jako materiál na výrobu dřevěné štěpky, nebo jako palivo v kotlech na vytápění. Umělé stromky jsou zase pohodlné v tom, že nemusíme každý rok shánět a táhnout domů nový stromek. Jak se však liší v detailech a kterému dát přednost?

Přírodní stromky

Hlavní výhodou živých stromků je to, že si domů přineseme kousek lesa. Hezky voní a vytváří útulnou atmosféru. Pokud vám navíc začne hořet od svíčky, sice asi budete mít Vánoce zkažené, ale neotrávíte se toxickými výpary a zbývající vlhkost zabrání tomu, že se požár na stromku rychle rozšíří (alespoň ve srovnání se stromkem umělým).

Přírodní stromek je také rozhodně ekologičtější volbou, protože uhlíková stopa jednoho živého stromku činí až 1/10 stopy stromku umělého. Abyste takový rozdíl vykompenzovali, museli byste mít stejný umělý stromek doma 10 let.

Chcete-li mít navíc jistotu, že byl váš vánoční stromek vypěstován v šetrně obhospodařovaném lese, hledejte ty, které mají certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Tento certifikační systém existuje třicet let a vznikl, aby pomáhal chránit lesy po celém světě. Cenově se navíc certifikované stromky od jiných příliš neliší.

Nicméně ne všechny stromky jsou si rovny. Živý vánoční stromek může pocházet hned z několika různých zdrojů, což znamená různou výslednou kvalitu ale i různou ekologickou zátěž.

živý vánoční stromek

Stromky z prořezávek

Živý vánoční stromeček můžete pořídit nejlevněji z takzvané prořezávky. To jsou klasické smrčky a borovičky pěstované v lese, kde ale vyrostly příliš blízko u sebe. Proto je mezi nimi třeba některé odstranit, aby měly ostatní dost prostoru pro další růst. Nikdy nejsou tak dokonale vytvarované, ale vypadají přirozeněji a stojí mnohem méně.

Stromky z lesa

Další možností jsou normální stromky z lesa. Určitě k vám pojede podstatně kratší dobu. Nebude možná dokonale souměrný, ale určitě bude krásný. Někteří lidé říkají, že je škoda ho pokácet, když už rostl deset či více let. Ale lesníci vědí, jaké stromy vybrat pro vánoční prodej, takže tento argument nemusí být zcela relevantní. Cenu určuje druh jehličnanu, jeho hustota a také výška stromku.

Stromky z plantáží

Často se setkáte se stromečky z plantáží. To jsou speciální místa, kde se pěstují stromky je pro vánoční výzdobu. Nejde tedy o les, ale obvykle o plochy, které by byly jinak ladem, například pozemky určené k recyklaci, nebo ležící pod dráty elektrického vedení apod.

stromek z plantáže

Na plantážích jsou stromky tvarovány, aby byly co nejsouměrnější. Nejčastěji rostou 6 až 7 let. Jejich nevýhodou je obvykle vyšší cena a také fakt, že než se dostanou k vám domů, cestují někdy přes půl Evropy, což činí vaše Vánoce poněkud uhlíkově umazané. Jejich růst se také zrychluje umělými hnojivy a k pěstování se používají pesticidy.

Stromky v květináči

Pokud nechcete stromeček po svátcích vyhazovat, můžete si koupit speciálně vypěstovaný v květináči, případně v kontejneru. Takový stromek se dá použít hned několik let po sobě a pak se zasadí třeba na zahradě. Nevýhodou je, že se nedoporučuje ho mít doma příliš dlouho, z tepla na chladnější místo by měl jít hned po svátcích.

Květináčové stromky také nemají rády příliš prudké změny teploty, takže je jak při umístění do bytu, tak při návratu ven připravujte postupnými kroky, například z venku do sklepa, ze sklepa do chodby, a nakonec do obývacího pokoje. Ne každý to bohužel dělá a hodně takových stromků pak návrat do přírody nepřežije.

V případě, že bydlíte v bytě a květináč se stromkem nemáte ven kam umístit, můžete si ho i pronajmout. Speciálních půjčoven vánočních stromků je čím dál víc. Vyberete si online nebo osobně a firma vám ho před Vánocemi přiveze domů a po nich zase odveze.

Přírodní, ale ne pravý stromek

Někdo nechce doma stromek, ale chce vůni lesa. V takovém případě si stačí ozdobit chvojí ve váze, nebo si ozdobenou větší větev dát na jako dekoraci na stěnu. Prodejci stromků v posledních letech vyrábějí i „stromečky“, které jsou dovedně složené z větví a obvykle zasazené do podstavce z kulatého řezu dřevěným polenem. Ten zároveň slouží i jako stojánek. Nebývají vyšší než metr a hodí se do menších bytů, případně jako další vánoční dekorace třeba na schodišti, v okně apod.

 

Tip: V případě umístění stromečku poblíž okna ale vezměte v potaz i stávající výzdobu oken a okenních rámů, ať se jednotlivé dekorace moc „netlučou“. Méně je někdy více.

Jaké druhy jehličnanů jsou pro Vánoce nejlepší?

Jakmile se rozhodnete pro původ stromku, je čas na výběr vhodného druhu. Každý jehličnan má trochu jiné vlastnosti, ale stejně si vybíráme většinou podle vzhledu či podle toho, na co jsme zvyklí. Pokud jste měli doma celé dětství borovičku, asi jí budete dávat přednost i jako dospělý ve svém vlastním domově.

jaká druh vánočního stromku

Jedle

Mezi nejpopulárnější patří na Vánoce jedličky. Prodává se hlavně jedle kavkazská. Výhodou jedle je, že její jehličí neopadá tak rychle, nepíchá a celý pokoj po ní bude nádherně vonět. Nevýhodou je obvykle vyšší cena. Nejvoňavější, ale taky nejdražší je asi jedle obrovská, která původně pochází ze Severní Ameriky.

Smrk

Vánoční smrček je česká klasika, ale hodí se hlavně pro ty, kteří potřebují stromeček jen na pár dní. Jeho jehličí totiž jde rychle k zemi, zejména v bytech, kde se víc topí. Prodává se hlavně smrk ztepilý, který patří k nejlevnějším řezaným stromkům. Můžete ale narazit i na o něco dražší smrk stříbrný. Bývá hustší, neopadá tak rychle, ale jeho jehličí je skutečně ostré, takže se hodí tam, kde je dostatek místa, a nikdo se o něj nepopíchá.

Borovice

Borovice také krásně voní a její jehličí vydrží déle než u smrčku. Nejčastěji se setkáte s domácí borovicí lesní, která má jehlice asi 8 cm dlouhé. Případně můžete narazit na borovicí černou s jehlicemi až dvojnásobně dlouhými, která pochází z jihu Evropy. Krásně kuželovitá a proti jiným borovicím i štíhlá je borovice vejmutovka, ale ta se dá sehnat jen vzácně. Cenově se pohybují borovice obvykle mezi smrkem a jedlí.

Umělý vánoční stromeček

V mnoha domácnostech se ale zdobí stromeček umělý. Koupíte ho jen jednou a pak pár let vydrží. Jeho obhájci tvrdí, že vlastně chrání lesy, ale jak už víme, živý stromeček představuje nižší ekologickou zátěž než ten umělý.

umělý vánoční stromeček

Jednoznačnou výhodou umělých stromků je praktičnost – žádné složité přiřezávání, aby se vám vešel do stojanu, žádné opadávající a bodající jehličí. Stačí ho vyndat z krabice, ozdobit a je to. Po Vánocích ho stejně jednoduše zase uklidíte. Ale ani umělé stromečky nejsou všechny stejné. Díky některým materiálům můžou působit umělé vánoční stromky skoro jako živé.

Polyetylen (PE)

Nejdražší, ale přírodním nejpodobnější jsou stromky z PE. Tento materiál se nalévá do forem vyrobených podle skutečných větví. Na jednom stromku jsou různě tvarované větve, takže vypadá přirozeně. To podtrhuje i využití více odstínů zelené. PE stromky mají delší životnost, ale někomu může připadat jejich cena příliš vysoká.

Směs PE a PVC

Aby se výrobní náklady snížily, používá se někdy také směs PE a PVC, a to tak, že vnější větve jsou z dražšího materiálu a vnitřní méně viditelné větve jsou z levnějšího materiálu.

Polyvinylchlorid (PVC)

Z jednoho z nejpoužívanějších plastů se vyrábějí i umělé vánoční stromečky. Výroba je méně komplikovaná, proto jsou levnější, ale jejich vzhled je „umělý“. S živým stromkem si je nespletete.

Polypropylen (PP) a PVC

Naopak přirozeně vypadají stromky s tenkými elegantními jehlicemi vyrobenými ze směsi PP a PVC.

Barvy a tvary umělých stromků

Na výběr je velké množství tvarů, velikostí a barevných provedení. Můžete si koupit klidně i stromeček v jiných barvách, než je tradiční zelená, nebo s nastříkaným umělým sněhem.

Nevýhody umělých stromečků

Nevýhodou je, že nevoní. Dříve nebo později se také umělý stromek okouká nebo opotřebí. To ale není to nejhorší. Recyklovat umělé stromky nejde, a tak skončí na skládce. Jsou zdrojem mikroplastů, které jsou pro lidstvo a ekosystém naší planety stále větším problémem, a z méně kvalitních se v teple mohou uvolňovat i některé chemické látky.

Velice nebezpečný je takový stromeček, pokud začne hořet. Hotovou pohromou je nekvalitní stromek a světelný řetěz pochybného původu někde z tržnice. Jejich kombinací riziko požáru roste. Navíc je výroba umělých stromečků ekologicky velmi náročná. Jejich uhlíková stopa je proti živým stromků až desetinásobná a když k tomu přičtete, že se nejčastěji vyrábějí někde v Číně za ne vždy férových podmínek pro zaměstnance, udržitelné srdce jen zapláče.


Zdobení stromečku

Také v dekorování vánočních stromků se projevují módní vlny, ať už jde o barvy a tvary ozdob, osvětlení atd. Ale v řadě rodin hraje hlavní roli tradice. Ozdoby se dědí i každoročně dokupují, do dekorování se zapojují děti, je to prostě rodinná radost.

Pokud můžete, vyhněte se i zde zbytečnému plastu. Lepší je méně českých skleněných a kvalitních ozdob než stromeček doslova přecpaný lacinými plastovými napodobeninami. Nezapomínejte ani na další místa a dekorace se stromkem slaďte. Oblíbené jsou o Vánocích např. sošky a figurky andělů z přírodních materiálů,  klasikou je adventní věnec na stole či květina vánoční hvězda (Poinsettia).

eko vánoční ozdoby

Vrátit se ale můžete také k tradicím našich předků, třeba ovoci, ořechům, slaměným a dřevěným ozdobám a pravým svíčkám (tady ale pozor na umístění stromku – raději dál od záclon, závěsů a nábytku). Můžete si je dokonce i sami vyrobit. Krásně vypadají například usušené řezy z citrusů, voňavé a dekorativní koření, jako je třeba celá skořice, či badyán. Řetězy mohou být z papíru, barevného lýka či jiných přírodních materiálů. Použít můžete i barevné a tvarově zajímavé těstoviny, nebo doma upečené perníčky.

Hlavně si to užijte

Ať už si vyberete přírodní nebo umělý stromeček, přírodní nebo jiné ozdoby, Vánoce jsou hlavně o rodině a pohodě. Nestresujte se, že něco není dokonalé, že nemáte tolik druhů cukroví jako loni, nebo že se vánočka úplně nepovedla. Hlavně buďte spolu a užívejte si své blízké a světélka na stromečku. Je to jen jednou za rok.

Pokud přemýšlíte, jak letos udělat vaše Vánoce ekologičtější, možná najdete inspiraci v našich článcích ze série EKO VÁNOCE.


Přihlašte se k odběru zelených novinek 💚

Jednou za měsíc vám pošleme přehled nejnovějších článků. Můžete se kdykoliv odhlásit 🙂

Přihlášením k odběru dáváte shouhlas s našimi Zásadami ochrany osobních údajů.

Naposledy aktualizováno 13. 12. 2023

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *