Oleje pro mastnou, smíšenou a aknózní pleť

oleje pro mastnou smíšenou a aknózní pleť
Sdílejte článek

Už víc jak tři roky používám na pleť obličeje místo denního i nočního krému různé směsi olejů. Pro upřesnění – mám smíšenou pleť s rozšířenými póry, která je velmi aknózní a náchylná obzvláště na tvorbu černých teček. Používání olejů moji pleť postupně léčí a zbavuje problémů, které mě trápí čím dál tím míň (i když za to může určitě taky věk a lepší stravování).

Olejů jsem vyzkoušela již spoustu, ale pořád mám dlouhý seznam, které ještě určitě vyzkouším. Za ty roky, co se o oleje v péči o pleť zajímám, jsem se naučila hodně o složení jednotlivých olejů a o tom, co je dělá jedinečnými a vhodnými pro určitý typ pleti.

Vlastnosti jednotlivých olejů a to, proč je každý z olejů vhodný pro jiný typ pleti, jsou dány zejména poměrem mastných kyselin v chemickém složení oleje – konkrétně kyseliny linolové a kyseliny olejové. Kyselina linolová je nenasycená mastná kyselina a patří mezi omega-6 mastné kyseliny. Kyselina olejová je nasycená mastná kyselina a patří mezi omega-9 mastné kyseliny.

Na internetu jsou dohledatelné výstupy mnohých výzkumů, které se zaobírají kožními problémy. Já se odrážím zejména o toto tvrzení: “U pacientů trpících akné bylo zjištěno, že mají nízký obsah kyseliny linolové v povrchových kožních lipidech.” (zdrojPokud má tedy pleť nedostatek linolové kyseliny, její přirozený maz získá tužší konzistenci, což vede v ucpávání pórů a tvorbě akné.

Mastná a aknózní pleť obvykle produkuje kožní maz, který je převážně tvořen kyselinou olejovou. Proto je vhodné používat na takovou pleť takové pleťové oleje, které dokáží pomoci vyrovnat poměr kyseliny olejové a kyseliny linolové. Takové pleťové oleje si můžeme nazvat jako “oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové”. Používání těchto olejů by mělo napomoci tomu, aby maz vylučovaný pletí obsahoval více linolové kyseliny, která předchází tvorbě pupínků a akné.

Osobně jsem vyzkoušela ze svojí pleťové péče vyřadit všechny produkty, které obsahovaly oleje s vysokým podílem kyseliny olejové a místo toho jsem se zaměřila na oleje, které obsahují větší podíl kyseliny linolové. A tenhle experiment mi teorii potvrdil – pleť se vyčistila pupínků se tvoří daleko méně.


Oleje s vysokým podílem kyseliny linolové:

Světlicový olej (saflorový olej)*: kys. olejová 8-30 %, kys. linolová 68-85 %

Olej z černého kmínu (černuchový olej): kys. olejová 22.6 %,  kys. linolová 55.6 %

Konopný olej: kys. olejová 10.71 %,  kys. linolová 56.48 %

Pupalkový olej: kys. olejová 8.4 %,  kys. linolová 72.6 %

Dýňový olej: kys. olejová 23.3 %,  kys. linolová 57.2 %

Šípkový olej: kys. olejová 13.9 %,  kys. linolová 44.1 %

Hroznový olej: kys. olejová 16.2 %,  kys. linolová 70.6 %

Sójový olej: kys. olejová 22.72 %,  kys. linolová 52.97 %

Olej z vlašských ořechů: kys. olejová 21 %,  kys. linolová 56 %

*Světlicový olej (olej ze světlice barvířské) existuje ve dvou variantách, které se zásadně liší. Jedna totiž obsahuje vysoký podíl kyseliny linolové a jedna naopak vysoký podíl kyseliny olejové. Dejte si proto pozor, aby výrobce garantoval, že jeho světlicový olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin – tedy kyseliny linolové. Takový prodává např. Country Life.

Oleje s vyšším podílem kyseliny linolové:

Ricinový olej: kys. olejová 3.93 %, kys. linolová 4.32 % (ricinový olej doporučuji spíše jen k odličování a čištění)

Olej z granátového jablka: kys. olejová 6.2 %, kys. linolová 7.1 %

Brutnákový olej: kys. olejová 17,9 %, kys. linolová 38,8 %

Sezamový olej: kys. olejová 39.21 %, kys. linolová 45.69 %

Oleje s vysokým podílem kyseliny olejové:

Avokádový olej: kys. olejová 63 %, kys. linolová 9.8 %

Meruňkový olej: kys. olejová 64.2 %, kys. linolová 28.3 %

Lískooříškový (lískový) olej: kys. olejová 79.2 %, kys. linolová 12 %

Makadamiový olej: kys. olejová 53.8 %, kys. linolová 1.8 %

Rakytníkový olej: kys. olejová 28.4 %, kys. linolová 6.8 %

Olivový olej: kys. olejová 55.28 %, kys. linolová 17.84 %

Mandlový olej: kys. olejová 66.6 %, kys. linolová 24.8 %

Palmový olej: kys. olejová 41 %, kys. linolová 9.5 %

Oleje s vyšším podílem kyseliny olejové:

Jojobový olej: kys. olejová 5-15 %, kys. linolová 5 %

Lněný olej: kys. olejová 21 %, kys. linolová 16 %

Tamanu olej: kys. olejová 41.4 %, kys. linolová 29.7 %

Arganový olej: kys. olejová 42-48 %, kys. linolová 30-38 %

Kokosový olej (nerafinovaný): kys. olejová 5-10 %, kys. linolová 1-2.5 %

Kokosový olej (rafinovaný): kys. olejová 4.39 %, kys. linolová 0.95 %


Pro péči o pleť nejen já doporučuji nerafinované oleje, které jsou lisované za studena a neztrácejí tak cenné látky jako rafinované oleje lisované za tepla. Rovněž doporučuji kupovat bio oleje a oleje označené jako nonGMO (geneticky nemodifikované), jen u nich si můžete být jisti, že je jejich chemická kompozice taková, jaká by být měla.

Pokud trpíte přetrvávajícím akné, rozhodně se v péči o pleť vyhněte olejům s vyšším nebo vysokým podílem kyseliny olejové. Také pro vnitřní používání, tedy k vaření, se zkuste zaměřit na oleje s vyšším nebo vysokým podílem kyseliny linolové. Třeba salát dochucený konopným, světlicovým nebo sezamovým olejem je výborný!

Na závěr ještě musím vyvrátit jeden mýtus, který praví, že na mastnou a aknózní pleť kosmetika s obsahem olejů nepatří. Těm z vás, kteří mají mastnou a aknózní pleť naopak rozhodně nevyhledávat oil-free produkty, kterých je na trhu (obzvláště v drogériích) dlouhá řada. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že používání pleťových a esenciálních olejů v péči o můj obličej udělalo hotové zázraky a pleť se zlepšila jako nikdy předtím – pleť mám víceméně čistou a produkce kožního mazu není tak intenzivní. Oleje nepoužívám jen pro účely hydratace (tedy místo krému), ale rovněž na čištění a odličování. (tzv. oil cleansing method = čištění pleti olejem)

Aby to ale nebylo vůbec jednoduché, ještě existuje jeden způsob, jak posuzovat, zda je konkrétní olej vhodný pro váš typ pleti nebo ne. Určitě jste se už někdy setkali s pojmem “komedonnní složky”, které mohou způsobovat uspávání pórů a vést k tvorbě komedonů. Různé složky v kosmetice mají pak různou míru komedonity, což platí i o olejích – Více čtěte v následujícím článku o komedonních a nekomedogenních olejích.


Sdílejte článek

2 komentáře

 1. Klara Reagovat

  Dobrý den,který olej tedy nejvíce používáte místo hydratační ho krému na aknozni a mastnou pleť?
  Dekuji

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   nejradši mám svou osvědčenou kombinaci olejů světlicový-konopný-šípkový (v poměru 2:1:1), ale zkouším i jiné kombinace. Asi napíšu brzy článek o mých oblíbených směsích, které mi nejvíc vyhovují a jak si je míchám 🙂
   Pokud bych si měla vybrat jen samotné jednodruhové oleje, tak světlicový na den a šípkový na noc (a konopný aspoň vnitřně v kuchyni – to taky pomáhá 🙂

   Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *