Oleje pro mastnou, smíšenou a aknózní pleť

oleje pro mastnou smíšenou a aknózní pleť

Už víc jak tři roky používám na pleť obličeje místo denního i nočního krému různé směsi olejů. Pro upřesnění – mám smíšenou pleť s rozšířenými póry, která je velmi aknózní a náchylná obzvláště na tvorbu černých teček. Používání olejů moji pleť postupně léčí a zbavuje problémů, které mě trápí čím dál tím míň (i když za to může určitě taky věk a lepší stravování).

Olejů jsem vyzkoušela již spoustu, ale pořád mám dlouhý seznam, které ještě určitě vyzkouším. Za ty roky, co se o oleje v péči o pleť zajímám, jsem se naučila hodně o složení jednotlivých olejů a o tom, co je dělá jedinečnými a vhodnými pro určitý typ pleti.

Vlastnosti jednotlivých olejů a to, proč je každý z olejů vhodný pro jiný typ pleti, jsou dány zejména poměrem mastných kyselin v chemickém složení oleje – konkrétně kyseliny linolové a kyseliny olejové. Kyselina linolová je nenasycená mastná kyselina a patří mezi omega-6 mastné kyseliny. Kyselina olejová je nasycená mastná kyselina a patří mezi omega-9 mastné kyseliny.

Na internetu jsou dohledatelné výstupy mnohých výzkumů, které se zaobírají kožními problémy. Já se odrážím zejména o toto tvrzení: “U pacientů trpících akné bylo zjištěno, že mají nízký obsah kyseliny linolové v povrchových kožních lipidech.” (zdrojPokud má tedy pleť nedostatek linolové kyseliny, její přirozený maz získá tužší konzistenci, což vede v ucpávání pórů a tvorbě akné.

Mastná a aknózní pleť obvykle produkuje kožní maz, který je převážně tvořen kyselinou olejovou. Proto je vhodné používat na takovou pleť takové pleťové oleje, které dokáží pomoci vyrovnat poměr kyseliny olejové a kyseliny linolové. Takové pleťové oleje si můžeme nazvat jako “oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové”. Používání těchto olejů by mělo napomoci tomu, aby maz vylučovaný pletí obsahoval více linolové kyseliny, která předchází tvorbě pupínků a akné.

Osobně jsem vyzkoušela ze svojí pleťové péče vyřadit všechny produkty, které obsahovaly oleje s vysokým podílem kyseliny olejové a místo toho jsem se zaměřila na oleje, které obsahují větší podíl kyseliny linolové. A tenhle experiment mi teorii potvrdil – pleť se vyčistila pupínků se tvoří daleko méně.


Oleje s vysokým podílem kyseliny linolové:

Světlicový olej (saflorový olej)*: kys. olejová 8-30 %, kys. linolová 68-85 %

Olej z černého kmínu (černuchový olej): kys. olejová 22.6 %,  kys. linolová 55.6 %

Konopný olej: kys. olejová 10.71 %,  kys. linolová 56.48 %

Pupalkový olej: kys. olejová 8.4 %,  kys. linolová 72.6 %

Dýňový olej: kys. olejová 23.3 %,  kys. linolová 57.2 %

Šípkový olej: kys. olejová 13.9 %,  kys. linolová 44.1 %

Hroznový olej: kys. olejová 16.2 %,  kys. linolová 70.6 %

Sójový olej: kys. olejová 22.72 %,  kys. linolová 52.97 %

Olej z vlašských ořechů: kys. olejová 21 %,  kys. linolová 56 %

*Světlicový olej (olej ze světlice barvířské) existuje ve dvou variantách, které se zásadně liší. Jedna totiž obsahuje vysoký podíl kyseliny linolové a jedna naopak vysoký podíl kyseliny olejové. Dejte si proto pozor, aby výrobce garantoval, že jeho světlicový olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin – tedy kyseliny linolové. Takový prodává např. Country Life.

Oleje s vyšším podílem kyseliny linolové:

Ricinový olej: kys. olejová 3.93 %, kys. linolová 4.32 % (ricinový olej doporučuji spíše jen k odličování a čištění)

Olej z granátového jablka: kys. olejová 6.2 %, kys. linolová 7.1 %

Brutnákový olej: kys. olejová 17,9 %, kys. linolová 38,8 %

Sezamový olej: kys. olejová 39.21 %, kys. linolová 45.69 %

Oleje s vysokým podílem kyseliny olejové:

Avokádový olej: kys. olejová 63 %, kys. linolová 9.8 %

Meruňkový olej: kys. olejová 64.2 %, kys. linolová 28.3 %

Lískooříškový (lískový) olej: kys. olejová 79.2 %, kys. linolová 12 %

Makadamiový olej: kys. olejová 53.8 %, kys. linolová 1.8 %

Rakytníkový olej: kys. olejová 28.4 %, kys. linolová 6.8 %

Olivový olej: kys. olejová 55.28 %, kys. linolová 17.84 %

Mandlový olej: kys. olejová 66.6 %, kys. linolová 24.8 %

Palmový olej: kys. olejová 41 %, kys. linolová 9.5 %

Oleje s vyšším podílem kyseliny olejové:

Jojobový olej: kys. olejová 5-15 %, kys. linolová 5 %

Lněný olej: kys. olejová 21 %, kys. linolová 16 %

Tamanu olej: kys. olejová 41.4 %, kys. linolová 29.7 %

Arganový olej: kys. olejová 42-48 %, kys. linolová 30-38 %

Kokosový olej (nerafinovaný): kys. olejová 5-10 %, kys. linolová 1-2.5 %

Kokosový olej (rafinovaný): kys. olejová 4.39 %, kys. linolová 0.95 %


Pro péči o pleť nejen já doporučuji nerafinované oleje, které jsou lisované za studena a neztrácejí tak cenné látky jako rafinované oleje lisované za tepla. Rovněž doporučuji kupovat bio oleje a oleje označené jako nonGMO (geneticky nemodifikované), jen u nich si můžete být jisti, že je jejich chemická kompozice taková, jaká by být měla.

Pokud trpíte přetrvávajícím akné, rozhodně se v péči o pleť vyhněte olejům s vyšším nebo vysokým podílem kyseliny olejové. Také pro vnitřní používání, tedy k vaření, se zkuste zaměřit na oleje s vyšším nebo vysokým podílem kyseliny linolové. Třeba salát dochucený konopným, světlicovým nebo sezamovým olejem je výborný!

Na závěr ještě musím vyvrátit jeden mýtus, který praví, že na mastnou a aknózní pleť kosmetika s obsahem olejů nepatří. Těm z vás, kteří mají mastnou a aknózní pleť naopak rozhodně nevyhledávat oil-free produkty, kterých je na trhu (obzvláště v drogériích) dlouhá řada. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že používání pleťových a esenciálních olejů v péči o můj obličej udělalo hotové zázraky a pleť se zlepšila jako nikdy předtím – pleť mám víceméně čistou a produkce kožního mazu není tak intenzivní. Oleje nepoužívám jen pro účely hydratace (tedy místo krému), ale rovněž na čištění a odličování. (tzv. oil cleansing method = čištění pleti olejem)

Aby to ale nebylo vůbec jednoduché, ještě existuje jeden způsob, jak posuzovat, zda je konkrétní olej vhodný pro váš typ pleti nebo ne. Určitě jste se už někdy setkali s pojmem “komedonnní složky”, které mohou způsobovat uspávání pórů a vést k tvorbě komedonů. Různé složky v kosmetice mají pak různou míru komedonity, což platí i o olejích – Více čtěte v následujícím článku o komedonních a nekomedogenních olejích.

Od chvíle, co jsem jsem dostala rozum, se snažím žít ekologický život v souladu s přírodou. Nejsem ale extrémistka a spokojenost jsem našla v jednoduchosti a vyváženosti. Více o mně si můžete přečíst tady.

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

13 komentářů

 1. Klara Reagovat

  Dobrý den,který olej tedy nejvíce používáte místo hydratační ho krému na aknozni a mastnou pleť?
  Dekuji

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   nejradši mám svou osvědčenou kombinaci olejů světlicový-konopný-šípkový (v poměru 2:1:1), ale zkouším i jiné kombinace. Asi napíšu brzy článek o mých oblíbených směsích, které mi nejvíc vyhovují a jak si je míchám 🙂
   Pokud bych si měla vybrat jen samotné jednodruhové oleje, tak světlicový na den a šípkový na noc (a konopný aspoň vnitřně v kuchyni – to taky pomáhá 🙂

   Lucie

 2. Milena Reagovat

  Dobrý den,
  mám smíšenou/problematickou pleť. Už více než měsíc používám OCM se směsí jojobového a ricinového oleje. Pleť se mi šíleně zhoršila. Mám pupínky i tam, kde jsem je nikdy neměla 🙁 Snažím se být trpělivá, ale při pohledu do zrcadla jsem spíše zoufalá. Z článku vyplývá, že právě jojobový asi nebude úplně nejvhodnější, přitom jsem četla všude pravý opak. Jsem tedy zmatená. Doporučila byste mi něco změnit, nebo vytrvat?
  Děkuji za radu

  • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   to mě mrzí, úplně vím, jaké to je, protože když jsem začala s OCM, tak se mi pleť taky hodně zhoršila 🙁 V jakém poměru dáváte ricinový olej k jojobovému? Ono je asi lepší ho do směsi ze začátku dávat méně a postupně přidávat. A jak často OCM děláte? Já jsem to na začátku dělala párkrát do týdne a pleť masírovala třeba 20 minut, ale po tom se mi právě hodně zhoršila. Pak jsem začala olej používat každý den k odličování, kdy ho masíruju na pleti jen chvilku, a důkladnější čištění dělám jen jednou za čas a to mi vyhovuje mnohem víc.
   Jinak výběr oleje pro OCM asi není úplně to nejdůležitější, protože on vlastně na pleti nezůstane – měla byste ho důkladně smýt. O jojobovém oleji se všude píše, že je nejpodobnější kožnímu mazu, ale to se říká i o prasečím sádle a to bych si na pleť asi nedala 🙂 Doporučuju vyzkoušet spíš hroznový olej, který je lehčí, nebo pak světlicový olej (ze světlice barvířské), který je pro problematickou pleť super. Možná to pomůže.
   Jinak bych určitě dávala 2x týdně jílovou masku a hlavně ne žádný peeling, protože to může pupínky ještě zhoršit. Zkuste se taky zaměřit na příjem omega-3 mastných kyselin (dobrý zdroj je rybí olej nebo pupalkový olej) a co nejvíc omezit cukry ve stravě.

   • Milena Reagovat

    Dobrý den, děkuji za odpověď.
    Ricinový a jojobový olej jsem dávala v poměru 2:8 a metodu OCM používala každý večer. Doplňovala jsem ji jednou týdně maskou zeleného jílu. Žádné zlepšení ale nenastalo. Někde jsem četla, že každodenní OCM je v pořádku, jinde zase opak, jak píšete i Vy.
    Na doporučení jsem koupila i moringový olej a řekla bych, že ten udělal více škody než užitku. Až teprve nedávno jsem našla, že nejenže má vyšší stupeň komedogenity (3-4), ale zároveň obsahuje vysoký podíl kyseliny olejové (75 %). Pak jsem objevila tento článek o poměru linolové a olejové kyseliny a hledala články na zahraničních webech a musím potvrdit, co píšete. Všechno jsem přehodnotila a nyní si pleť čistím každý večer Bio konopným olejem, dočistím konopnou vodou od Cannaderm a místo krému nanesu ještě 2-3 kapky konopného oleje. Pleť reagovala okamžitě – pupínky se netvoří a pokožka se pomalinku hojí.
    Zaujal mě také olej ze světlice barvířské, děkuji za tip 😉
    Mám tedy doma slušnou zásobu olejů, a přestože mají nízký stupeň komedogenity, většina z nich obsahuje více kyseliny olejové než linolové, tudíž jsou mi na pleť k ničemu. Ještě chci vyzkoušet malinový a opunciový olej místo krému 🙂

    • ChooseGreen.cz Autor článkuReagovat

     Tak to jsem ráda, že se vám to zlepšilo 🙂 Konopný olej je super, ale pozor – při delším používání může vysušovat. Doporučuji ho smíchat třeba s arganovým nebo s tím světlicovým 🙂 Malinový olej je super hlavně na léto jako, protože má nějaký ochranný faktor proti slunci (v ČR to bude dostačující, pokud se cíleně neopalujete), s opunciovým bohužel zkušenost nemám. Jinak ty další oleje můžete vymazat na tělo, na vlasy, případně přidávat do koupele, určitě se neztratí 🙂

     • Milena

      Taky jsem ráda. Den ode dne je to lepší a lepší. Konopný olej opravdu vysušuje, ale jak píšete, míchám ho s jinými 😉 oleje se u mě rozhodně neztratí a od přírodní kosmetiky už se nikdy ke konvenční nevrátím! Děkuji za rady a tipy a za osvětu tímto článkem, který mi opravdu pomohl konečně se mezi oleji vyznat 😉
      Pěkný den, Milena

 3. Alena Reagovat

  Dobrý den,
  Prosím o radu, jaký olej použit na smíšenou, citlivou pleť. Mastné čelo a nos, tváře spíš sušší a citlivé.
  Předem moc děkuji
  Alena

  • Lucie Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   zkuste kombinaci šípkového a arganového oleje 2:1. Poměr si pak můžete upravovat dle reakce pleti, když budete potřebovat větší hydrataci, tak přidat arganového a naopak 🙂

 4. Natálie Reagovat

  Dobrý den,
  je to chvilka co jsem propadla olejům a vyřadila jsem krémy, které mi na mou smíšenou aknózní pleť nikdy výrazně nepomohly. Zkouším nyní Rosalina olej od Saloos, kde je jojobový, brutnákový i šípkový olej již smíchaný a až ho dopoužívám, zaujal mne olej Squalane.. Komedogenní by měl být minimálně, ještě míň než třeba jojobový olej a prý je vhodný i na mastící se pleť. Nikde o něm ale nemůžu najít jaký má podíl kyselin, tak jak to tady máte krásně rozepsané. Bojím se, aby mě zbytečně nemastil… Nemáte náhodou zkušenost nebo větší informovanost než já? 🙂

  • Lucie Autor článkuReagovat

   Dobrý den,
   ano, squalane jsem zkoušela a klidně do něho jděte 🙂 Je to takový lehký, opravdu až “suchý” olej, takže pleť rozhodně nemastí, zároveň ji ale udržuje hydratovanou. Samotný se mi zdál ideální hlavně do teplejšího počasí, v zimě bych ho spíš přimíchala do směsi s nějakým hutnějším olejem.
   Bohužel jsem rozpis kyselin taky nikde nenašla, ale jak říkám – neměla jsem s ním žádný problém, pleť byla pěkná 🙂
   Jinak chci dodat, že jsem měla jsem tedy tento z iHerb. Bohužel nemám zkušenosti s žádným českým, ale třeba ten od Saloosu je hodně chválený a možná ho v budoucnu sama vyzkouším 🙂

   • Natálie Reagovat

    Tak to je super, děkuji! Ještě jestli se můžu zeptat – pokud je sušší, nevysušoval po delší době používání, ikdyž ze začátku pleť hydratoval dobře? (Jako jsi tady v komentářích zmiňovala u konopného oleje například.) 🙂

    • Lucie Autor článkuReagovat

     Já jsem ho bohužel samotný nepoužívala moc dlouho, spíš jsem ho míchala s ostatními oleji, takže nevím, zda tohle dokážu dobře posoudit :/ Každopádně je to jiný typ suchého oleje, než je konopný. Já třeba, když se namažu konopným olejem na noc, tak už ráno mám pleť docela vysušenou. Když jsem se na noc mazala squalanem, tak ráno byla pleť pořád vláčná 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *