Péče o pleť podle Caroline Hirons

péče o pleť podle caroline hirons
Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Caroline Hirons je jednou z mých ‘pleťových guru’. Pomohla mi pochopit, že péče o pleť je mnohem důležitější než make-up a díky ní jsem se začala zajímat o látky v kosmetických přípravcích.

Caroline Hirons (zdroj: carolinehirons.com)

A kdo že to ta Caroline vlastně je? Úplně nejjednodušší je ji popsat jako britskou odbornici na pleť a péči o pleť, blogerku, vloggerku a celkově veřejně známou osobu, která se pohybuje i mezi celebritami. Caroline má v Londýně vlastní studio, kde si s ní můžete domluvit konzultaci ohledně stavu vaší pleti…Ovšem počítejte s tím, že Caroline je slavná, takže si budete muset čas rezervovat měsíce (možná i roky) dopředu 🙂

Blog Caroline můžete sledovat na adrese carolinehirons.com.

Poměrně známá je její každodenní rutina v péči o pleť. Pokusím se co nejjednodušeji popsat, jaká je a co Caroline doporučuje a co naopak ne.


RANNÍ RUTINA

Cílem ranní rutiny by měla být příprava pleti na celý den. Přes noc se potíme a naše pleť vylučuje maz. Prvním bodem by proto mělo být mytí obličeje. Zde je klíčová především volba vhodného přípravku na mytí, respektive čištění pleti. Vyhněte se pěnivým čistícím produktům, které obsahují tenzidy (nejčastěji sulfáty – SLS, SLES a další), ty totiž můžou pleť přesušit, takže se začnete ještě víc mastit. Koukněte se proto po čisticích gelech a krémech bez těchto látek, nebo použijte klidně mléko nebo olej. Pleť osušte čistým ručníkem.

Jako další krok Caroline doporučuje použít nějaké exfoliační tonikum (toner, lotion). Exfoliační znamená, že obsahuje látky (nejčastěji ovocné kyseliny – AHA, BHA), které z pleti jemně odstraní odumřelé kožní buňky. Úkolem správného toneru je také vyrovnat hladinu pH vaší pokožky a stáhnout póry. Caroline doporučuje mít alespoň dvě různá exfoliační tonika a ráno používat to méně koncentrované, protože přes den vystavujete pleť slunečním paprskům.

Dalším krokem by mělo být použití nějakého hydratačního spreje/pleťové vody/květinové vody, které váš osvěží, probudí a především zahájí proces potřebné hydratace pleti. Ideální by bylo, kdyby tento produkt obsahoval glycerin nebo kyselinu hyaluronovou. Neměl by obsahovat alkohol, protože ten může pleť naopak vysušit.

Potom přichází na řadu oční krém, který by měl na pleť přijít vždy jako první ze všech sér a krémů. Caroline přirovnává aplikaci očního krému jako posledního produktu k té samé situaci, jako kdybyste nosily kalhotky přes kalhoty.

Až po očním krému je na řadě sérum. Caroline osobně používá sérum na bázi vody smíchané s pár kapkami oleje. Jinak nejvíc miluje séra s kyselinou hyaluronovou. Samozřejmě ale můžete použít jen samotné sérum nebo samotný olej (nějaký lehčí).

Posledním krokem je hydratační krém. Ten byste měli vybírat podle typu vaší pokožky, nikoliv podle jejího stavu – např. je rozdíl mezi suchou pletí a dehydratovanou pletí. Takže to, že se vaše pleť mastí, nemusí vůbec znamenat, že je mastná. Může být zcela normální, ale jen dehydratovaná, protože jste používali nevhodné přípravky, které ji vysušily. Caroline dále upozorňuje na zlozvyk zahřívat krém nejdříve v dlaních před nanesením na obličej. To byste dělat neměli, protože většinu účinných látek tak vetřete do svých rukou a na obličej se vám nikdy nedostanou.

Caroline nedoporučuje používat hydratační krémy s SPF, nýbrž použít ještě speciální krém s vysokým ochranným faktorem navrch. Krémy s SPF sice chrání vaši pokožku před sluncem, ale nikdy ji nechrání před vysoušením a dalšími nepříznivými vlivy jako hydratační krém.


VEČERNÍ RUTINA

Cílem večerní rutiny je pomoci vaší pleti snáze se regenerovat a hojit. Mýtus o tom, že pleť se regeneruje jenom v noci však Caroline vyvrací. Pleť se regeneruje po celou dobu, 24 hodin denně. Jenomže v noci, zatímco vy spíte, má váš organismus víc času soustředit se regeneraci pleti, protože nemusí bojovat s vnějšími agresory v podobě slunečního záření, špíny ve vzduchu a podobně.

Večerní rutina podle Caroline je postavená na takzvané dvojím čištění, nebo chcete-li odlíčení+čištění. To nemusíte provádět pokud jste byly celý den doma bez make-upu, jinak je pro vaši pleť nezbytné. Zvláště pak pokud jste ráno aplikovali krém s SPF a silný make-up.

Prvním krokem je tedy odlíčení pleti. Můžete nejdřív odlíčit zvlášť oči a pak zbytek obličeje nebo to vzít celé najednou. Caroline rozhodně nedoporučuje odličovací ubrousky (pokud tedy zrovna necestujete), protože mohou pleť vysušovat. Místo toho si pořiďte odličovací olej nebo odličovací balzám. Ty jsou vhodné pro všechny typy pleti. Potom, co na pleť nanesete odličovač a masírujete, aby se líčidla rozpustila, všechno stáhnete za pomocí ručníku nebo žínky namočené v teplé vodě (nejdříve doporučuje stáhnout líčidla z očí, potom ze zbytku obličeje). V této fázi můžete použít třeba i odličovací mléko nebo micelární vodu. Takzvané micelárky však Caroline moc nedoporučuje, protože můžou vysušovat a navíc některé z nich nedokáží stáhnout z pleti zbytky SPF.
Potom je potřeba pleť vyčistit do hloubky. Můžete použít ten samý produkt, který jsme používali ráno jako první. Pleť osušte čistým ručníkem.

Potom už je postup víceméně stejný jako u ranní rutiny: exfoliační tonikum, hydratační sprej/pleťová voda, oční krém, sérum/treatment (přípravek, které řeší nějaký váš pleťový problém – akné, vrásky, šupinky apod.)

Nakonec použijte pleťový olej nebo noční krém (měl by být hutnější než krém, který používáte na den).


Kritici Caroline občas vyčítají, že doporučuje vrstvení příliš mnoha výrobků najednou, což může pleti naopak škodit. Můj názor je takový, že je potřeba zkusit si najít vlastní rutinu podle toho, co vyhovuje vaší pleti.

Já jsem větší minimalista než Caroline, ale už bych například nemohla existovat bez večerního dvojího čištění (to jsem dělala i předtím, ale se špatnými přípravky), exfoliační tonikum používám jen na noc, hydratační sprej používám pod pleťový olej a séra většinou jen v zimě (ty hydratující) nebo když moji pleť trápí nějaký problém. Denní a noční krém nepoužívám, místo toho mám svoje obličejové oleje 🙂

Ačkoliv Caroline není ambasadorkou přírodní kosmetiky, pomohla mi pochopit, které ingredience jsou špatné pro moji pleť a co naopak v kosmetice vyhledávat – co jsou ony účinné látky.

Naposledy aktualizováno 4. 5. 2019

Lucie

Líbí se vám článek? Tak se o něj podělte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *